Banka - KrediGenelİş Fikirleri ve İmkanlarıSektörel

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut Kredisi Almanın Yolları Nelerdir? Nasıl Konut Kredisi Alınır?

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut Kredisi Nasıl Alınır? Bir çok insan ev sahibi olmak ister fakat bunu sağlayacak yüksek ve düzenli bir gelir bulmakta zorlanır. Bir ev almak istiyorsunuz ve ön ödeme yapmanız gerekirken hiç birikiminizin olmaması olağan bir durum. Böyle bir durumda herhangi bir bankadan konut kredisi almanız gerekir. Yeterince iyi araştırma yaparsanız, sizin için en uygun, en kolay ödeyeceğiniz krediyi bulmanız mümkün.

2011’den önce, istediğiniz miktarın tamamını bankadan kredi olarak alma imkanınız varken, 2011 yılında yürürlüğe giren kanunla, artık bankalar, istediğiniz miktarın %75’inden fazlasını veremiyorlar. Aynı kanuna göre, ticari iş yeri açmak için kredi almak isteyenlerin alabilecekleri miktar, %50 olarak belirlendi. Yani, istediğiniz evin fiyatının, %75’i oranında kredi alabilirsiniz.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Ev alım-satım durumlarında, alıcı ve satıcının haricinde, üçüncü bir kişi olarak, bankanın da sürece dahil olması, sürecin zor bir hal almasına sebep olur. Satın alacağınız ev için, banka önce bir uzman incelemesi, yani expert tarafından, evin değerinin belirlenmesi işlemini yaptırır. Yasa gereği, bu işlemin, tarafsız kuruluşlar tarafından yapılması gerekiyor, bu nedenle bankalar bağımsız kuruluşlardan, ekspertiz işlemini satın alırlar. Görevlendirilen eksperin, lisanslı konut değerleme uzmanı ya da lisanslı gayrimenkul değerleme alanında ihtisas yapmış olması gerekiyor.

Ekspertiz, evle ilgili bazı bilgiler toplar. Bu bilgiler arasında, evin inşaat durumu gayrimenkulün metrekaresi ve yaşı, evin bulunduğu il, ilçe ve semt, çevredeki konutların değeri, gayrimenkulün inşaat maliyeti bulunur.

Bu bilgiler toplandıktan sonra, işlemler tapu dairesinde yapılır. Tapu dairesine gidildiğinde, gayrimenkulün üzerinde herhangi bir ipotek veya şerh olup olmadığına, bunların ilerleyen aşamalarda sorun çıkarıp çıkarmayacağı incelenir. Devamında, taşınmazın bulunduğu belediyede, projesi, ruhsatı, varsa tutanakları gibi incelemeler yapılır. Bu incelemelerin ardından, ekspertiz raporu hazır hale getirilir.

Hazırlanan rapor bankaya iletilir ve banka tarafından rapor üzerinde bir inceleme yapılır. İncelenen rapor, banka tarafından onaylanırsa, tapu işlemleri yapıldıktan hemen sonra, bankadan istenen kredi, evi almak isteyen kişiye verilir. Ancak kredi onayı alındıktan sonra, öncelikle banka görevlisiyle beraber, tapu dairesinden randevu almanız gerekiyor. Banka görevlisiyle beraber tapu dairesine gidildiğinde, evin üzerinde başka bir ipotek veya rehin durumu yoksa, sözleşme imzalanır ve alıcı artık evin tapu işlemlerini halleder.

 

Bir önceki yazımız olan Ek Gelir Kazanmanın Yolları Nelerdir? başlıklı makalemizde Aktif Gelir Elde Etmenin Yolları Nelerdir?, Ek Gelir Kazanmanın Yolları Nelerdir? ve Pasif Gelir Elde Etmenin Yolları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu