KültürTarih

Medusa Olayı ve Medusa Gerçekleri

Paha biçilmez topraklara sahip olduğumuz uzu gösteren ve bir çok devletin hayallerini süsleyen ülke olduğumuzu kanıtlayan olaylardan biri de medusa olayıdır. Medusa olayı ve medusa gerçekleri konusunun topraklarımızdaki bilinirliği Osmanlı dönemine dayanmaktadır.

 

Medusa Nedir ?

Medusa yunan mitolojisinde saçları yılan şeklinde olan gözlerine bakılması durumunda insanı taşa dönüştüren yarısı dişi bir yılan yarısı ise insandan oluşan bir canavardır. Bu yaratığın insanların kahramanı olarak inanılan Perseus tarafından öldürüldüğüne inanılır.

 

Osmanlı’da Medusa Olayı

1456 Yılında, Fatih Sultan Mehmet döneminde İtalya’dan bir heyet Osmanlı topraklarına gelerek Sultan ile görüşmek isterler. Sultan görüşmek istemeyince araya stratejik öneme sahip bir çok insanı koyarlar ve bunun üzerine Sultan sadrazam ile görüşmelerini ister. Heyet her ne kadar Sultan ile görüşmek istese de mecbur kalıp sadrazam ile görüşür. Gelen bu heyet topraklarımızda çok ciddi değere sahip bir hazine olduğunu ve bunun hakkında herşeyi bildiklerini sadrazama iletirler ancak hazinenin yerini sadrazama söylemezler. Hazinenin yerini sadece Sultana söyleyebileceklerini belirtirler.

Sadrazam bu konuşmaları Fatih Sultan Mehmet’e aktarır. Bunun üzerine Fatih Sultan Mehmet heyetten yalnızca bir kişi ile görüşmeyi kabul eder. Heyet ortak karar alarak içlerinden bir kişiyi seçer ve o kişi Fatih Sultan Mehmet ile görüştürülür.

Seçilen kişi ile Fatih Sultan Mehmet görüşür heyetten seçilen kişi konu hakkında bildiklerini Fatih Sultan Mehmet’e aktarır. Sultan Ahmet yakınlarında bulunan Yerebatan sarnıcında bir hazine olduğunu ancak bu hazinenin elmas, altın, gümüş gibi değerli bir maden olmadığını bir lahit olduğunu ve bu lahitin içinde medusa denen canavarın mumyalaştırıldığını söyler. Heyetteki kişi bu lahitin İtalya için çok değerli olduğunu ve lahitin kendilerine verilmesini isterler. Karşılığında çok değerli vaadlerde bulunmuşlar ancak bu vaadlerin ne olduğu bilinmemektedir. Sultanın bu tekliflere ne cevap verdiği net olarak bilinmemektedir. Ancak lahitin Sultan II. Abdulhamit dönemine kadar topraklarımızda bulunmasından anlaşılacağı için Padişah Fatih Sultan Mehmet İtalyanların bu tekliflerini kabul etmemiştir.

Bu heyetin paganist tarikatına tabi olan bireyler olduğu ve hristyanlık ile herhangi bir alakalarının olmadığı bilinmektedir.

Bu konu tam anlamı ile kapanmış derken Sultan II. Abdulhamit döneminde gizem kapılarını yeniden aralar. Sultan II. Abdulhamit konu hakkında bazı duyumlar aldıktan sonra bu konuda gizli bir inceleme başlatır. Sultan II. Abdulhamit’in bu konuyu araştırmasının sebebi ise dönemde oluşan çarpıtılan bazı yanlış bilgileri düzeltme ve sırlı olaylara karşı olan yoğun ilgisidir. Ayrıca Sultan II. Abdulhamit döneminde bu konu ile ilgili bazı elçiler gelip vezirlere bu konu hakkında bazı bilgiler vermiştir. Sultan kurduğu heyet ile bu medusa olayının ve Yerebatan sarnıcında bulunan bu lahitin kapsamlı bir şekilde araştırılmasını istemiştir.

 

Medusanın Araştırılması

 

Sultan II. Abdulhamit yeniden gelen bu heyetin İtalyan Masonlarından olduğunu öğrenince taleplerini reddetmiştir. Bu heyet gittikten sonra Sultan II. Abdulhamit medusa araştırmalarına devam etmiştir. Araştırmalar esnasında bahsedilen bu medusa lahiti Yerebatan sarnıcının kapanmış dehlizlerinden birinde bulunmuş. Yerebatan sarnıcı çok ama çok büyük dehlizlere sahiptir. Yerebatan sarnıcının dehlizlerinin bir ucu Haliç bir ucu ise Ayasofya’ya ulaştığı söylenmektedir. Zaman içerisinde Yerebatan Sarnıcında bulunan bu dehlizler belki de bazı sırları örtebilmek için taş duvarlar ile kapatılmıştır. Lahit Yerebatan sarnıcında bulunduktan sonra Sultan II. Abdulhamit lahidi yerinde görmek için sarıca gitmiştir. Çok ağır olan bu lahidin kapağı kaldırılmış ve içerisinde görenleri dehşete düşüren yılan başlı bir yaratığın mumyalaştırılmış cesedi olduğu görülmüştür. Bu olaytan sonra kapak yeniden kapatılmış ve lahit korumaya alınmıştır. Gören çok az kişinin de bu olaydan kimseye bahsetmemesi fermanı verilmiştir. Sultan II. Abdulhamit Medusa lahidi ile alakalı izleyeceği yola tek başına karar veremeyip dönemin büyük alimleri ile bu konuda gizli toplantılar düzenlemiştir. Toplantıda ilk olarak bu konunun bir daha açılmamak üzere kapatılması hususunda bir karar almıştır. Ancak bu karara bir türlü Sultan II. Abdulhamit’in gönlü razı gelmemiştir. Lahit konusunun hiçkimseye bahsedilmeden kapatılması bu masonların lahite ulaşabilme imkanlarını daha güçlü kılacaktır diye endişe etmiştir. Daha sonra Sultan II. Abdulhamit kurduğu alimlerden oluşan heyeti ile yeniden toplantı yaparak lahiti gün yüzüne çıkarmaya karar vermiştir. Ancak Lahitin içinde bulunan korkunç mumyanın neye ait olduğunu da öğrenmek istemiştir. Bunun araştırmasını yapabilmesi için yurtdışından ünlü bir bilim adamı getirtmiştir.

Medusa İçin Gelen Bilim Adamı

Gelen bu bilim adamı da cesedi görünce büyük bir korkuya kapılır ancak incelemesini yapar. İncelemesini tamamladıktan sonra Sultan II. Abdulhamit’e bir rapor sunar ve cesedin dinazor çağından kalma dev bir dinazor ve ya bir yılana ait olduğu fikrini belirtmiştir. Daha sonra Sultan II. Abdulhamit bu lahidi Fatih Camii avlusuna götürtüp orada sergiye açmıştır ve hatta resimlerini çektirerek resmi gazetede yayınlatmıştır. Böylece halka açık bir yerde olması lahitin çalınma ihtimalini düşürmüştür.

Aradan biraz zaman geçtikten sonra yayınlanan bu gazeteler bilinmeyen bir güç tarafından toplatılmış ve konu hakkında farklı söylentiler yayarak konu saptırılmıştır. Daha sonra lahit Fatih Camii Avlusundan alınarak kraliçe mezarının yanına konmuştur. Daha sonra bu lahit ortadan kaybolmuş ve nereye götürüldüğü ve kimin götürdüğü konusunda hiçbir bilgi bilinmemektedir.

Medusa’nın kim olduğu hakkında detaylı bilgileri de farklı bir makalemizde sizlerle paylaşacağız.

Not: Bu bilgiler kesin bilgiler değildir. Araştırmalarımız sonucu duyum ve bazı belgeler üzere edinilen tahmini bilgilerdir.
Saygılarımızla

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat
Araç çubuğuna atla