BiyografiTarih

Mısır’ın Son Kraliçesi Kleopatra Kimdir?

Antik Mısır'ın Son Kraliçesi Kleopatra Kimdir?

Mısır’ın Son Kraliçesi Kleopatra Kimdir?

Mısır’ın Son Kraliçesi Kleopatra Kimdir? Burada sorulması gereken ilk soru hangi Kleopatra kimdir sorusudur. Çünkü Büyük İskender’in Mısır’ı Pers İmparatorluğunun elinden almasından sonra başlamış olan Helenistik dönemde, kralların hepsi Ptolemaios (hanedan adı) Kraliçelerin neredeyse tamamı Kleopatra olarak anılıyordu. Burada bahsedilen Kleopatra 7. yani son Kleopatra. Mısır’ın bilinen ve kitaplarda yazan son Helen yöneticisi.

Bu Kleopatra bulunduğu hanedana karşı ve aykırı bir kişiliğe sahipti.7. Kleopatra aykırı ve çok bilgili, kültürlü bir kişilikti. Ptolemaios ailesi Helen / Yunan kökenli olduğu için kendini Mısır’ın yerli halkından daha üstün ve önemli bir şahsiyet olarak görüyordu. Bu üstünlük onların iç evlilikler yapmasına neden oluyordu. Bu evlilikler öylesine saçma bir hal almıştı ki direkt kardeşler kendi aralarında evleniyorlardı. Bahsettiğimiz bu Kleopatrada babasının isteği üzerine kardeşi ile evlenmiş ve bu şekilde yaşamaya alışmışlardı. Sırf diğer toplumlardan kız alıp vermemek için soylu olmalarını bahane ederek kendi aralarında evlenen kardeşler bu şekilde silsile halinde devam ediyordu.

Kleopatra Kimdir?

Bulundukları konumdan dolayı tüm Kleopatralar güzel olarak hayal edilir. Şöyle ki birinin aklına Kleopatra tasviri geliyorsa o kişi mutlaka dünyalar güzeli olmak zorundadır. Farkındaysanız günümüzde üretilen güzellik kremleri, bakım yağları gibi ürünlere Kleopatra adı verilmektedir. Eski Mısır Devleti ile alakalı filmlerde Kleopatra rolü birine verilecekse hep dönemin en iyi ve en güzel oyuncusuna böyle roller verilirdi. Aynı şekilde zihinlerimizde Kleopatra’yı kaküllü küt parlak siyah saçlı hayal etmemizin sebebi de filmlerin çekildiği dönemlerde o şekilde oynayan kadınların bizler üzerinde bıraktıkları etkilerden biridir. Tüm tarihçiler 7. Kleopatra için aslında çokta güzel olmadığını fakat çok kültürlü ve zeki olduğunu söylemişlerdir.

Kleopatra Kimdir?
Kleopatra Kimdir?

Kleopatra çok hırslı bir kadındı. Tahmin ediyoruz ki Türk halkı Kleopatrayı tanısaydı Hürrem Sultana, Kösem Sultana, Mahpeyker Sultana dediklerinden ve yakıştırdıkları kelimelerden çok utanırlardı. Babası öldüğünde Kleopatra 18 yaşında kardeşi, yani kocası Ptoleme 10 yaşında bir çocuktu. Kleopatra Mısırlıların sadece dilini değil dinini de çok iyi öğrendi. Tabi bu kadar öne çıkması hem kocası hem kardeşi ama en önemlisi firavun tarafından bir tehdit olarak görüldü. Bu durum iç karşıklığın hemen öncesinde meydana geldi ve Kleopatra Mısır’dan ayrıldı.

Roma ile ittifak arayışları tamd abu dönemlere denk geliyor. Aslında durum şöyle olmuştu; Kleopatra daha 12 yaşında meraklı bir prenses olduğu sırada babası ile Roma’ya gitmiş, yok olmak üzere olan Mısır karşısında Roma’nın büyüklüğünü gözleriyle görmüştü. Çok inandırıcı olmasa da bir halının içinde Caesar’ın karşısına çıkmış, 50 li yaşlarda olan imparatoru çok etkilemiştir. Mısıra geri döndükten kısa bir süre sonra kocası nehirde ölü olarak bulunmuştur. Bir süre Caesar ile Mısır’da kaldıktan sonra Roma’ya geri döndüler. Caesar Roma’da bir karısı olmasına rağmen Kleopatra’yı görkemli bir törenle halkına tanıttı. Sezarion isimli bir oğulları dünyaya geldi. Bu örnek tarihteki bir çok devlete ve imparatorluğa örnek oldu. Evlilik yolu il eiki imparatorluğu birleştirmek ve büyütmek fikri herkese çok mantıklı gelmişti. Bu durum Kleopatra ve Caesar’ın evliliğinden sonra başta Avrupa olmak üzere bir çok ülkeye yayıldı.

Mısır’ın Son Kraliçesi Kleopatra Kimdir? ve Nasıl Ölmüştür?

Kleopatra Roma’da çok büyük bir güç haline gelmişti Caesar ile olan evlilikleri onu hem Roma’nın hemde Mısır Devletinin kraliçesi yapmıştı. Bir kadının bu kadar güçlü olması o dönemlerde başa gelebilecek en büyük tehlikelerden biriydi. Kleopatra bu kadar güçlenmişken onu yıkan ve sarsan en büyük şey Caesar’ın ölümüydü. Caesar öldükten sonra Kleopatra güç kaybına uğradı. Kleopatra Caesar ölmeden önce büyük Mısır hayali kurmaktaydı fakat onun ölümü ile beraber bu hayalde suya düşmüş oldu. Caesar’ın ölümünden sonra yeğeni Octavian ve Marcus Antonius arasında bölündü. Artık Kleopatra’nın yeni büyük aşkı Antonius olmuştu. Bu aşkın meyvesi ikiz çocukları mekanı ise Tarsus olarak biliniyordu. Kleopatra bir çok anlaşma ve iş birliği içine girmiş bu dönemlerde hem Romayı hemde Mısırı yönetmek için çaba sarf etmekteydi. Fakat Kleopatranın çabaları öylesine beyhude ve amaçsızca görünüyordu ki kendisi bile sonunun geldiğini hissetmeye başlamıştı.

Actium savaşını iki aşık kaybedince önce Marcus Antonius (Kleopatra onu terk edip İskenderiye’ye kaçtıktan sonra kendini hançerledi) daha sonra da Kleopatra intihar etti. Kleopatraya ne kadar kızsak da o yapmış olduğu tarihi manevralar ve evliliklerle adını tarihe yazdırmayı hak eden bir kadındı. Güzelliğini değil aklını kullanan bu kadın kendi döneminin gelmiş geçmiş en büyük kadınlarından biriydi. Sevilmese bile saygı duyulmak zorunda.

 

Bir önceki yazımız olan Hiç Yaşamamış Hayatımızı Etkileyen Kahramanlar başlıklı makalemizde Efsaneden İbaret Olan İnsanlar, Hiç Yaşamamış Hayatımızı Etkileyen Kahramanlar ve Kovboylar Gerçek Mi? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu