Araç çubuğuna atla
Faydalı BilgilerGenel

Lotus Çiçeğinin Mitolojideki Önemi

Mitolojide Büyük Önemi Olan Lotus Çiçeğinin %bin Yıllık Tarihi Hakkında Bilmediklerinizi Yazımızda Öğrenebilirsiniz.

Lotus Çiçeğinin Mitolojideki Önemi

Lotus Çiçeğinin Mitolojideki Önemi Normal hayatımızda da yediğimiz kokladığımız şeylerin anlamlarını pek çoğumuz merak etmemiş ve araştırmaya vakit bulamamışızdır. Mitoloji adı altında incelenen lotus ve nergis çiçeğinin, elma ve narın sırlarını kısaca inceleyim.Mitolojiyi oluşturan şey insanların inançları ve yaşam tarzlarıdır. Antik çağlarda bazı bitki çeşitlerine kavimler kutsal anlam yüklenmişlerdir. Binlerce yıl öncesinden anlamlı bu semboller özellikle sanat alanında net bir şekilde görmek mümkün.

Lotus Çiçeği

Grekçe’de lotos, Latince’de lotus ismiyle anılan bitkiyi kısaca anlatalım. Lotus bitkisi 5 bin yıldan beri kutsal sayılıp sanatın çeşitli alanlarında kullanılmıştır. 13 yaprağı olan lotus bitkisi eski dönemlerde insanlara uğursuzluk getireceği yönünde bir inanç vardı. Lotus’un belki de en muhteşem özelliği pis sularda yaşamasına rağmen kendi kendine temizlenmesidir. Yağan yağmur sularını yapraklarından emerek kendini paklar ve yeniler.Yaprakların da en ufak bir toz olmaz. İşte bu yüzden Lotus mitolojiye temizliğin sembolü olarak geçen bir isim olmuştur. Lotus geceleri su altına girer, gündüzleri ise su yüzeyine çıkıp çiçeklerini açar.

 

Lotus Çiçeğinin Mitolojideki Önemi ve Özellikleri

Lotus bitkisi “gerçek nazik çiçekler’’ olarak da adlandırılan bir bitki türüdür. Lotus bitkisi kirli ve çamurlu ortamlarda yaşayan bir bitki olarak karşımıza çıkar. Muhteşem özelliği bu kadar çamurlu ve kirli bir ortamda yetişmesine rağmen yapraklarının tertemiz olması oldukça ilginç bir durumdur.

Lotus Çiçeği

Lotus bitkisi dini bir özelliklerde taşımaktadır. Budizm ile özdeşleştirilmiş bir çiçek olarak da geçen lotus çiçeği, Budist tapınaklarına gidildiğinde karşınızda Lotus şeklinde şeklinde oturmuş olan ‘budalığa’ hizmet için kendini adayan ve tebessüm eden ‘bodisatvalar’ bulunmaktadır. Budistlerin düşüncelerine göre merhamet tanrıçası olarak kabul edilen Guanyin’in ellerinde lotus çiçeği ile kaleme alınmış bir portresi bulunmaktadır. Budistler için oldukça önemli bir yer öneme sahip olan ve lotus bitkisi saflığın bozulmamış bir sembolü olarak yerini almaktadır. Bunun yanında Budist inanışına göre cennetin kralı bin altından oluşan Lotus bitkisinin tam üstünde oturmaktadır. Bu inanışa göre lotus çiçeği üzerinde meydana gelmiş olan Hindu yaradılış Tanrısı Brahman etkili olmaktadır.

Lotus Çiçeği

Budizm inanışında temizlik en önemli unsurlardan biridir. En önemli hedef ise iyi bir Buda olarak işini  yapmaktır. Buda ise lotus çiçeğine benzetilmiştir. Lotus kirli bir yerden çıkmasının yanı sıra kendini temizleyen ve sonrasında muhteşem çiçekler açan bir bitkidir.

Lotus Çiçeği

Bir önceki yazımız olan Şarap Nasıl İçilir? başlıklı makalemizde Beyaz Şarap Nasıl İçilir?, Kırmızı Şarap Nasıl İçilir ve Şarap İçerken Mantar Koklamak hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu