Faydalı BilgilerYemek

Koruk Suyu Nedir Nasıl Yapılır?

Koruk Suyu Nedir Nasıl Yapılır? Koruk Suyu Nasıl İçilir? Koruk Suyunun Faydaları Nelerdir?

Koruk Suyu Nedir Nasıl Yapılır?

Koruk Suyu Nedir Nasıl Yapılır? Koruk suyu, olgunlaşmamış üzümden yapılan ve bir çok faydası olan lezzetli bir içecektir. Tadı rahatsız edici derecede ekşidir. Ege bölgesine ait bu ekşi içecek bir çok alanda kullanılır. Yemeklerde zeytinyağı ile karıştırılarak ekşi bir tat vermesi için kullanılır ayrıca şerbeti de yapılarak farklı alanlarda kullanılmış olur. Özellikle İtalyan ve Fransız mutfağında kullanılan koruk Türkiye’de en çok Ege bölgesinde kullanılır.

Koruk ve zeytinyağı bir çok yemeğe katılarak farklı lezzetlerin ortaya çıkmasını sağlar. Günümüzde en sık kullanım alanı şarap ve sirkedir. Öte yandan daha öncede bahsetiğimiz gibi koruk meyvesinden şerbet yapmakta mümkündür. Koruk şerbeti İzmir ve ilçelerinde sıkça yapılan ve tüketilen bir içecektir. Koruktan şerbet elde etmek ve kıvamını tutturmak oldukça zordur. Bir tek ustaların yapabildiği koruk şerbeti yapımı en zor olan şerbetlerden biridir. Koruk suyu bu kadar farklı alanlarda kullanılınca bir çok uzmanın dikkatini çekmiş ve araştırılmaya değer görülmüştür. İçerisinde kalsiyum, potasyum ve magnezyum barındıran koruk suyu çok faydalı bir içecektir.

Koruk Suyunun Faydaları Nelerdir?

  • Koruk suyunun en kayda değer özelliği iştahı olmayanların iştahını açmasıdır. Kilo alamayanlar düzenli olarak koruk suyu tükettikleri taktirde ciddi anlamda kilo artışı yaşayabilirler.
  • Koruk suyu içinde bulunan magnezyum deride oluşan yaraların ve kızarıklıkların iyileşmesine yardımcı olur.
  • Bağırsakları çok iyi çalıştırır ve hazmı kolaylaştırır.
  • Kurdeşen hastalığına çok iyi gelmektedir.
  • En az havuç kadar göz sağlığına olumlu etki yapmaktadır.
  • Vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
  • Sıcak havalarda vücut ısısını düşürür ve terlemeyi önler.
Koruk Suyunun Faydaları Nelerdir?
Koruk Suyunun Faydaları Nelerdir?

Koruk Suyu Nedir Nasıl Yapılır?

Koruk Ekşisi Nasıl Yapılır?

Ortalama 15-20 adet koruğu dalından toplayın veya satın alın. Katı meyve sıkacağı ile tanelerin suyunu sıkın ve bir süre tortuların dibe çökmesi için bekleyin. Çöken tortuları süzgeç veya tülbent yardımıyla alın. Eğer katı meyve sıkacağınız yoksa makarna süzgeci üzerine koyuduğunuz korukları sert bir cisimle ezerek suyunu çıkarabilirsiniz. Üzüm tanelerini ezerek suyunu çıkartın ve süzün. İçerisine karabiber, zeytinyağı ve tuz ekleyerek karıştırın. Süzdüğünüz koruk suyunu salata ve yemeklere sos olarak dökerek farklı bir tat katabilirsiniz. Yine Üzerine biraz su ve buz katarakta içebilir bu lezzetin keyfini çıkarabilirsiniz. Muhafaza etmek için ise serin ortamları tercih etmelisiniz. Buzdolabına saklayarak 2-3 ay saklayabilirsiniz. Koruk suyunu saklarken dikkat etmeniz gereken nokta her kullanımdan sonra ağzını sıkıca kapatmaktır.

Koruk Şerbeti Nasıl Yapılır?

Ortalama 15-20 adet koruğu dalından toplayın veya satın alın. Daha sonra iyice yıkayın yıkanan koruklar bir tencereye alın ve üzeri suyla kaplanacak şekilde kaynamaya başlayın. Kaynatıldıktan sonra tortu ve su kısmı tülbent yada süzgeç yardımıyla alın. Çıkan suyu kısık ateşte ağır ağır kaynamaya bırakın. Konulan üzümün %75’i kadar üç yada dört seferde şeker ilave edin şekeri tek seferde dökmemeye dikkat edin. Reçel kıvamına gelene kadar güzelce kısık ateşte kaynatın. Burada ki en önemli nokta kaynatma süresidir. Çok kaynayan koruk suyunun tadı değişebilir. Ocağın altını kapattıktan sonra içine ıtır çiçeği yaprağı atarak farklı bir koku vermesini sağlayın. Daha sonra şişelenerek buzdolabında saklayın.

Bir önceki yazımız olan Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Kiraz Sapı Çayı Nasıl İçilir?, Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır? ve Kiraz Sapı Çayının Faydaları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu