GenelSektörel

Kendinize Yatırım Yapmanın Yolları Nelerdir?

Kendinize Yatırım Yapmanın Yolları Nelerdir?

Kendinize Yatırım Yapmanın Yolları Nelerdir?

İnsanın kendine yatırım yapması bu hayatta kendisi için yapabileceği en mantıklı işlerden biridir. Kendine yatırım yapmak hem maddi hemde manevi anlamda yapılabilen bir plandır. Kendinize Yatırım Yapmanın Yolları Nelerdir? sizlere bu yazımızda bunun cevabını vereceğiz. Kendine yatırım yapmak isteyen insanlar hem kişisel işlerle uğraşanlar için hemde işletme sahipleri için çok önemli bir durumdur. Yatırım yapmak kazançla doğrudan alakalıdır. Yani bir geliriniz ve kazancınız yoksa kendinize yatırım yapmak oldukça zordur. Hatta imkansızdır. İnsanlar gelecekleri için kendilerine yatırım yapmaya para biriktirerek başlarlar. Kitap okumak, gezmek, yeni şeyler öğrenmek bunların hepsi insanın kendine yatırım yapmasıdır. Bu yatırımların gerçekleşebilmesi içinde para kazanmak ve bir gelirinizin olması olmazsa olmaz bir durumdur.

Kendine imkansızlıklardan dolayı yatırım yapamayan insanlar maalesef çok kötü hissederler ve kendilerine karşı öfke ile dolarlar. Öfke de insanları her zaman yanlışa sürükler. Kazanma hırsı, biriktirme ve yatırım yapma hırsı içinize bir kez işlediyse ne yaparsanız yapın o duygudan kurtulmak mümkün değildir. Bu yüzden öfkelenmek yerine sakince düşünmek gerekmektedir. Dünya üzerindeki neredeyse her insan bir köşede bir şeyler biriktirmek kendisi için bazı yatırımlar yapmak ister. Yeni bilgiler öğrenmek ister, yeni yerler görmek ister, para biriktirmek ister ve bu duygu her geçen gün dahada artarak devam eder.

Bizde sizlere bu yazımızda Nasıl Yatırım Yapılır? gelecek için kendinize neler bırakabileceğinizi anlatacağız. Kişisel bir iş yada kurumsal bir işte çalışmanız fark etmez; asıl amaç kendiniz için bir şeyler yapabilmektir. Kendisi için bir şeyler yapan insan bunu hissettiği andan itibaren daha mutlu ve daha öz güvenli hisseder. Durum böyle olunca kazanç artar buna bağlı olarak yatırımlarda en üst seviyeye ulaşır. Gelin hep beraber insanın kendine yatırım yapması hakkında detaylı bilgilere bir göz atalım.

Kendinize Yatırım Yapmak İçin Kitap Okuyun

Dünya üzerinde babadan kalma paraları olanlar dışında ki tüm zenginler başarılarının sırlarını araştırmaya açık olduklarından kaynaklandığını söylemektedirler. Sıfırdan başlayan her insan bilgisiz insandır. Yükseldikçe bilgilenir ve kendini geliştirir. Kendini geliştirmek içinde kitap okur. Kitap okumak öyle boş zamanlarda yapılması gereken bir iş değildir. Başarıya aç insan kitap okumak için boş zamanı beklemez okumaya zaman yaratır. Yani şu iş bitsin kitap okuyayım demek yerine kitabımı okur işe öyle başlarım der. Çünkü başarılı ve kendini bilen insanlar bir işi yapmadan önce kendi fikrine değil okumaya muhtaçtırlar. Okumaya muhtaç ve aç her insan başarının ilk anahtarını elde etmiş demektir.

Başarılı olmak için kitap okumak çok önemlidir. Kitap okumak başarının yanı sıra kendine yatırımında ilk adımıdır. İnsan hangi yaşta olursa olsun daha çok öğrenmeye programlıdır. Bazıları bu programı kendi benliklerinde söndürerek farklı bir yaşam tarzını kabul ederler. Bilgiye kapalı her insan bu hayatta sadece yaşamak ve kısmen doymak için vardır. Kendisine, ailesine, çocuklarına eşine hiç bir fayda sağlayamaz. Söyle düşünelim; her akşam işten gelip televizyon izlerseniz çocuklarınızda aynısını yapar ve size ayak uydurur. Kız çocuğu mutfağa giren annesini takip eder yemeklerle ve bulaşıkla ilgilenir. Bu toplumların bir çoğunda böyledir ve başarısızlığın temel kaynağıdır. Siz eve geldiğinizde sofrayı beraber kurup, bulaşıkları beraber yıkadığınızda hem erkek hemde kız çocuğu bunun bir aile sorumluluğu olduğunu kavrar. Sadece kız çocuğu mutfakla uğraşmaz. Aynı şekilde her akşam kitap okursanız çocuklarınızda size bakarak kitap okuyacaktır. Burada anlatılmak istenen şet tabi ki kitap okumaktır fakat; çocuklarınıza okuma alışkanlığı kazandırarak hem kendinize hem onlara bir yatırım yapmış olursunuz.

Kitaplar insan doğasını değiştiren araçlardır. Farklı düşünmeyi ve farklı dünyalar hayal etmenizi sağlar. Fazla bilgiler benliğinizde yer alır. Bir işi yapacağınız sırada kitapların faydasını ve size kattıklarını açıkça görebilirsiniz. Bu yüzden kitap okumaktan ve okutmaktan asla vazgeçmeyin.

Kendinize Yatırım Yapmanın Yolları Nelerdir? Bütçe Kontrolü Yapın

Bu yazıyı okuduğunuz andan itibaren bütçe kontrolüne başlayın. Çok büyük zenginlerden biri değilseniz bütçe kontrolü çok önemlidir. Hoş zengin birinin bütçe kontrolü hakkında bilgi edinmesi de beklenebilir bir durum değildir. Bütçe kontrolü yapmak için özellikle günlük harcamalara çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü gün içinde yapılan ufak tefek harcamalar bütçenize ciddi zararlar verebilir. Hem kendi bütçenizi hem iş yeri bütçenizi hemde ev bütçenizi baştan aşağı gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Öncelikle evinizde yapılan fazla harcamalara dikkat edin. Özellikle elektrikli aletlerin çalışmasına ne kadar çalıştığına dikkat edin. Bütçe kontrolü her zaman evden başlar. Aylık gereksiz harcamaların önüne geçin ve buna dur deyin. Bu durum bütçenin bambaşka bir hale gelmesine yardımcı olacaktır. Ev bütçesini yeterince kontrol ettikten sonra günlük bütçenize dikkat edin. Çünkü en çok harcanan paralar gün içinde önemsiz görülen ufak tefek şeylere harcanan paralardır. Örneğin sigara içiyorsanız günde 20 TL sigaraya vermek sizi çok etkilemez fakat bu para aylık 600 TL yıllık ise 7.200 TL yapar. Bu durum bir yılda tam 7.200 TL’yi çöpe atıyorsunuz anlamına geliyor. Şimdi sigarayı bir köşeye bırakın ve 7.200 TL’ye neler yapabileceğinizi düşünün. Aylık 600 TL ödeyerek ev sahibi olabilme ihtimali vardır. Çocuklarınızın eğitimine harcama imkanı vardır. Bir altın veya döviz hesabı açarak paranın artmasını bekleme durumu vardır. Bunca olanak varken sizler bu parayı çöpe atıyorsunuz.

Saydığımız tüm bu sebepleri göz önünde bulundurarak paranızı kendinize yatırım yapmak için kullanabilirsiniz. Bu sayede kendinize yatırım anlamında ikinci anahtarı de elde etmiş olursunuz. Tüm anahtarları topladığınızda o kadar farklı bir kişiliğe bürüneceksiniz ki siz bile inanamayacaksınız. Bütçe kontrolü her ev, her insan ve her iş yeri için çok önemli bir durumdur. Bu yüzden bu konuyu göz ardı etmemeniz gerektiğini bastıra bastıra söyleyip diğer konuya geçiyoruz.

Kendinize Yatırım Yapmanın Yolları Nelerdir? Geleceğe Yatırım

İnsanlar genellikle günü birlik yaşarlar. Yani bugün kazandıklarını aynı gün yemeyi tercih eden sayısı düşünülenden çok daha fazladır. Kendine yatırım yapmak isteyenler bu yatırım planlarında ilk olarak geleceğe yatırımı düşünürler. Yani emekliliği beklemek ve yaşlanmak yerine bir birikim yapma fikri oldukça mantıklıdır. Birikim yapmak insanın geleceğini teminat altına alan bir yatırım tarzıdır. İnsan hayatı boyunca başına gelecekleri tahmin edemeyeceği için geleceğini garanti altına almak ister ve bu garantiyi birikim yaparak destekler. İşler yolunda gitmediğinde başınıza bir şey geldiğinde bu yatırımı kullanarak zor durumların üstesinden kolayca gelebilmek mümkündür.

Geleceğe yatırım yaparken kazandığınız parayı TL cinsinden biriktirmek pekte önerilen bir durum değildir. Ülkemizin şartlarından dolayı Türk lirası her geçen gün değer kaybetmekte ve TL cinsinden para biriktirmek çokta önerilen bir biriktirme yöntemi değildir. Burada amaç illa dövize altına yatırım yapmak değil. Yatırım yapmak ve geleceğinizi garanti altına almak için arsa, hisse senedi, ev, dükkan gibi ilerde değer kaybetmeyecek yatırımlarda yapmak mümkündür. Şöyle düşünün aylık 1.000 TL biriktiriyor ve TL cinsinden bu parayı biriktiriyorsanız çok büyük bir yanlış yapıyorsunuz demektir. Örneğin 2010 yılından beri her ay 1.000 TL biriktiren birinin şuan TL cinsinden birikmiş parası 120.000 TL’dir Bu paraya 2010 yılında bir adet ev alabilirken şuan böyle bir şey imkansız. Çünkü paramıza birim olarak bakıldığında birim anlamında ciddi değer kaybediyor. Bu yüzden bu şekilde bir geleceğe yatırım uzmanlar tarafından önerilen bir durum değil.

Geleceğe yatırım yapmayı kafanıza koyduysanız bunu iyice araştırıp o şekilde yapmanız gerekiyor. Bu sayede birikim asla değer kaybetmez ve geleceğiniz için bir teminat haline gelir. Yukarıda anlattığımız durumları göz önünde bulundurarak birikimlerinizi o şekilde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu birikimler size yaramasa bile mutlaka eşinize, çocuklarınıza veya onların çocuklarına yarayacaktır. Bu yüzden asla araştırma yapmadan bu tür işlere kalkışmayın. Doğru ve mantıklı adımlar atın.

Öğrenmekten Asla Vazgeçmeyin

Hayatın her döneminde zorluklar yaşamak olağan bir durumdur. Bu zorluklara karşı göğüs germek hayatta atacağınız en güçlü adımlar olmalıdır. Çünkü düşmek değil düştükten sonra nasıl kalkacağınız önemlidir. Nasıl kalkmanız gerektiğini bilmek içinde mutlaka bir şeyler biliyor olmanız gerekir. Batan bir iş yerini kurtarmak bilgisiz bir insan için çok zordur. Fakat öğrenen ve bilen insanlar bu tür zorlukların üstesinden kolaylıkla gelebilirler. Bu sayede kalktıklarında eskisinden daha güçlü ve daha kararlı görünürler.

Düştüğünüzde daha güçlü kalkmak için öğrenmeyi kendinize bir ilke edinin. Daha öncede söylediğimiz gibi öğrenmek her aştan insan için gerekli olan bir durumdur. Sizlerde sürekli farklı bilgiler peşinde koşun. Bir sorunu bir tek yoldan halletmek yerine bir kaç farklı yol düşünün ve en mantıklı olanı deneyin. En mantıklı yöntem işe yaramazsa diğer yöntemleri deneme imkanınız olur. Denemek ve öğrenmek size tecrübe katar tecrübede her zaman gereklidir ve olmazsa olmazdır.

Kendinize Zaman Ayırın

İnsanın kendine zaman ayırması boş bir iş gibi görülebilir fakat; kendine yatırımın anahtarlarından biride insanın kendine ayırdığı zamandır. insan kendine zaman ayırarak kendini yeniler ve yeni insanın başarısı her zaman daha çok ve daha etkileyici olur. Sürekli çalışmak sizi yıpratır ve hangi işi yaparsanız yapın o işten, koşturmaktan o kadar yorulursunuz ki bir süre sonra en sevdiğiniz işleri yapmak bile tiksindirici gelebilir.

Kendine zaman ayırmak demek; illa spor yapmak veya yararlı aktiviteler yapmak değildir. Kendinize zaman ayırdığınızda neyi seviyorsanız, nelerden hoşlanıyorsanız onu yapın. Örneğin gidin kocaman bir dondurma yiyin, yada motor kullanın, yüzmeye gidin herkesin yaptığını veya doğru olanı yapmak yerine canınızın en istediği şeyi yapın. Çünkü belirli kalıpların içinde başkalarının yaptıklarını yaparak kendinize zaman ayırmış olmazsınız sadece söylenenleri ve dikte edilenleri yapmış olursunuz. Bu durumda yenilenmiş değil tam aksine yıpranmış olursunuz. Bu yüzden kendinize zaman ayırdığınızda asla söylenenleri değil her zaman dilediklerinizi yapın. Bu sayede yenilenmiş ve işinize geri döndüğünüzde çok daha güçlü bir birey olarak dönmüş olursunuz.

Kendinize Yatırım Yapmanın Yolları Nelerdir? Birden Fazla Geliriniz Olsun

Yatırımın en temel ögesinin para olduğundan bahsetmiştik. Para kazanarak birikim ve yatırımı fazla yapabilir kendinizden daha emin olabilir ve öz güven sahibi olabilirsiniz. Belli bir adımdan sonra yeni bir ek gelir hiçte fena olmaz. Aylık biriktirdiğiniz paranın üstüne biraz daha ekleyebilmek sizi daha canlı ve diri tutar bu sayede daha iyi hissedebilmek mümkündür. Ek gelir olarak sizlere bu yazımızda çok fazla ek iş imkanı sunmamız doğru olmaz. Fakat yaptığınız işle alakalı veya benzer bir işe başlamanızı tavsiye edebiliriz. Örneğin bir ayakkabı dükkanına sahipseniz ve ayakkabıları farklı bir firmadan alıyorsanız bunu durdurun. Kendinize ait bir ayakkabı fabrikası açmayı düşünün. Kendi markanızı oluşturun ve satmaya başlayın. Ayakkabılar beğenilirse sizden bayilik almak isteyen dükkan sayısı epey fazla olacaktır. Buda size ek gelir hatta ek iş olmuş olacak ve birikim anlamında çok farklı bir noktaya gelmiş olacaksınız.

 

Bir önceki yazımız olan Dikkatinizi Çekebilecek İlginç Bilgiler başlıklı makalemizde Dikkatinizi Çekebilecek İlginç Bilgiler, Facebook İlginç Bilgiler ve Zırnık Koklatmamak Kelimesi Nereden Gelmiştir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu