İş Fikirleri ve İmkanlarıSektörel

Kinoa Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Kinoa Yetiştiriciliği son dönemlerde artan bir meslek haline gelmiştir. Kinoa tahıla benzeyen bir tür bitkidir. Eskiden çok fazla duyulmasa da son dönemlerde adından çokça bahsettirmiş bir bitkidir. İş hayatına atılmak isteyen ve çiftçilik yapabilecek insanların tercih edebileceği önemli iş kollarından bir tanesidir.

Kinoa Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Kinoa Yetiştiriciliği son dönemlerde artan bir meslek haline gelmiştir. Kinoa tahıla benzeyen bir tür bitkidir. Eskiden çok fazla duyulmasa da son dönemlerde adından çokça bahsettirmiş bir bitkidir. İş hayatına atılmak isteyen ve çiftçilik yapabilecek insanların tercih edebileceği önemli iş kollarından bir tanesidir. Astronotların besin kaynağı olarak tanınan kinoa bitkisi 2013 yılı Birleşmiş Milletler tarafından Kinoa Yılı olarak adlandırılmıştır. Besin değeri oldukça yüksek olan bu bitki son Dönemlerde diyet yapanlarında büyük ilgisini çekmiştir. Üretimi rahat olan ve maliyeti düşük olan bu bitki çiftçilerin gözdesi bir ürün haline gelmiştir. Ürün vermeden çiçek açan bitkinin oldukça da güzel bir görüntüsüdür. Her ne kadar bitki olsa da ülkemizde tahıl gurubu olarak dile getirilmektedir.

Kinoa yetiştiriciliği için belli aşamalar söz konusudur, bu aşamaları başlıklar halinde yazımda bulabilirsiniz.

 

Tohum Ekimi

Tohum Ekimi
Tohum Ekimi

Kinoa tohumunun rahat büyüyebilmesi için önce ekim yapılacak alanları otlardan ve köklerden temizlemek gerekmektedir. Özellikle ilkbahar aylarında ve don olaylarının bittiği dönemlerde ekimine başlanmalıdır. Toprak eşelenerek hava alınması sağlanmalıdır. Kinoa yetiştiriciliğinde ekim sıralı yapılmalı ve yan yana iki filiz çıkmışsa biri temizlenmelidir. Kinoa ekerken çok derinlere dikmemek önemli bir ayrıntıdır. 2 cm’den derin olmayacak şekilde olmalı ve en ideali 1 cm civarında olmalıdır. Filiz vermeye başladığında filizlenmeyen tohum gördüğünde bir hafta sonra oraya tekrardan tohum ekebilirsiniz.

 

Kinoa Sulaması ve Gübreleme

Kinoa tohumunda gübrelemeye ihtiyaç yoktur. Rahat ve kolay yetişen bu bitki birçok bölgede yetişebillir. Her türlü toprağa uyum sağlayabilen bir bitkidir. Çok fazla suya da ihtiyaç duymayan bu bitki çok kuru ve sıcak havalarda fazla olmamak kaydıyla sulanabiliir.

 

Haşereler ve Hastalıklarla Mücadele

Kinoa yetiştiriciliğinde her türlü tarım ürününde olduğu gibi haşere ve hastalık meselesi boy gösterebilmektedir. Tohumları sert bir tabakadan oluştuğu için kuşlar ve böcekler çok fazla rağbet göstermektedir. Ancak pire ve yaprak bitlerine karşı daha savunmasız olabilmektedir. Bu sorunu da ilaçlama yöntemiyle ortadan kaldırabilirsiniz. Bunların dışında yaprak yiyen böceklere de dikkat etmek gerekmektedir.

 

Hasat ve Depolama

Hasat ve Depolama
Hasat ve Depolama

Kinoa Yetiştiriciliğinde en önemli noktalardan biri de hasat etme ve depolama durumudur. Kinoada yapraklar kuruyup düştüğü zamanlarda hasat mevsimi başlamak üzeredir. Yapraklar dökülüp sadece taneler kaldığında toplamak için tanelerin iyice kuru olduğundan emin olun. Elinizle ezdiğinde nemliyse fark edersiniz bu yüzden nemli olduğunda birkaç gün daha kurumasına müsaade edin. Kinoanın tohumunu çıkarmak rahat bir iştir. Dalları iyice salladıktan sonra tohumlar zaten dökülecektir. Burada çöpten ayırmak önemli bir durumdur. Eski yöntemler kullanılarak hafif rüzgarlı havalarda savurarak çöplerden de kurtulabilirsiniz veya bir elek yöntemiyle de bu işi yapabilirsiniz. Kinoanın içerisinde bulunan saponin kimyasalları haşerelere karşı iyi bir şey olsa da insan sağlığını rahatsız edebilir bu yüzden ekimden sonra kinoaları yıkamak gerekir. Yıkandıktan sonra yine iyice kurutulmalıdır. Depolanmaya hazır olan kinoları güneş ışığının olmadığı, nemli olmayan serin ve kuru bir ortamda saklamanız gerekmektedir.

Kinoanın Faydaları Nelerdir

Bir besin olarak kullanılan kinoa bitkisinin sağlık açısında da birçok faydası bulunmaktadır. Kan basıncını ve tansiyonu dengeler, kalsiyum fazla olduğu için beyin gelişiminde oldukça faydalıdır. Demir eksikliğine iyi gelir, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur ve kilo vermede size destek olur. Birde çölyak hastalarına tavsiye edilen bir bitkidir.

Kinoa Yetiştiriciliğinde Para Kazanılır mı

Kinoa üretimi hem maliyeti düşük hem de geliri iyi bir tarım ürünüdür. Tabi ekim alanınızın büyüklüğüne göre kazanacağınız miktarda değişkenlik gösterebilir. Örneğin 5 dönümlük bir alana ekeceğiniz kinoa tohumunun maliyeti 2-3 bin arasında değişmektedir. 5 dönümden yaklaşık 3 ton hasat alınabilir. Bu hasat sonucu ortalama 20-25 bin TL Para kazanılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı başlıklı makalemizde Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı, Kredi Notu Nedir ? Ne İşe Yarar? ve Kredi Notunuzun Değerlendirmesi Nasıl Yapılır ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat
Araç çubuğuna atla