Bilim AdamlarıBiyografi

Leonid Rogozov Kendi Kendini Ameliyat Eden Doktor

Leonid Rogozov Kendi Kendini Ameliyat Eden Doktor

Leonid Rogozov Kendi Kendini Ameliyat Eden Doktor

Leonid Rogozov Kendi Kendini Ameliyat Eden Doktor  Hepimiz biliriz ki doktorların işi oldukça zordur. Helede cerrahların işleri başlı başına bir sorundur. İnsan canının emanet edildiği cerrahlar işlerinde en iyi olmak zorundadırlar çünkü başka çareleri yoktur. İnsan hayatı kurtaran cerrahlar kendilerini de kurtarabilir mi? Bunun bir örneğini Leonid Rogozov bizlere gösterdi. Leonid Rogozov kendi kendini ameliyat ederek dünya tarihine geçti ve başarılması imkansız bir işin altına imzasını attı. Sovyet doktor Leonid Rogozov kendi ameliyat ederek adından çok söz ettirdi. Aslında Leonid Rogozov’un amacı adını duyurmak değildi başka çaresi kalmamıştı ve eldeki imkanları kullanarak 1961 Nisan ayında apandisit bölgesinde oluşan problemden dolayı ateşi yükselen Leonid Rogozov kendini ameliyat etti.

 

Kendi Kendini Ameliyat Eden Doktor Leonid Rogozov

29 Nisan 1961 yılında 20 yaşında genç bir doktor olan Leonid Rogozov ateşlenmiş ve ateşi 37.5’a kadar yükselmiştir. Leonid Rogozov ateşi çıktığında apandisit problemi olduğunu biliyordu ve bunun hemen halledilmesi gerekiyordu. Sıkı dönemde oldukları için en yakın cerrah 1500 kilometre uzaktaydı ve Leonid Rogozov’un tek çaresi kendi kendini ameliyat etmekti. Eğer ameliyat gerçekleşmezse apandisit patlayacak ve genç cerrah hayatını kaybedecekti. Leonid Rogozov nihai kararını verdikten sonra 29 Nisan gecesi saat 10’da kendine lokal anestezi uyguladı. Leonid Rogozov’un yanında ayna tutacak bir şoförü ve işten pek anlamayan bir yardımcısı vardı. Leonid Rogozov’un şoförü apandisit bölgesini görmesi için ayna tutacaktı ve sadece cerrahı izleyecekti. Genç cerrah anesteziden sonra yarım yatma pozisyonunda ameliyata başladı ve çok zorlandığı için her yarım saatte bir ara verdi. İki saat süren ameliyat gece 12’den sonra sona erdi ve genç cerrah imkansız bir işe imza attı. Bu müdahale ile genç cerrah tarihe geçti ve Kırmızı İş Kahramanı ödülünü aldı. 2000 yılına kadar Saint Ptersburg hastanesinde görev yapan Leonid Rogozov 21 Eylül 2000 yılında akciğer kanserinden dolayı 66 yaşında hayatını kaybetti. Bu mucize doktor insanlara imkansız diye bir şeyin olmadığını insanın istediğinde neler yapabileceğini öğretti. Hayatını kaybettiğinde kendisi gibi onlarca öğrenci yetiştirmişti.

 

Bir önceki yazımız olan Sultan Veled Kimdir? başlıklı makalemizde Sultan Veled, Sultan Veled Eserleri ve Sultan Veled Kimdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu