Faydalı BilgilerGenelSağlıkYemek

Kuşkonmaz Nedir Nasıl Yenir?

Kuşkonmaz Nedir Nasıl Yenir? Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir?

Kuşkonmaz Nedir Nasıl Yenir?

Kuşkonmaz Nedir Nasıl Yenir? Zambakgiller biti grubuna ait olan bu bitki ilkbahar aylarında kumlu ve killi topraklarda yetişir. Kuşkonmazın içinde B1, B2, C ve A vitaminleri bulunur. Beyaz, yeşil ve mor renklerde yetişen kuşkonmazın en çok tüketilen hali Afrika’da yetişen yeşil halidir.

Kuşkonmaz alırken yaprakları sararmış olanlar tercih edilmez yeşil ve tomurcuklu kısımları içe kapanık şeklinde olanlar tercih edilmelidir. Kuşkonmazın taze olup olmadığını avucunuzun içine alarak anlayabilirsiniz avucunuza aldığınız kuşkonmazı döndürdüğünüzde kıtır kıtır ses geliyorsa o kuşkonmaz tazedir. Kuşkonmazı marketlerde konserve halinde almanız pek önerilmez çünkü hem katkı maddeleri içerir hemde besin değerinin çoğunu kaybetmiştir.

Kuşkonmaz Nasıl Temizlenir?

Kuşkonmazın etrafındaki dikenleri küçük bir bıçak yardımı ile alabilirsiniz ardından uç kısımlarını 1 2 cm keserek fazlalıklarını atmış olursunuz. Sap kısmını ise taze ve nemli alanı görene kadar kesmekte fayda var zira sap kısmı tam kesilmezse yemeğinize acı bir tat bırakacaktır.

Kuşkonmaz Nasıl Pişirilir?

Kuşkonmaz farklı türleri olan bir sebze olduğu için pişme süreleri de farklılık gösterir ama yeşil bir kuşkonmazın haşlanma süresi ortalama 7 dakikadır. Kuşkonmazın haşlanması bol tuzlu kaynar suda yapılmalıdır. Haşlanan kuşkonmaz sudan alınır alınmaz soğuk suyun içinde en az 2 dakika bekletilmelidir. Soğuk suda bekleyen kuşkonmaz rengini ve tadını kaybetmez. Kuşkonmazı çiğ, haşlayarak, fırında, ızgarada yeni her şekilde tüketebilirsiniz.

Kuşkonmaz Nedir Nasıl Yenir? Faydaları Nelerdir?

  • Karaciğerin dostu olan bu sebze; karaciğeri toksinlere karşı korur bunun yanı sıra alkolün karaciğere yaptığı tahribatı durdurup engelleyebilir. Karaciğer şişmelerinde ve sarkmalarında bu etkileri azaltabilecek özelliklere sahiptir.
  • Kuşkonmazın idrar sökücü özelliği vardır
  • Vücutta biriken pis ve pıhtılaşmış kanı temizleme özelliğine sahiptir.
  • Cilde parlaklık ve canlılık katar.
  • 100 gr kuşkonmaz 22 kaloridir be 50 gramdan fazlası sudur.
  • Tok tutma özelliğinden dolayı diyet yapanlar için çok önemli bir yiyecektir.
  • Alkali bir besin olan kuşkonmaz artrit ve romatizma gibi hastalıklara iyi gelir
  • Sindirim sistemine yardımcı olan kuşkonmaz hazmı kolaylaştırır.
  • ilginç bir şekilde diş ağrılarını azalttığı bilinir.
  • Gözlere iyi gelen kuşkonmaz devamlı tüketildiği takdirde göz sağlığına direkt etki eder.

Bir önceki yazımız olan Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler başlıklı makalemizde Evcil Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız 5 Ölüm Belirtisi, Evcil Köpekler Neden Ölürler Köpekler Neden Ölür ve Köpekler Neden Ölür hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu