Faydalı BilgilerSağlık

Kırmızı Biber Sizi Nelerden Korur?

Bir Tutam Kırmızı Biber Sizi Nelerden Korur?

Kırmızı Biber Sizi Nelerden Korur?

Mutfaklarda belkide en çok kullanılan ürünlerden biri olan kırmızı biber yıllardır sofraların değişmeyen lezzetlerinden biridir. Özellikle katkı maddesinin ve gıda boyasının bulunmadığı kırmızı biberler insan sağlığında büyük rol oynamaktadır. Kırmızı Biber Sizi Nelerden Korur? sorusuna gelecek olursak bu biber; kalp sağlığına destekte bulunur, karın ağrılarının daha çabuk iyileşmesini sağlar, diyabet riskini azaltır ve bağışıklık sistemini bir hayli güçlendirerek kişinin her zaman normalden daha iyi hissetmesini sağlar.

Kalp Sağlığını Destekler
Kırmızı pul veya toz biber vücudun kan oluşumuna ayrılan bir madde olan fibrini çözme yeteneğini arttırırken kan kolesterolünü, trigliserit seviyelerini ve trombosit agregasyonunu azalttığı gösterilmiştir. Kalp krizi, pulmoner emboli ve felç riskini azaltabilecek daha fazla kardiyovasküler sağlığa destekte bulunur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Kırmızı biberin parlak, turuncu-kırmızı rengi sadece görsel olarak güzel değil. Bu renkler mukoza zarlarını desteklemeden önce A vitaminine dönüşen beta-karoten oranının yüksek olduğunu da yansıtıyor. Bu membranlar vücudunuzda bulunur, burun pasajlarınızı, ciğerlerinizi ve bağırsak sisteminizi kaplar ve esasen sizi hasta hissettirecek patojenlere karşı durur. Bağışıklık sisteminizi bu şekilde desteklemenin yanı sıra, kırmızı biber tamamen beklenen bir şey yapabilir: sizi terletir, susuzluğunuzu gidermek için su içmenize neden olur ve vücuda su takviyesi sağlar. Hidratlı kalmak da sağlık için çok önemlidir.

Karın Ağrıları ve Ülseri Yatıştırır
Kırmızı pul biberin sağlık yararları sizi şaşırtacaksa, en göze çarpanlardan biriyle başlayabilirsiniz: Hem mide hem de ülserleri yatıştırır. Tam tersini düşünmüş olabilirsiniz. Genellikle acı pul biberin mideyi tahriş edebileceği düşünülür. Ancak araştırmacılar kapsaisinin ülser semptomlarının “faydacısı” olarak nitelendiriyor. Nasıl yardımcı olur? Kapsaisin asit salgısını uyarmaz, inhibe etmez, alkali, mukus salgılarını ve özellikle ülserlerin önlenmesinde ve iyileşmesinde yardımcı olan mide mukozal kan akışını uyarır. Kapsaisin, acı biberin acı olmasını sağlayan maddedir. İnsan dilinde bulunan kapsaisin reseptörleri, bu maddeden etkilenerek acı veya sıcak hissini normalden iki kat fazla hissedilmesini sağlar.

Diyabeti Düzenler
Kırmızı biberdeki karotenoidler gibi antioksidanlar da kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir. Kırmızı biber düzenli olarak tüketilirse insülin ihtiyacını azaltarak diyabeti düzenlemeye çalışır.

Bir önceki yazımız olan Akşam Yemeğinden Sonra Yürümenin Faydaları başlıklı makalemizde Akşam Yemeğinden Sonra Yürümenin Faydaları, Günde Kaç Adım Atmak Gerekir? ve Neden Yürümeliyiz? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu