Faydalı Bilgiler

Meyan Kökü Şerbeti Nasıl Yapılır?

Meyan Kökü Şerbeti Nasıl Yapılır? Meyan Kökü Şerbeti Nasıl İçilir? Meyan Kökü Şerbetinin Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökü Şerbeti Nasıl Yapılır?

Meyan Kökü Şerbeti Nasıl Yapılır? Anavatanı Çin ve Rusya olan meyan bitkisi, baklagiller ailesinden çalımsı çok yıllık bir bitki türüdür. Bitkinin kökü, meyan kökü olarak bilinir ve adlandırılır. Tıpta kullanımı eski çağlarda çok yaygındı. Kola, şerbet, çay ve şeker yapımında kullanılır. Ayrıca baharat olarak da tüketmek mümkündür.

Tarihte Anadolu ve Ortadoğu’da yaygın şekilde kullanılmıştır. 3000 – 4000 yıllık bir tarihe sahiptir. Osmanlı mutfağı şerbetleri arasında yer alan meyan kökü şerbeti, günümüzde Ramazan ayında sıkça tüketilen bir içecek türüdür. Adana ve Çukurova yöresinde ‘’haşlama’’ olarak adlandırılır. Özellikle Güneydoğu illerine gidildiğinde sokaklarda meyan kökü şerbetini bardakla satan bir çok satıcıya rastlamak mümkündür. Kolaya yakın bir tadı olan meyan kökü şerbeti renk ve asit bakımında da kola ile benzerlik gösterir.

 

Meyan Kökü Şerbetinin Faydaları Nelerdir?

  • Öksürük problemi olanlar her gün bir bardak meyan kökü şerbeti içerlerse 10 günde öksürük problemi tamamen ortadan kalkar.
  • Balgam söktürücü özelliği olan meyan kökü boğazları temizler.
  • Susuzluğu gideren bir etkisi vardır.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
  • Kabızlık ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi sorunlarının üstesinden gelir.
  • Halsizliğe, bitkinliğe ve yorgunluğa çok iyi gelir
  • Meyan kökü şerbeti üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı bir antibiyotik görevi görür.
  • Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Meyan Kökü Şerbeti Nasıl Yapılır?

1 avuç kadar meyan kökü üzerine 3 litre kadar su ekleyip tencerede güzelce kaynatın. Kaynatma işleminden sonra tortuların dibe çökmesi için 3-4 saat bekletin. Bu süreçte kendine has kokusunu, rengini ve tadını suya bırakarak aroması oluşacaktır.
Tel süzgeçten geçirdikten sonra buzdolabında soğutup soğuk bir şekilde içmek mümkündür.
İsteğe göre birkaç karanfil veya çubuk tarçın eklerseniz şerbete farklı bir lezzet katmış olursunuz.
Sağlıklı bir tatlandırma yöntemi olarak bal tercih edebilirsiniz.

Önemli:

Meyan kökü sık sık tüketilirse yüzde ve eklem bölgelerinde ödem oluşabilir bu yüzden günde 1 bardaktan fazla içmenizi tavsiye etmiyoruz. Çok fazla meyan kökü tüketirseniz tansiyonunuz artabilir. Meyan kökü vücut içinde birikeceği için böbreklere zarar verebilir. Hamile kadınların kesinlikle içmemesi gerekir. Çok fazla tüketilirse baş ağrısına neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Çin Çayı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Çin Çayı Nasıl İçilir?, Çin Çayı Nasıl Yapılır? ve Çin Çayı Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu