Araç çubuğuna atla
GenelHayvanlar Alemi

Kötü Kokan Kedi Tuvaleti Nasıl Temizlenir?

Kötü Kokan Kedi Tuvaleti Nasıl Temizlenir? Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kötü Kokan Kedi Tuvaleti Nasıl Temizlenir?

Kötü Kokan Kedi Tuvaleti Nasıl Temizlenir? Kediler evlerimize aldığımız en yakın dostlarımızdan biridir. Onlarla vakit geçirmek, oyun oynamak hem bizi hem onları mutlu eder. Fakat kediler köpekler gibi komut alabilen sizi dinleyen hayvanlar değillerdir. Kafalarına eseni yaparlar, oyun oynarken size zarar verebilirler. Aslında kedileri sevmemizin bir nedeni de bu, köpekler gibi her denileni yapmamaları onların karakteristik özelliklerinden kaynaklanıyor ve bu durum bizi bazı zamanlarda mutlu ediyor. Herkes köpek sahibi köpeğinin söz dinlemesi ile övünürken kedi sahipleri kimin kedisinin daha uzaylı olduğu hakkında birbirleriyle ağız dalaşına girer. Kedilerin söz dinlememesinin en büyük sıkıntısı eğitim alamaması ve bu durum yüzünden evi batırmaları. Fakat kedilerin bir çoğunun tuvalet eğitimi doğuştan beri var. Kediler kuma veya toprağa bıraktıkları dışkılarının üzerini kapar ve temiz olmaları gerektiğini hissederler. Evimizde baktığımız kedileri her zaman dışarı çıkaramayacağımız için ihtiyaçlarını görmeleri için onlara kedi kumu satın alırız ve tuvalet ihtiyaçlarını bu kum üzerinde hallederler. Kedilerin hepsi aynı iç güdüye sahip oldukları için tuvalet ihtiyaçlarını kumda görürler.

Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Evinizde bir kedi varsa ve onunla beraber yaşıyorsanız mutlaka onun ihtiyaçlarına cevap vermeniz gerekir. Bu ihtiyaçların en önemlisi kediniz için bir kedi kumu temin etmeniz gerekmektedir. Kedi kumu kedilerin içine girip rahatça tuvalet ihtiyaçlarını gördüğü ve kokuyu içine hapseden bir özelliğe sahiptir. Kediler tuvaletten sonra dışkılarını gömdükleri için kumun içine karışır ve koku içeride hapsolur. Daha öncede söylediğimiz gibi kediler tuvalet eğitimlerini doğdukları günden itibaren bilirler ve çevrede buldukları kum veya toprağa yaparlar. Evde kum olmaması halinde haliyle tuvaletini ortalığa yapacaktır. Bu durum uzun bir süre devam ederse kedinize ileride kumda alsanız içine girmez ve hep öyle kalır. Bu yüzden kedinizi eve alır almaz ona bir kedi kumu alın ve kuytu bir köşede mümkünse kapalı bir kabın içine koyun kediniz onu bulup ihtiyacını görecektir. Kediler tuvalet esnasında utangaç olurlar bu yüzden kedi kumunu ortalık bir yere bırakmamanızı tavsiye ediyoruz.

Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

 

Kötü Kokan Kedi Tuvaleti Nasıl Temizlenir?

Kediniz için kedi kumunu Topaklaşan Kedi Kumun alırsanız kum idrar veya dışkıyı emerek topak haline gelir. Bu sayede dışkılar topaklandığı ve toprak tarafından çevrildiği için kum içinde hemen belli olur. Kedi kumunu her hafta dökmek yerine topaklaşan kumları küçük bir kürekle veya elinize poşet geçirerek almanız mümkündür. Bu sayede sürekli kumu dökmemiş olacaksınız ve evde yayılan kötü havayı ortadan kaldırmış olacaksınız.

Kristal Slika Kumu kedi idrarını emen bir özelliğe sahiptir fakat topaklanmadığı için temizlemesi biraz güçtür. Bu yüzden hemen hemen her gün bu kum içindeki dışkıyı eldiven, poşet veya kürekle almanız gerekmektedir. Temizlediğiniz slika kumunu ayda bir defa değiştirmek gerekir.

Çam Kedi Kumu Çam ağacının toz ve talaşından üretilen kedi kumu doğal bir kumdur Kediniz için en sağlıklı kumlardan biride budur. Kedi idrarını yaptığında talaşlar toz haline gelir. Arada bir kum kabını sallayarak temiz talaşların yukarıda kalmasını sağlamak mümkündür. Kedinin kakasını da kürekle temizleyebilirsiniz. Kum tamamen toz haline geldiğinde tuvalete döküp sifonu çekebilirsiniz. Hiç bir zararı yoktur. Kum kabı boşaldığında çamaşır suyuyla yıkayıp durulayın. Daha sonra yeni çam kedi kumunu kaba geri boşaltın.

Önemli: Kediler çok titiz hayvanlar oldukları için kumların tamamen kirlenmesini beklemeden temizlemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde kediniz bu durumu yadırgar ve hırçın hareketlerde bulunur.

Bir önceki yazımız olan Boşanma Davası Açmanın Yolları Nelerdir? başlıklı makalemizde Boşanma Davası Açarken Dava Parası Ödenir Mi?, Boşanma Davası Açmanın Yolları Nelerdir? ve Boşanma Davası Nasıl Açılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu