Araç çubuğuna atla
Hayvanlar Alemi

Köpek Tüyleri Nasıl Temizlenir?

Köpek Tüyleri Nasıl Temizlenir?

Köpek Tüyleri Nasıl Temizlenir?

Köpek Tüyleri Nasıl Temizlenir? En sevdiğimiz dostlarımızdan olan köpeklerin belkide bizim açımızdan en büyük sorunu tüy dökmeleridir. Bu tüyler hem onun hemde bizim sağlığımızı ciddi anlamda etkiler. Köpek tüyleri hafif olduğu için havada uçuşarak boğazımıza kaçabilir ve enfeksiyona neden olabilir. Sağlığımızın yanı sıra köpek tüyleri evin her tarafını kaplayarak bizi zor durumda bırakır. Oturduğumuzda pantolon, çorap ve kazaklar tamamen köpek tüyü olur. Köpeklerin tüy problemleri için bazı önemler almak gerekir sizlere bu yazımızda bu önlemler hakkında bilgi vereceğiz.

Köpek Tüyleri Nasıl Temizlenir? Köpek Tüyü Temizlerken Nelere Dikkat Edilmedilir?

Köpeğinizi sık sık taramak köpek tüyü temizlemede en önemli adımlardan biridir. Bunun için özellikle kullandığınız tarakların jiletli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu tür tarakları pet shoplarda bulmak mümkündür. Bu taraklar hem fazla tüyleri alacak hemde köpeği rahatlatacaktır. Pet shoplarda bulunan jiletli taraklar tamamen köpek tüyü temizlemek için üretilmiştir. Burada sizin dikkat etmeniz gereken konu tarağı çok bastırmadan hep aynı yöne doğru taramak. Bu şekilde hem fazla tüyler alınmış olacak hemde köpeğinizin tüyleri eşit uzunlukta olacaktır. Bu tarğın yanı sıra yine pet shoplarda ve kuru temizlemeler de satılan tüy toplayıcı rulolardan alabilirsiniz. Tüy toplayıcı rulolar genellikle tüylenmiş kazakların bakımı için kullanılır fakat; köpek tüyü temizlemede de işinizi görür.

Size kendi geliştirdiğimiz bir püf noktadan bahsedeceğim. Hırdavatçılarda satılan bir adet saç fırçası alın. Bu saç fırçası mümkünse tamamen plastik olmalı ve baş kısmı dönmeli. Bu tarakla beraber bir adet koli bandına ihtiyacınız var. Koli bandını yapışkan kısmı yukarıda olacak şekilde sarın. Bant kirlendikçe işlemi yenileyin, kalınlaşınca da kirli bandı kesin. Dağılan tüyleri bu şekilde de çok kolay toplayabilirsiniz. Bu sayede çok fazla para harcamadan köpeğin kıllarını temizlemiş olacaksınız.

Taramak ve bantla almak dışında birde köpeğinizi tıraş ederek tüylerinden kurtarmak mümkündür. Köpekler genelde tıraş edilmeyi sevmezler bu işlemi pet shoplarda rahatlıkla yaptırmak mümkün. Fakat bu işlemi evdeki bir tıraş makinesi ile kendinizde yapabilirsiniz. Köpeğinizin kötü görünmemesi için makinenin ucuna bir başlık takıp istediğiniz uzunlukta kesebilir hem kendinizi hem köpeğinizi dökülen tüylerden kurtarabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Köpeklerde Kene ve Bit Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Köpeklerde Bit Temizliği Nasıl Yapılır?, Köpeklerde Kene Nasıl Temizlenir? ve Köpeklerde Kene ve Bit Nasıl Temizlenir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu