Sağlık

Misvak Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Misvak Kullanmanın Faydaları Nelerdir? Misvak Neden Kullanılır?

Misvak Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Misvak en eski dönemlerden beri diş temizlemek için kullanılan bir diş temizleyicisi olarak bilinmektedir. Çok eski devirlerde keşfedilen misvak dişe sürülerek dişlerin üzerinde bulunan lekeleri ve kalıntıları temizlemeye yaramaktadır. Bu uygulama günümüzde de çok az kullanılmakta ve hala aktarlarda misvak satılmaktadır. Misvak Kullanmanın Faydaları Nelerdir? adlı makalemizde bu bitkinin dişlere sağladığı faydaların neler olduğu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Misvak Neden Kullanılır?

Ağız kokusunu Engeller

Tıbben ağız kokusu olarak bilinen nefes darlığı, birçok diş sorununun bir göstergesidir. Özellikle güçlü gıdalardan, diş eti hastalığından ve diş boşluklarındaki yiyecekler ağız kokusuna neden olur. Bu kokuyu giderecek tükürük üretiminin az olması da kokuyu arttırır. Bunu önlemek için tükürük üretimini arttırmaktır.

Diş Çürükleri ile Savaşır

Gıdaların çeşitliliği özellikle de şeker bakımından zengin olan gıdalar, genel popülasyonda artan diş çürümesi vakıalarında kendini gösteriyor. Diş çürüğü, diş minelerinin (dişlerinizdeki parlak beyaz kapak) yok edildiğinde ortaya çıkar. Ancak düzenli fırçalamaya rağmen neden mineler zarar görüyor? Basit. Ağzımızda yüzlerce farklı bakteri bulunur; bazıları iyi, bazıları kötüdür. Bu bakteriler, asit üretmek için gıdalarda bulunan nişasta ve şekeri kullanırlar ve böylece sonunda boşluk oluşturan çürüme sürecini başlatırlar. Çoğu ticari diş macunu, bu çürümeyi yenmek için bir vasıta olarak florür kullanırken de, bunun için başka etkili bir çözüm, tükürük şeklinizdedir. Tükürük, asit oluşumunu önleyerek ve dişlerinizin kendiliğinden iyileşmesi için zaman tanıyarak diş çürümesine karşı koymaya yardımcı olur. Misvak ağızda herhangi bir ticari geliştirici veya katkı maddesi gerektirmeden tükürük oluşumunu arttırdığı için doğal olarak diş çürümesine karşı mücadele ettiği bilinmektedir.

Diş Etini Korur ve Güçlendirir

Dişleri etkilediği gibi plak birikimi dişetini de etkiler. Diş etlerinin şişmesi ve iltihabı eşlik ediyorsa, bu duruma Diş eti iltihabı denir ve dikkat edilmesi ve tedaviye ihtiyacı vardır. Neyse ki bu durum için de misvak kullanılabilir. Misvak kullanmak tartar birikmesini önleyerek dişetleri sağlıklı tutan diş eti iltihabı ve periodontit şansını önemli ölçüde azaltıyor.

Misvak Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Tartar ve Plakaya Karşı Korur

Şaşırtıcı bir şekilde, plak oluşumu ortak bir süreçtir. Plaka, bakteriler büyüdükçe ve çoğaldığında, dişlerde ve diş etlerinde oluşan renksiz bakteri filmini çağırıyor. Fakat normal fırçalama işlemi plakayı kolaylıkla kaldırabilirken, bu kez “tartar” oluşumuna yol açar – dişlere ve diş etlerine yapışır ve sarı bir renk oluşturur. İleride diş eti hastalığına ve diş kaybına neden olabilir.

Zararlı Bakteriler ve Zararlılarla Savaşır

İnsan ağzında 700’ün üzerinde farklı bakteri vardır ancak bunların hepsi zararlı değildir. Ağızda bulunan bakterilerin çoğunun gıdaların dökülmesine yardım ettiği ve çoğu durumda sağlıklı diş ve dişetleri korumaya yardımcı olduğu halde, bazı bakteriler dişleri ve dişetleri aktif olarak yok eden kötü bakterilerdir. Diş boşlukları, tartar, diş eti hastalığı ve dişeti ve çene kemiğini etkileyen ağrılı bir durum olan periodontitis, hepsi ağızda bulunan bakterilerle ilgilidir. Dünya Sağlık Örgütü ve diğer bağımsız araştırma grupları tarafından yürütülen çok sayıda çalışmada Misvak’ın, ağızda bakteri üremesine etkin şekilde karşı koyan bir takım aktif antibakteriyel bileşikler içerdiği gösterildi.

Bir önceki yazımız olan Ebegümeci Bitkisinin Faydaları ve Yan Etkileri başlıklı makalemizde Ebegümeci Bitkisinin Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?, Ebegümeci Nasıl Kullanılır? ve Ebegümeci Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu