DekorasyonFaydalı Bilgiler

Lambader Nasıl Temizlenir?

Lambader Nasıl Temizlenir? Lambader Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Lambader Nasıl Temizlenir?

Lambader Nasıl Temizlenir? Lambader dekoratif amaçlı ve oda aydınlatma için kullanılan bir ev dekorasyonu tamamlayıcısı olan ayaklı bir aydınlatma ürünüdür. Son yıllarda ev dekorasyonları değiştikçe evlerimizin özellikle salo ve yatak odası bölümlerinde bazen dekoratif amaçlı bazende aydınlatma amaçlı lambader kullanımı artmaktadır. Lambader kullanımı oldukça sık bir duruma gelmiş fakat bir çok kişi lambader temizliği hakkında bilgi sahibi değildir. Bu yazımızda sizlere lambader temizliği hakkındaki püf noktaları vereceğiz. Lambader dekoratif amaçlı değilde aydınlatma amaçlı kullanılıyorsa ayarlanabilir ışığı ile gözleri yormayan ve kişiyi rahatsız etmeyen bir yapısı vardır. Eskiden çok sık kullanılan bol ışıklı avizeler yerini yavaş yavaş lambaderlere bırakmaya başlamıştır. Lambaderler ayaklı olabildiği gibi odalarda çalışma masalarına konulan türleri de bulunmaktadır. Bu sayede bilgisayardan yapılan işler ve okuma sırasında gözleri rahatsız etmez.

Lambader Nasıl Temizlenir?

  • Evinizde bulunan lambaderi temizlemeden önce mutlaka fişini çekin. Fişi çektikten sonra bir süre ampulün soğumasını bekleyin. Soğuyan ampulü yerinden çıkarın ve üzerindeki tozu tamamen alın.
  • Ampulü çıkardığınız yuvayı mutlaka kuru bir bezle silin.
  • Lambaderlerin bir kısmında abajur başlığı vardır. Başlığı malzemeyi göz önünde bulundurarak ilk  önce elektrikli süpürge ile daha sonra nemli bezle temizleyin.
  • Ayaklı lamberin ayaklarını nemli veya ıslak bir bezle silebilirsiniz. Ayaklar ahşaptan yapılmışsa ahşap cilası ile 6 ayda bir kez parlatmak mümkündür.

Önemli:  Lambaderin silme işlemi bittikten sonra hemen prize takıp çalıştırmayın en az 45 dakika kurumasını bekleyip ampulü takın daha sonra fişini takıp çalıştırabilirsiniz.

Lambader Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler: Lambader temizliği tüm elektronik aletler gibi özen isteyen ve dikkat gerektiren bir iştir. Lambaderler plastik, demir, ahşap, çelik gibi bir çok farklı malzemeden üretilmiş olabilir. Yapmanız gereken malzemenin türüne göre temizlik işleminden geçirmektir. Lambader üretilen malzeme dışında farklı bir madde ile temizlenirse bozulmalar yaşanabilir. Örneğin demirden yapılmış bir lambader ayağını sürekli su ile temizlerseniz ayaklar zamanla paslanacaktır. Yada ahşap bir lambader ayağını sürekli ıslak bırakırsanız ahşap şişme yapacak bir süre sonra patlayacaktır. Bir diğer önemli konu lambader temizliğinden önce fişi mutlaka çekin.

Bir önceki yazımız olan Ayağı Sıkan Ayakkabı Nasıl Genişler? başlıklı makalemizde Ayağı Sıkan Ayakkabı Nasıl Genişler?, Ayakkabı Genişletme Yöntemleri Nelerdir? ve Ayakkabı Nasıl Genişler? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu