Araç çubuğuna atla
Banka - KrediSektörel

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Vatandaşlarımız yüksek maliyetli bir şey alacağı zaman genelde mecburi olarak kredi çekmeyi bir çözüm olarak görebilmektedir. İnsanların maddi yetersizliği insanları kredi çekme yoluna teşvik etmektedir. Fakat her kredi başvurusu da bankalar tarafından olumlu olarak sonuçlananmayabilir.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Vatandaşlarımız yüksek maliyetli bir şey alacağı zaman genelde mecburi olarak kredi çekmeyi bir çözüm olarak görebilmektedir. İnsanların maddi yetersizliği insanları kredi çekme yoluna teşvik etmektedir. Fakat her kredi başvurusu da bankalar tarafından olumlu olarak sonuçlananmayabilir. Kredi başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi için öncelikle başvuranın kredi notunun yeterli olması gerekmektedir. Bu yüzden insanların kredi başvurusu yaparken en çok merak ettiği sorulardan biri de kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı? Şimdi sizlere bu sorunun cevabını vereceğiz. Ama kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı sorusunun cevabını vermeden önce kredi notunun ne olduğuna dair kısa bir bilgilendirme yapalım.

Kredi Notu Nedir ? Ne İşe Yarar?

Kredi notu kredi kayıt bürosu ( KKB ) tarafından belli başlı verilerde analiz edilmiş kişilerin kredi çekiminde baz alınacak durumların birleşiminden belirlenmiş bir puanlama sistemidir. Kredi notunuzu öğrenirken findeks’ten faydalanabilirsiniz. Findeks, kredi kayıt bürosunun verileri ile desteklenmektedir. Bu sebepten dolayı findeks’den sağlıklı kredi notu sonucunuzu öğrenmeniz mümkündür.

kredi risk tablosubir çok etken göz önünde bulundurulmaktadır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

  • Kredi kartı ödeme alışkanlıklarınız
  • Güncel kredi borç durumunuz
  • Yakın zamanda almış olduğunuz krediler
  • Kredi kullanım yoğunluğunuz

Yukarıda saydığımız maddeler kredi notunuzu en çok etkileyecek olan sebeplerdir. Bunların dışında ufak tefek kredi notunu etkileyen farklı durumlarda yer almaktadır. Ama bu yukarıdakilerden alacağınız puan iyi olursa rahatlıkla kredi çekmeniz mümkün olur. Bu verilerle yapılan hesaplamalar sonucunda 1 ve 1900 aralığında bir kredi notu alırsınız. Aldığınız kredi notuna göre de banka size kredi vermeyi yada vermemeyi uygun görür.

Kredi Notunuzun Değerlendirmesi Nasıl Yapılır ?

KKB tarafından belirlenen puana göre bankalar vatandaş için bir değerlendirme yapmaktadır. Alacağınız puana göre değerlendirme kategorinizi aşağıdan inceleyebilirsiniz.

kredi risk tablosu
kredi risk tablosu

1 ile 699 puanları aralığında en riskli değerlendirme grubunda yer almış olursunuz. Bu değerlendirme grubunda olmanız durumunda anında olumsuz yanıt alırsınız.

700 ile 1099 puanlama grubu ise orta riskli vatandaşları belirler. Bu puanlama grubunda da en riskli grupta olduğu gibi anında olumsuz yanıt alırsınız.

1100 ile 1499 puanlama grubu içerisinde olursanız az riskliler kategorisine alınırsınız. Bu kategoride bankayı en çok zorlayan müşteri grubudur. Banka bu müşterilerine kredi verip vermeme konusunda kararsız kalır. Eğer verecek olsa bile kısa vadede düşük miktarda krediler verirler.

1500 ile 1699 puan değerlendirmesinde iseniz iyi kredi notuna sahipsiniz demektir. Eğer iyi kredi notuna sahip iseniz bankadan kredi alma ihtimaliniz oldukça yüksektir ve hatta kesin gibi bir şey de diyebiliriz.

1700 ile 1900 puan grubu ise en güvenilir grup olan çok iyi grubunda yer alır. Bankalar bu gruba kredi vermek konusunda hiç düşünmezler direk olarak krediyi verirler. Hatta yüksek miktarda uzun vadede krediler almanızda oldukça kolay olabilmektedir.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı ?

Yukarıda da tablolu bir şekilde verdiğimiz veriler ve yaptığımız açıklamalar doğrultusunda kredi çekebilmeniz için kredi notunuzun 1100’ün üstünde olması gerekmektedir. Tabi bu 1100 üzeri nota sahipseniz kesin kredi çekebilirsiniz anlamına gelmez. Yine de 1499 a kadar olan kişiler az da olsa riskli kategorisinde olduğu için kredi çekememe ihtimalleri bulunmaktadır. 1500 üstü kredi notuna sahip olan vatandaşlar rahatlıkla kredi çekebilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Ripple Nedir, Ripple Nasıl Alınır, Ripple Nereden Alınır. başlıklı makalemizde Ripple Nasıl Alınır, Ripple Nedir ve Ripple Nereden Alınır. hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu