Sağlık

Melatonin Üreterek Daha Rahat Uyumak Mümkün

Melatonin Üreterek Güzel ve Derin Bir Uyku Uyumak Daha Kolay

Melatonin Üreterek Daha Rahat Uyumak Mümkün

Melatonin üretimi daha rahat ve derin uykuya geçmeyi sağlayan beynin derinliklerinde bulunan bir pineal bezidir. Melatonin Üreterek Daha Rahat Uyumak Mümkün ve daha kolay bir hale gelebiliyor. Melatonin hormonu yeteri düzeyde arttırılırsa uyku düzeni sağlanır ve uyku uyurken daha çok dinlenmiş olursunuz. Bu hormon yaş ilerledikçe azalır ve üretimi yavaşlar. Bunun için melatonin üretimini arttırmak gerekmektedir. Bu sayede uyku sorunu tamamen ortadan kalkabilir. Vücut her gece uykuya daldığında gençlerde ve çocuklarda 25 mgc melatonin üretirken bu oran yaşlılarda sadece 5 mgc civarındadır. Sizlere daha fazla melatonin üretmenin yollarından bahsedeceğiz.

Melatonin Üreterek Daha Rahat ve Derin Uyumak Mümkün

Mutlaka Güneş Işığı Alın

Güneşe çok fazla maruz kalmak insan hayatını olumsuz yönde etkilese de güneş ışınları insan hayatı için hayati öneme sahiptir. Özellikle uyku sırasında melatonin seviyesini arttırabilmek için gün içerisinde en az 20 dakika güneş ışığına maruz kalmak gerekmektedir. Çok fazla güneş ışığına maruz kalmak ters etki yapar ve bu hormonun üremesi tamamen durur. Bu yüzden özellikle sabahları güneş ışığını almak uyku düzeni için çok önemlidir.

Uyumadan Önce Tüm Işıkları Kapatın

Melatonin seviyesi yapay ışıklarda düşme eğilimi göstermektedir. Bu yüzden uyuduğunuz odada telefon, gece lambası, bilgisayar ışığı gibi tüm yapay ışıkları kapatın. Hatta uyumadan en az yarım saat önce telefona, televizyona ve bilgisayara bakmamayı deneyin. Yapay ışığa ve led ışıklara maruz kalmazsanız vücudunuz uyku sırasında normalden 2 kat daha fazla melatonin üretir ve daha derin uyursunuz. Bu işlemi sürekli tekrarlayın ve tüm elektronik cihazlardan uzak durun.

Yemeklerde Melatonin Açısından Zengin Gıdalar Tüketin

Doğada yetişen her bitkinin içerisinde mutlaka Melatonin vardır. Aklınıza gelen ve toprakta yetişen her sebze ve meyveden bu hormonu alabilmeniz mümkündür. Bu yüzden gün içerisinde mutlaka sebze ve meyve tüketin. Özellikle yemeklerin içinde ve yemeklerin yanında yediğiniz sebze ve meyveler melatonin seviyesinin artmasını sağlayacaktır. Bu sebze ve meyvelerin içinde melatonin seviyesinin en yüksek olduğu iki gıda muz ve portakaldır. Diğer sebzeler dışında bu ikisini de bol bol tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede daha derin ve rahat uyumak mümkün olacaktır.

Uyumadan Önce Dua Edin Veya Meditasyon Yapın

2004 yılında Norveç’te yapılan araştırmalara göre dua edenlerin ve meditasyon yapanların uyku sırasında daha fazla melatonin ürettikleri kanıtlanmıştır. Dua edenler ve meditasyon yapanlar yapmayanlara göre daha sakin ve daha rahat kişiler olup derin uyku uyuyabiliyorlarmış. Meditasyon yapmak ve dua etmek vücutta bulunan stres hormonun azalmasına diğer hormonların artmasına destekte bulunuyor.

Kafein ve Alkol Alımını Azaltın

Kahve çekirdeklerinin içinde bol miktarda melatonin olmasına rağmen içinde bulunan kafein miktarı ters etki yaparak çarpıntıyı arttırıyor. Bu durumda kahvenin uykusuzluğa neden olduğunu kanıtlar nitelikte. Günde içilen bir bardak kahvenin melatonin seviyesini arttırdığı görülürken fazlası uyku düzeninin bozulmasına neden olabiliyor. Alkol tüketimi de melatonin seviyesini azalttığı için uykusuzluğa neden olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ölü Deniz Tuzunun Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Deniz Tuzunun İçindekiler Nelerdir?, Ölü Deniz Tuzunun Faydaları Nelerdir? ve Ölü Deniz Tuzunun İçinde Hangi Elementler Vardır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu