Faydalı BilgilerGenel

Kudüs Sendromu Nedir?

Kudüs Sendromu Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Kudüs Sendromu Nedir?

Kudüs Sendromu Nedir? Orta Çağdan beri devam eden Kudüs Sendromu 1930 yılında Heinz Herman tarafından adı konulmuş bir psikolojik rahatsızlık haline geldi. Bu sendromun diğer bir adı ‘Dinsel Psikoz’ olarak bilinir. Uzun ve detaylı araştırmalar sonucu bu sendrom resmi bir boyut kazanmış ve psikolojik bir rahatsızlık olarak kabul edilmiştir.

Kudüs Sendromu Nedir? Neden Olur?

Kudüs şehrini ziyaret edenlerin şehrin ambiyansından etkilenmesi sonucu oluşan bu sendrom sağlıklı birinin şehre geldikten sonra dine aşırı yönelmesi gibi bir sonuç doğuruyor. Kişi Kudüs şehrinde bulunduğu süre boyunca dindarlığı doruklarda yaşıyor ve şehirden ayrıldıktan sonra yavaş yavaş eski yaşantısına dönüyor. Sendroma kapılan kişilerin dini müziklere, dini sembollere eğilimi artıyor şehirde bulunduğu süre zarfında çok iyi bir dindar olarak yaşıyor ve bu uzun süre devam ediyor. Kudüs’e gelip bu sendroma yakalanan kişilerin bazıları kendini Mesih bazıları İsa peygamber gibi görüyor Kızıl Denizi ikiye yarabilecek gücünün olduğunu hissediyor. Şehirden ayrılmayanlar ve kendini bu sendroma kaptıranlar ömürlerini dinlerine adıyor ve eski yaşantısını tamamen geride bırakıyor.
Kudüs Sendromuna kapılan kişiler bu sendromu 3 farklı şekilde yaşıyor.
1: Kendini büyük bir din adamı yada dini lider olarak görme
2: Kudüs’e gelip çakralarının açıldığına inanan ve insanlara doğru yolu göstermek zorundaymış gibi hissedenler.
3: Bağlı bulunduğu dini kurtarmak için varlığını o dine adamak.

Sendromun Belirtileri

  • Saç sakal, koltuk altı kılları kesme takıntısı
  • Sürekli yıkanma ve temiz olma isteği
  • Kıyafetlerini sürekli yıkama hoş ve güzel kokma isteği
  • Sürekli beyaz kıyafet tercih etme takıntısı
  • Dinsel sanrılar

Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Kudüs’e gelenlerin %2 lik bir kısmı bu sendroma kapılıyor. 1980 ve 1993 yılları arasında toplamda 1200 turist bu sendroma yakalanmıştır. Bu 1200 kişinin 1140 tanesi daha önce hiç bir psikoloji rahatsızlık geçirmemiş ve normal hayatlarında gayet sağlıklı insanlarmış. Bu sendromun ilginç yanı her dinden insanın sendroma kapılması olarak biliniyor. Müslüman, Hristiyan, Yahudi; Yezidi gibi farklı dinlere mensup insanlarda bu sendrom net bir şekilde görünmüştür.

Bir önceki yazımız olan Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler başlıklı makalemizde Evcil Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız 5 Ölüm Belirtisi, Evcil Köpekler Neden Ölürler Köpekler Neden Ölür ve Köpekler Neden Ölür hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu