Araç çubuğuna atla
Sağlık

Lifler Göbek Yağlarını Nasıl Eritir?

Lifler Göbek Yağlarını Eritir Mi? Lifler Göbek Yağlarını Nasıl Eritir?

Lifler Göbek Yağlarını Nasıl Eritir?

Kilo vermek isteyen birinin en temel amacı göbek bölgesinde oluşan yağlardan kurtulmaktır. Göbek pek kimsenin sevmediği vücudun yapısını bozan bir durumdur. Bu durumu düzeltmek için en etkili yöntemlerden biri lifli gıdalar tüketmektir. Peki Lifler Göbek Yağlarını Nasıl Eritir? Karın bölgesinde biriken yağlar genelde bir çok hastalığı tetikleyen durumlardandır. Bu yüzden lif ağırlıklı beslenmek hem tehlikeli hastalıkların meydana getirdiği zararı azaltır hemde bu bölgede oluşan yağların hızla azalmasına yardımcı olur.

Yağ yakımını artırır
Bağırsak bakterilerinde bulunan enzimler, çözünebilir lifleri sindirmek için faydalıdır. Bu fermantasyon süreci sırasında, yağ yakımı artar ve yağ depolanması azalarak göbek bölgesinde bir rahatlama oluşur. Lifli gıdalar sürekli olarak tüketilmeye başlandığında çok etkili bir şekilde yağ yakım hızını normalden iki kat daha hızlı olmasını sağlar. Bu sayede hem göbek yağlarından kurtulursunuz hemde yağların bıraktığı etki sağlık problemlerine neden olmaz.

Bağırsak bakterilerinin çeşitliliğini artırır
Bağırsak florasının sağlıklı olması, yararlı bakteri sayısının artmasıyla olabilir. Bağırsak florasındaki yararlı bakterilerin artması, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve insülin direncini olumlu yönde etkiler. Daha fazla miktarda çözülebilir lif tüketmek, bağırsaktaki bakteri çeştliliğini artırır ve sağlık durumunu iyileştirir. Birçok araştırma, bağırsaklardaki bakteri çeşitliliğinin azlığının karın bölgesinde yağlanmaya neden olduğunu ortaya koymaktadır.

Besinlerin emilimini yavaşlatır
İki tip lif vardır ve her ikisi de vücutta su ile farklı etkileşime girer. Çözünmeyen lif su ile karışmaz ve bağırsaktan kolayca geçebilmesi için dışkıya hacim katmak için faydalıdır. Öte yandan, glikozan ve beta-glukan gibi çözünebilir lifler, su ile iyi karışır ve sindirilen besinlerin bağırsaklara salınmasını yavaşlatır. Bu da daha fazla tokluk hissine neden olur. Ayrıca, kabızlık problemini ortadan kaldırarak, göbekte şişkinliği önler.

İştahı azaltır
Çözünür lif, iştah bastırarak kilo alımına neden olan gıdaların tüketilmesinin önüne geçmeye yardımcı olur. Bazı çalışmalar, vücuttaki açlık hormonu (ghrelin) üretimini azaltmak için çözünebilir lifin etkili olduğunu ortaya koymuştur. Lif, tokluk sağlayan hormonların üretimini artırmış ve glikozun bağırsakta salgılanmasını yavaşlatmaya yarar.

Bir önceki yazımız olan Zeytinyağı Kulak Enfeksiyonlarında Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde Kulak Ağrıları Nasıl Geçer?, Kulak Ağrılarını Geçirmenin Yolları Nelerdir? ve Kulak Enfeksiyonu Nasıl Geçer? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu