Araç çubuğuna atla
Sağlık

Metabolizmayı Yavaşlatan Alışkanlıklar

Metabolizmayı Yavaşlatan Alışkanlıklar Nelerdir?

Metabolizmayı Yavaşlatan Alışkanlıklar

Bilhassa kış aylarında daha az hareket edilmesi ve yanlış beslenme alışkanlıkları yüzünden metabolizma hızı azalmakta, kilo alımı oldukça artar. Bu durumda fazla kilolar ortak sorunlar haline gelmiştir. Hareketsiz bir yaşam, stres, tiroitlerin çalışması gibi bazı etkenler nedeniyle metabolizma hızı oldukça yavaşlayarak can sıkıcı bir hal alabilir. Metabolizmayı Yavaşlatan Alışkanlıklar uyku düzensizliği, beslenme alışkanlıkları, sağlıksız yiyecekler gibi şeylerdir. Bu durumlardan kurtulmak oldukça basittir.

Metabolizmayı Yavaşlatan Alışkanlıklar Nelerdir?

Regl Dönemi

Bu dönem oldukça stresli geçmekte ve vücutta pek çok değişim gerçekleşmektedir. Endişeli bir ruh hali içerisinde olunması nedeniyle de metabolizma üzerinde yavaşlatıcı bir etki meydana gelmektedir. Stresli anlarda salgılanan kortizol hormonu vücudu yağ depolama moduna almakta ve metabolizmayı yavaşlatmaktadır. Bu nedenle stresle başa çıkmanın yolları bulunmalıdır.

Yeterince Kalsiyum Alınmaması

Kalsiyum elementi vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Kemik ve dişlerin ana maddesi olan kalsiyum kanın pıhtılaşmasını sağlamakta, eklem ve kemiklerin onarılmasında rol almakta, kalp ritmini düzenlemekte, sinir uyarılarının iletimini sağlamakta, kasların kasılabilirliğini ayarlamakta ve doku canlılığının sürdürülmesine yardımcı olmaktadır. Metabolizma hızını artıran kalsiyum yeterli miktarda alınmazsa metabolizma hızı azalacak ve vücut sağlığı açısından da olumsuz bir durum yaratacaktır.

Kahvaltı Yapmamak

Günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Güne enerjik başlamak ve metabolizma dengesini kurmak için büyük bir öneme sahiptir. Kahvaltı atlandığında öğlen yemeğinde daha fazla yemek yenmektedir. Aynı zamanda öğlen yemeği vaktine kadar uzun süre aç kalınması da doğru değildir. Tüm bu durumların metabolizmanın yavaşlamasına neden olduğu gibi sağlık açısından da zararlıdır.

Az ya da Çok Uyumak

Kilo verme konusunda herkesin aklına düzenli beslenme, spor yapma ve diyet gelmektedir. Ancak düzenli uyku olmaması durumunda bu bileşenlerin etkisi de azalmaktadır. Düzenli uyku alışkanlığı olmayan kişilerde alınan besin miktarı artmaktadır. Düzensiz uyku nedeniyle bazı hormonlar salgılanmakta ve bu hormonlar da metabolizma hızını etkileyerek kilo vermeyi engellemektedir.

Garip Beslenme Saatleri

Zayıflamak için kimi öğünlerde hiç yemek yenmemesi, geç saatlerde yemek yemek, öğün atladıktan sonra düzensiz saatlerde yemek yemek metabolizma hızını yavaşlatmaktadır. Sağlık açısından da oldukça risklidir. Düzenli bir beslenme programı yapılmalı, beslenme saatlerine dikkat edilmelidir.

Uzun Süre Oturmak

Vücudumuz hareketsiz kaldığında enerji tüketimi azalacağından metabolizma hızı da aynı oranda azalmaktadır. Sürekli oturmak, yoğun bir seyahat programına maruz kalmak nedeniyle hareketsiz kalmak gibi etkilerle metabolizma hızı yavaşlamakta ve vücut kilo almaya elverişli bir hal kazanmaktadır. Masa başı işlerde çalışan ve hareketsiz olan kişilerde bu durum büyük bir sorun yaratmaktadır.

Çok Az Yemek

Metabolizmanın yavaşlamaması için sık ve küçük porsiyonlar halinde beslenilmelidir. Ayrıca vücudunuzu dinlendirmeniz de önemlidir. Çok az yemek yenildiğinde vücudunuz bu duruma alışarak metabolizma hızını yavaşlatacaktır.

Bir önceki yazımız olan Vücudu Ağır Metallerden Kurtarmanın Yolları başlıklı makalemizde Ağır Metallerden Kurtulmak, Ağır Metallerden Kurtulmanın Yolları ve Vücudu Ağır Metallerden Kurtarmanın Yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu