Araç çubuğuna atla
İş Fikirleri ve İmkanlarıSektörel

Kuşkonmaz Bitkisi Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Türkiye’de yetince rağbet görmeyen kuşkonmaz bitkisi yetiştiriciliği nasıl yapılır yazımızda sizlere kuşkonmazın ne olduğunu, faydasını ve nasıl yetiştirileceğini anlatacağız. Her ne kadar talep görmese de yapılan üretim ülke ihtiyacını karşılamamaktadır.

Kuşkonmaz Bitkisi Yetiştiriciliği

Türkiye’de yetince rağbet görmeyen kuşkonmaz bitkisi yetiştiriciliği nasıl yapılır yazımızda sizlere kuşkonmazın ne olduğunu, faydasını ve nasıl yetiştirileceğini anlatacağız. Her ne kadar talep görmese de yapılan üretim ülke ihtiyacını karşılamamaktadır. Bir tür sebze olan kuşkonmazın idrar söktürücü ve kum döktürücü olarak bitkisel tedavide de kullanıldığını görebilmekteyiz.

Asıl yetişme alanı Manisa olmasına rağmen burada yetiştirilmeyen bu bitki Eskişehir’de bir iki girişimci tarafından üretilmekte ve yurt içerisinde satışa sunulmaktadır. Buradaki üretim talebi karşılayamamaktadır.

Kuşkonmaz bitkisi beş kısımdan oluşmaktadır. Kök, gövde, yaprak, çiçek ve meyve kısmından oluşan bitkide

Kuşkonmaz Bitkisi Yetiştiriciliği İçin Hangi Şartlar Gerekmektedir

Kuşkonmaz denen sebze tohum ekimi yapıldıktan yaklaşık dört sene sonra hasat alımına başlanır. Ilıman bir iklimde daha fazla verim alınacağını düşündüğümüz kuşkonmaz için kumlu ve taşsız arazilerin kullanılması gerekmektedir. Daha iyi verim alabilmek için daha geniş arazilerde yetiştirilmesi uygun olur. İklim olarak çok seçici olmayan kuşkonmaz bitkisinde özellikle hasat zamanında yağışların olmaması verimin daha fazla olmasını sağlayacaktır. Hafif topraklarda daha fazla yetişme daha fazla hasat alma imkanı vardır.

Kuşkonmazın Ülkemizdeki Ekonomik Durumu

Kuşkonmaz Bitkisi Yetiştiriciliği İçin Hangi Şartlar Gerekmektedir
Kuşkonmaz Bitkisi Yetiştiriciliği İçin Hangi Şartlar Gerekmektedir

Orta Asya kökenli olan bitki ülkemizde pek itibar görmediği yetiştiriciliği az olmuştur ve çok bir ekonomik değeri olmamıştır bazı bölgelerde yabani kuşkonmaz hasadı bulunmaktadır ve yabani otların arasında bulunan kuşkonmazlar piyasalarda satılarak sebze yemeklerinin yapımında kullanılmaktadır. Çok fazla ihraç edilmeyen ve üretimi az olmasına rağmen ithal edilmeyen bu sebzenin ekonomik değeri şu an için pek yoktur; ancak üretimin artması ve geniş alanlara yayılması kuşkonmaz üretiminin artması ekonomik gelir için faydanıza olabilir.

Kuşkonmaz Üretimi

Kuşkonmaz bitkisi yetiştiriciliği ve üretimi genelde iki şekilde yapılmaktadır. İlki direk tohumdan toprağa atılmakla başlanan bir üretimdir ve hasat dönemi dört sene sürmektedir. Ülkemizde çok fazla bilinmediği için genel olarak hazırlanmış bir iki senelik taçların toprağa ekilmesiyle yetiştirmeye başlanır. Tohumu çimlendirmek zor ve meşakkatli bir iştir, bu yüzden ülkemizde genelde fidancılar çimlendirme işini yapar ve çiftçiler hazır fidanlarla üretime başlar. Ülkemizde genelde Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştirilebilecek bir bitkidir.

Bazı bitkilerde olduğu gibi kuşkonmaz bitkisinin yetiştiriciliğinde de bitkinin hem erkek hem de dişi olanları mevcuttur. Genelde yarı yarıya bulunan bu ürünlerde dişilerin ve erkeklerin görünümü biraz farklılık gösterilmektedir. Dişiler daha çok tohum üretimine yoğunlaşılırken erkeklerde verim daha fazla olmaktadır, bu yüzden çiftçiler tarafından daha çok erkek ve verimi çok olan çeşitler tercih edilir.

Kuşkonmaz Ekimi

Kuşkonmaz bitkisi yetiştiriciliğinde ekimin nasıl olması gerektiğine dikkat etmek ve gerekli şartları sağlamak hasat verimi açısından önemli bir olaydır. Bitki kökleri derinlere kadar ulaşabildiği için drenajı yüksek alanların seçilmesi gerekiyor. Fideler genelde 30 cm aralıklarla dikilmeli ve ortam yabani otlardan ve bitki köklerinden temizlenmelidir. Toprağın altında kalan kısım tacın olduğu kısımdır, taç büyüdükçe bu alanı kaplayacaktır. Araziye 6-7 cm kalınlığında organik gübre kullanmak gerekmektedir. Toprağın Ph derecesini kontrol ettirerek gerekirse kireç yardımıyla destekleyin. Kuşkonmaz bitkisi yetiştiriciliğinde belli sıkıntılar verimi düşürebilmekte ve zarar etmenize sebep olabilmektedir. Bunlar hastalıklar, böcekler ve yabani otlardır. Bunlardan korumak verimi yükseltecektir. Kuşkonmaz taçlarını da alırken zamana dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Fidancıdan hazır şekilde alacağınız taçları hemen ekin eğer birkaç gün bekletecekseniz ya serin bir yerde muhafaza edin ya da dibine nemli bir kum koyduğunuz kaba alarak bodruma koyun

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı başlıklı makalemizde Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı, Kredi Notu Nedir ? Ne İşe Yarar? ve Kredi Notunuzun Değerlendirmesi Nasıl Yapılır ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu