Araç çubuğuna atla
Hayvanlar Alemi

Köpeklerde Kene ve Bit Nasıl Temizlenir?

Sadık Dostlarımızı Bit ve Keneden Nasıl Kurtarırız?

Köpeklerde Kene ve Bit Nasıl Temizlenir?

Köpeklerde Kene ve Bit Nasıl Temizlenir? Köpeklerde görülen parazitler kene, pire, bit ve uyuzdur. Keneler ve bitler özellikle yaz aylarında köpeğiniz için büyük sorun olurlar. Küçük çaplı önlemlerle köpeğinizi kene ve bit gibi dış parazitlerden korumak mümkün.

Köpek sahiplerinin rutin deri ve tüy kontrolü yapması; kene bit gibi parazitlerin yayılmasının önüne geçer. Kendi başınıza alacağınız bit ve kene önlemleri etkisini göstermiyorsa veteriner hekiminize başvurmak gerekir. Köpek üzerinde kene arayacağınız bölgeler özellikle kulak, boyun ve deri kıvrımları olan bölgelerdir. İyi aydınlatılmış bir ortamda ellerinizi köpeğin bütün vücudu üzerinde gezdirin. Bu aşamada, kendinizi korumak adına lateks eldiven kullanmanızda fayda vardır. Kabarıklık ya da şişlik gördüğünüz bölgede tüyleri yakından inceleyin. Gerekirse küçük bir fener kullanabilirsiniz. Kene genelde toplu iğne ucu kadar oluyor.

 

Köpeklerde Kene ve Bit Nasıl Temizlenir?

Veteriner kliniklerinden kolayca temin edebileceğiniz özel ilaca bandırılmış pire kene tasması köpeğinizi kenelerden ve bitlerden uzak tutar. Bitlere karşı 50 gün kenelere karşı da 30 gün süreyle koruma sağlayan bu tasmaları, düzenli olarak kullanmak gerekir. Köpeğinizin ensesinden yapılan damla tüm vücuda yayılarak, köpeklerdeki bit ve keneyi temizleme de başarılı sonuçlar verir. Bu damlaların, yaklaşık olarak bir ay boyunca bit, kene ve pireden koruma özelliği bulunur. Yaz aylarında çok sık şikayet edilen bu dış parazitler bilinenin aksine kış aylarında ortadan kaybolmamaktadır. Sadece soğuk havalarda görülme sıklıkları azalmaktadır. Bu ilaçları kış aylarında da kullanarak tam bir koruma sağlamış olursunuz. Kene temizliği de sanıldığı kadar zor bir iş değildir.

Kene evde alkol kullanılarak veya yakılarak yok edilebilir fakat alkol ve yakıcı maddeler köpeğe zarar verebilir. Bu yüzden veterinere götürmek en doğrusudur. Veterinere götürülmeyen köpeğin sağlığı bozulabilir hatta ölebilir. Bu konuyu kulak ardı etmemenizi tavsiye ediyoruz. Veterinerlerde bulunan parazit ilaçları köpeğin üzerinde 3-4 gün içinde ne kadar kene ve bit varsa hepsinin etkisinin yitirmesini sağlayacaktır. Bu süreçte köpekle çok bir arada olmamanızı ve bir kaç süre ile yalnız yaşamasını sağlamalıyız.

 

Bir önceki yazımız olan Kötü Kokan Kedi Tuvaleti Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Kedi Kumu Nasıl Olur?, Kedi Kumu Ne Sıklıkla Temizlenir? ve Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu