Banka - KrediFaydalı BilgilerSektörel

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır

Merhaba arkadaşlar, kredi ve kredi kartı başvurularında bildiğiniz üzere en önemli durum KKB tarafından belirlenmiş olan kredi notunuzdur. KKB dye kısaltılan kredi kayıt bürosu geçmişte bulunduğunuz tüm finansan durumları göz önünde bulundurarak size bir kredi notu verir ve bu kredi notunu bankalarla paylaşır.

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır

Merhaba arkadaşlar, kredi ve kredi kartı başvurularında bildiğiniz üzere en önemli durum KKB tarafından belirlenmiş olan kredi notu meselesidir. KKB diye kısaltılan kredi kayıt bürosu geçmişte bulunduğunuz tüm finansal durumları göz önünde bulundurarak size bir kredi notu verir ve bu kredi notunu bankalarla paylaşır. Bu kredi notunuza göre ne kadar kredi çekebileceğiniz yada çekip çekemeyeceğiniz belirlenir. Şimdi bir çok insanın merak ettiği kredi notu neye göre hesaplanır konusunu ele alalım. Sizler için 2018 güncel kredi notunun neye göre hesaplandığını oranları ile birlikte aşağıda paylaşacağız.

  1. Kredi kartı ödeme alışkanlığınız ve bireysel kredileriniz kredi notunu %35 oranında etkiler

Arkadaşlar kredi notunu en çok etkileyen faktör bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarınızdır. Bu faktör kredi notunuzu %35 oranında etkilemektedir. Kredi kullanıcılarının bir çoğu ödeme imkanı varken umursamaz bir şekilde davranarak kredi kartı ödeme alışkanlığı edinmemekte ve bunun sıkıntısı ile kredi notunda karşılaşmaktadır. Bu sebepten dolayı arkadaşlar imkanınız doğrultusunda kredi kartlarınızı ödemelerini bir alışkanlık haline getirerek zamanında ödeyin. Aksi takdirde kredi notunuzu en büyük ölçekte etkileyecek bu faktör ileride size kredi yollarını kapatmaya sebep olabilir.

Mümkün oldukça kredi kartı ödemelerini geciktirmemeye özen gösterin. Birkaç gün gecikmeden bir sıkıntı olmaz diye asla düşünmeyin çünkü kısa süreli gecikmeler bile kredi notunuza sonuç itibari ile gecikme olarak yansıdığı için sorgusuz şekilde kredi notunuzu olumsuz bir şekilde etkiler. Kullanıcıların en çok yaptığı hata da tam olarak budur. Kendilerine bir kredi ödeme alışkanlığı edinmediklerinden dolayı imkanı varken bir iki gün geciktirerek kredi notunun olumsuz bir şekilde etkilenmesine sebep olur. Bu durumda yapmanız gereken en mantıklı olay gelirlerinize uyumlu bir şekilde bir tarih planlaması yaparak zamanı geldiğinde kredi ödemelerinizi yapmanızdır. Gerekirse otomatik ödeme talimatı oluşturarak bu durumun üstesinden gelmeniz mümkündür.

Kredi ödemelerinizi ne kadar geciktirdiğiniz de çok önemli bir faktördür mesela 5 gün geciktirmekle 35 gün geciktirmek arasında ciddi farklar vardır. Zaten geciktirdim ha bir hafta ha bir ay diye asla düşünmeyin. Geciktirmiş olsanız bile mümkün oldukça erken ödeme yoluna bakın. Çünkü 30 günden fazla gecikmiş olan ödemeler çok daha ciddi bir şekilde kredi notunuzu etkiler.

  1. Kredi notunuzu etkileyen diğer en önemli faktör ise güncel borç durumunuzdur. Güncel borçlarınız kredi notunuzu %35 oranında etkilemektedir.

Güncel borç bilginiz geçtiğimiz yıllarda kredi notunuzu %25 oranında etkilerken 2016’dan sonra %35 e çıkarıldı. Yani kredi notunuzu etkileyen diğer bir en önemli faktör de güncel borç bilgilerinizdir. KKB ödeme gücünüz ve güncel borç bilgilerinizi inceleyerek kredi notunuza %35lik bir oranda bu durumu yansıtır.

Bankalara olan borçlarınızı mümkün oldukça düşük tutun ki kredi başvurularınız daha kolay bir şekilde olumlu sonuçlanabilsin.

Bankalar size kredi kartı doluluk oranına göre risk yüzdesi atarlar. Kredi kartı limitleriniz doldukça risk yüzdeniz artar. Hatta bazı çok yüksek limitli kredi kartları yüksek oranda kullanıldığında düzenli ödeme yapılsa bile risk yüzdenizi arttırır ve kredi notunuzu olumsuz olarak etkiler.

  1. Yakın zamanlı alınan krediler kredi notunuzu %11 oranında etkiler

Evet arkadaşlar bu durum belki bazılarınıza göre tuhaf gelebilir ama kredi notunuzu %11 oranında etkileyen yakın zamanda alınan kredi kartlarında ise mantık şudur. Yakın zamanda eğer bir kredi almışsanız bankalar sizi yeni bir kredi kartında otomatik olarak tehlike olarak görür üst üste kredi başvurularında hangisini ödeyip hangisini ödemeyeceğiniz ya da ödeyemeyeceğiniz banka için meçhul bir durumdur. O yüzden yakın zamanda alınan krediler de kredi notunuzu %11 oranında etkilerler.

  1. Kredi notunuzu etkileyen bir diğer faktör de kredi kullanım yoğunluğunuzdur. Kredi kullanım yoğunluğu ise %10 oranında kredi notunuzu etkilemektedir.

Evet arkadaşlar eğer yoğun bir şekilde kredi kullanıyorsanız buda kredi notunuzu olumlu bir şekilde etkileyebilir tabi düzenli ödemeler koşulu ile. Eğer daha önce farklı farklı krediler kullanıp bu kredilerin ödemelerinizi düzenli bir şekilde gerçekleştirmişseniz hiç kredi kullamayan birine göre kredi başvurusunda %10 oranında şansınız yüksek demektir.

  1. Kredi notunuzu etkileyen diğer küçük faktörlerse toplamda %9 oranında bir etki yapmaktadır.

Arkadaşlar yukarıda saydığımız sebepler dışında kredi notunuzu etkileyen ufak tefek faktörler vardır. Bunlar %9 oranında kredi notunuzu etkilemektedir. Bunların içinde bir çok husus vardır fakat bu hususların en önemlisi kredi başvuru yoğunluğunuzdur. Mesela sürekli kredi başvurusu yapıp red cevabı alıyorsanız eğer kredi notunuz olumsuz bir şekilde etkilenir. Bankaların böyle bir durumda size güveni düşer.

Kısa bir şekilde kredi notunuzu etkileyen faktörleri bir tablo olarak oluşturmak gerekirse

 

Kredi kartı ödeme alışkanlığınız ve bireysel kredileriniz krediler %35
Güncel borç durumu %35
Yakın zamanlı alınan krediler %11
Kredi Kullanım Yoğunluğu %10
Diğer Hususlar %9

 

Bir önceki yazımız olan Youtube’dan Para Nasıl Kazanılır başlıklı makalemizde Youtube Kanalı Oluştururken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar., youtube’dan para kazanmak ve Youtube’un Para Kazanmaya Başlamak İçin Belirlediği Kurallar hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu