Araç çubuğuna atla
GenelHayvanlar Alemi

Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler

Sevilen birinin hayvanın ölümünü kabul etmek asla kolay değildir, ancak böyle kötü bir durum yaklaşıyorsa bu işaretler bizi hazırlayabilir.

Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler

Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler Bir arkadaşına veda etmek hiç kolay değildir. Köpekler insanlardan daha az yaşar ve bizimle kalmaları bir gün sona ereceğini varsaymalıyız. Tüm bu yas tutma süreci, durumun ciddiyetini önceden bildiğimizde daha kolaydır, bu yüzden bir köpek ölmek üzere olduğunda işaretlerini bilmek uygundur.

Hangi işaretler bir köpeğin ölmek üzere olduğunu gösteriyor?

Bir hayvanın ölümüne, kalp atış hızı, nefes alma gibi bir veya daha fazla hayati sistemin işlevlerinin durması neden olur… Bazı işaretler arkadaşımızın vücudunda artık bir şeyin iyiye gitmediğini göstermektedir.

Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler  Anormal Davranışlar ve İlgisizlik

İlerici olarak, yaşla birlikte köpek daha az fiziksel aktivite kabul edecektir; Uzun yürüyüşler yapmayı bırakmak veya sık sık evden ayrılmak isteyebilirsiniz. Ancak, bu davranış bir gecede değişirse, bir tür sağlık sorunundan şüphelenebiliriz.

Ancak, bir köpeğin isteksizlik gösterdiğini göstermesi, öleceği anlamına gelmez.

Yaşlılarımızın davranışlarındaki ani değişiklikler, hayvanlar için Bilişsel İşlev Bozukluğu Sendromu olarak bilinen senil demans semptomlarını gösterebilir. Bu sendromlu bir hayvanda aşağıdaki belirtileri gözlemleyebilirsiniz.

 • Uyku döngüsünde değişiklikler.
 • Daha önce yapmadığı yerlerde idrar yapmak
 • Tanıdığı insanları veya hayvanları tanımayabilir veya amaçsızca dolaşabilir.
 • Söylediğimiz gibi, kayıtsız ve depresif görünebilir.

Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler      Değişen Yaşamsal Belirtiler

Hayati bulgular, canlıların en temel bedensel fonksiyonlarını hızla değerlendiren çeşitli fizyolojik parametrelerin ölçümleridir. Her tür için sağlıklı bir bireyin sahip olabileceği bir dizi normal değer vardır.

Bir köpek ölmek üzereyken, bu hayati bulgular normalin çok üstünde veya altında değerler gösterir. Sabitler veteriner kliniğinde izlenir ve köpeklerde normal aralıklar şunlardır:

 • Vücut ısısı: 37.5 – 39.2 ° C
 • Kalp atış hızı: 60 – 180 atış / dakika. 60 atım / dakika altında bir frekans bradikardi ve yaklaşık 200, taşikardi, bu da kalp durması ve hayvanın ölümüne neden olabilir.
 • Solunum hızı: 10-30 nefes / dakika. Solunum hızındaki artış, taşipne ve zıt bradikne olarak adlandırılır.
 • Beyindeki oksijen eksikliği ölümcül olabilir.
  100 – 160 mm Hg sistolik kan basıncı ve 60 – 90 mm Hg diyastolik kan basıncı. Köpeğimizin hipertansiyon eğilimi varsa, gerginliğini ölçmek için periyodik olarak veterinere giderek buluşabiliriz. Zaman içinde tutulan bir hipertansiyon böbrek ve kardiyovasküler sorunlara yol açabilir.
 • Kılcal dolum süresi: iki saniyeden az. Köpeğin sakızına basılarak ve normal pembe rengine döndüğü süreyi sayarak kontrol edilir; Soluk veya mavimsi bir renklenme, dehidrasyona ek olarak kardiyovasküler sistemdeki sorunları gösterebilir.

Yemek Yemek veya İçmek İstememeleri

Belki de en kötüsü işarettir, özellikle köpeğimiz her zaman büyük bir iştah göstermişse. Köpek yemek istemeyi bırakır ve yemek bir motivasyon değildir; Aynı zamanda içmeyi de durdurur ve sonuç olarak hidrasyonunu kaybeder.

Konumları Değişimi İstememeleri

Hayvan rahatsızdır ve taşınmak istemiyor veya bunun için çok zayıf. Bu zaten daha endişe verici bir işaret ve hayvanımızın acı çekip çekmediğini kendimize sormamız gerekecek.

Not: Eğer köpeğinizin sağlık durumunda endişe duyuyorsanız kesinlikle bir veteriner hekime götürmeniz gerekmekte. Çünkü köpeklerde olağan dışı davranışlar büyük ölçüde bir problem olduğundandır.

Bir önceki yazımız olan Yaz Tatilinde Keyifli Vakit Geçirmek İçin Yapılabilecekler başlıklı makalemizde Yaz Tatilinde Keyifli Vakit Geçirmek İçin Ne Yapmalıyım, Yaz Tatilinde Keyifli Vakit Geçirmek İçin Yapılabilecek Aktiviteler ve Yaz Tatilinde Keyifli Vakit Geçirmek İçin Yapılabilecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu