Araç çubuğuna atla
Faydalı Bilgiler

Mutfak Tezgahındaki Yanık İzi Nasıl Geçer?

Mutfak Tezgahındaki Yanık İzi Nasıl Geçer?

Mutfak Tezgahındaki Yanık İzi Nasıl Geçer?

Mutfak Tezgahındaki Yanık İzi Nasıl Geçer? Mutfak tezgahları ev içinde en çok kirlenen ve ihmale maruz kalan alanların başında yer almaktadır. Tezgah üzerinde bulunan lekeler ve izler zamanla kalıcı hale gelir ve çıkarması epey zorlaşır. Bu yüzden mutfak tezgahlarını mümkünse her gün silmek zorunlu bir durumdur. Silinmeyen mutfak tezgahları hem koku yapar hemde ömürlük izlerin kalmasına neden olur. Her akşam mutfak temizliğinden sonra en fazla 5 dakikamızı ayırarak mutfak tezgahlarını silmek mümkündür. Mutfak tezgahlarındaki bir diğer rahatsız edici durum yanık izlerdir. Yanık izleri geçmesi imkansız lekeler gibi görünse de bir kaç farklı yöntemle bu izleri temizlemek mümkündür.

Mutfak tezgahlarındaki yanık izlerinin sen sıkıcı yanı beyaz yüzeylerde olmasıdır. Eğer yüzey beyaz değilse koyu renkli granit veya mermerse yanık izlerini gizlemekte o kadar kolay olur. Yanık izlerini gidermeniz için size anlatacağımız aşamaları tek tek uygulayın ve sonucu gözlerinizle görün.

Yüzey Hazırlığı: Bir temizlik kutusuna 2 bardak kaynar su dökün ve üzerine evde bulunan el yıkama sabununu, bulaşık deterjanı parmak ucunda çamaşır deterjanı ve bir çay kaşığı çamaşır suyunu ekleyip bir çözelti haline getirin. Daha sonra bu çözeltinin içine kalın bir silme bezi koyup her tarafını güzelce ıslatın. Ardından bezi güzelce silip tezgah üzerindeki yanık izini güzelce bir kaç defa silin.

Renk Açmak: Bu aşamada sildiğimiz yüzeyin rengini açacağız. Daha önceden sildiğiniz tezgahı kuru bir bezle iyice kurulayın. Daha sonra yanık olan bölgeye diş macunu sıkın, diş macununu bir defalık diş fırçalama kullanımının iki katı kadar sıkmanız yeterlidir. Daha sonra bu bölgeyi halı fırçası veya eski bir diş fırçası ile iyice fırçalayın.

Cilalama: Sıra geldi diş macunu ile temizlediğimiz alanı cilalamaya. Tezgah üzerindeki yanık izi çok derin değilse önceki iki yöntem tezgahın yanık rengini azda olsa yok edecektir. Fakat daha bir sonuç için yapı marketlerinde yada online satış mağazalarında bulunan tezgah cilası almak gerekir. Tezgah cilaları yanık gölgeye daha önceki iki işlem yapıldıktan sonra güzelce uygulanır ve 1 gece beklenir.

Önlem Alma: Farklı aşamalardan geçen tezgah için bazı önemler almanız gerekmektedir. bu önlemlerden en önemlisi tezgahın kuru kalmasıdır. Cila uygulanan tezgah en az 24 saat kuru kalmalı ve hiç bir şekilde suya maruz bırakılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Baharatlı Gıdaların Şaşırtıcı Faydaları başlıklı makalemizde Baharatlar Kalp Sağlığına Etkisi Nedir?, Baharatlar Kilo Vermeyi Hızlandırır Mı? ve Baharatlı Gıdaların Şaşırtıcı Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu