Faydalı BilgilerSağlık

Magnezyum İçeren Gıdalar

Magnezyum İçeren Gıdalar Hangileridir?

Magnezyum İçeren Gıdalar

Bir çok insan magnezyumun vücutta oynadığı rolün farkında değildir. Bağışıklık sistemini güçlendirme, kalp sağlığını iyileştirme, kas ve doku işlevini desteklemek için gibi nedenlerle magnezyum vücudun olmazsa olmazlarından biridir. Magnezyum İçeren Gıdalar düzenli ve dengeli bir şekilde alındığında bir çok eksiği tamamlar ve kişinin çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olmasını sağlar. Yeterli magnezyum alabilmeniz için, magnezyum zengini gıdalar tüketmek gerekir. Sizlere bu makalemizde en fazla magnezyum içeren gıdalar hakkında bilgiler vereceğiz. Eğer magnezyum eksikliğiniz varsa bu besinleri mutlaka bol bol tüketin.

Kuruyemiş ve Tohumlar

Bir bardak kabak çekirdeğinin, gün için gerekli miktarda magnezyum sağlayabileceğini biliyor muydunuz? Kabak çekirdeği dışında ayçekirdeği, kaju fıstığı, keten tohumu, badem, ceviz ve çam fıstığı da tercih edebilirsiniz. Bu yemişleri sürekli tüketirseniz magnezyum eksiğiniz azalır.

Balık

Magnezyum içeriği yüksek olan yiyecekleri seçerken balıklar listenin en üstündedir. Ton balığı, uskumru ve sardalya, omega-3 yağ asitleri ve D vitamini de dahil olmak üzere bol miktarda magnezyum içerir. Sağlık uzmanları, haftada en az bir kez balık yemenizi tavsiye eder.

Koyu Yapraklı Yeşillikler

Süper yiyecekler olarak da kabul edilen bu yapraklı yeşillikler, diğer vitamin ve minerallerin yanı sıra magnezyumun en iyi kaynaklarıdır. Onları çiğ olarak yiyebilir veya buharda pişirebilirsiniz. Koyu yapraklı tüm yeşillikler hem sağlık açısından faydalı hemde magnezyum eksikliğini giderdiği için yaz kış demeden her sebzeyi yemek gerekmektedir. Bulabilirseniz doğal sebzeleri düzenli olarak tüketin ve 1 ay içinde aradaki farkı görün.

Avokado

Avokado hayatın her alanında kullanılabilen en avantajlı gıdalardan biridir. Özellikle vitamin eksliği olanlar bol bol avokado tüketmelidirler. Avokado da magnezyum zengini bir gıdadır. Orta büyüklükte bir avokado, 58 mg magnezyum içerir. Günde bir adet avokado yiyerek magnezyum eksikliğinizi tamamlamak mümkündür.

Bitter Çikolata

Bitter çikolata, magnezyum içeriği bakımından iyidir. Bitter çikolata, diğer çikolatalara oranla daha fazla magnezyum barındırır. Bir kare bittter çikolata, 95 mg magnezyum sağlayabilir. Günde 30-40 gram bitter çikolata yemenizi uzmanlarda sık sık öneriyor ve tavsiye ediyor.

Bir önceki yazımız olan Karanfilin Kullanım Alanları Nelerdir? başlıklı makalemizde Günlük Hayatta Karanfil Kullanımı Nasıl Olmalıdır?, Karanfil Nasıl Kuallnılır? ve Karanfilin Faydaları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu