Sağlık

Neden Yemeyi Bırakamıyorum. Aşırı Yemek Yeme Problemi

Yemek, her bir insanın temel insan haklarının bir parçası olsa bile, hepimizin yaşamları için temel bir gereklilik olduğu açıktır. Ama yemeğin yoğunluğu ve sıklığı kontrolümüzden çıktığında ne olur?

Bu makalede, yemeğe bağımlı olma durumunda nasıl yer alabileceğimizi göreceğiz ve kendimize “neden yemeyi durduramıyorum?” Diye soracağız. Ek olarak, bu durumda en iyi tedavi yöntemlerini de inceleyeceğiz.

Aşırı yemek yemenin olası nedenleri

Bir insanın sürekli aşırı yemeyi bırakması konusunda sorun yaşayabileceği en yaygın nedenlerden bazılarına bakalım. Bu davranışı üretebilecek birkaç faktör vardır. Onları görelim.

1. Duygusal açlık

Bu neden en yaygın olan aşırı yemek yeme nedenidir.; Belirli ruh halleri tarafından motive edilmiş irrasyonel bir iştahtır ve temel hayatta kalma nedenleriyle aç olmanın fizyolojik hissi ile hiçbir ilgisi yoktur.

Duygusal açlık, insanların yaşamlarında mevcut olduğunda, sıkıntı ve yüksek stres hissi veren belirli durumlardan veya duygulardan kaçınmak için bir mekanizmadır.

Örneğin, bir kişi, kendisine verdiği rahatsızlık nedeniyle ya da bağımlı olduğu bir maddenin yoksunluk belirtileri altındayken rahatsız edici yemeğe (zorla ve hızlı bir şekilde yemek yeme) neden olabilir.

2. Orantısız Yemek

Zamansız yediğimiz zaman temelde istemsiz bir şekilde yemek yeriz.

Yediğimiz yiyecek miktarı, kendimizi bulduğumuz koşullara bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Yoğun bir gün ise yememiz gereken miktarın daha azını yiyebiliriz, aksine, evde bir gün geçirirsek fazla yemek yiyebiliriz ve farkına varmadan geçebiliriz.

3. Yiyecekleri alevlenmiş bir zevk kaynağı olarak algılamak

Bazı insanlar, yiyecekleri, yiyecek hareketini derhal tatmin etmelerini sağlayan orantısız bir zevk kaynağı olarak görür, bir başka deyişle, bu bireyler için yiyecek yeme eylemi, en büyük zevk hedefini temsil eder.

Memnun olup olmadıklarına bakılmaksızın, sık sık yiyecek bir şeyler istemeye, arzularını nasıl yerine getirebildiklerini hissetmeye çalışır. Bu gibi durumlarda aranan şey memnuniyet elde etmek ve fizyolojik açlığı gidermek değildir.

4. Hayal kırıklığına karşı düşük tolerans

Hayal kırıklığına karşı toleransı düşük olması çoğu zaman gıda yoluyla memnuniyet arayışı ile sonuçlanır. Konunun kontrol edemediği ve sonuçları bozabilecek durumlar olduğu göz önüne alındığında, yemek yemek gibi kontrol edebileceği bir şeyden zevk almaktadır.

düzensiz beslenme problemi
düzensiz beslenme problemi

5. İşlevsel olmayan yaşam tarzı

İşlevsel olmayan veya uyumsuz yaşam tarzları, genellikle, aşırı olması gereken yiyecekler de dahil olmak üzere, günlük yaşamlarının çeşitli alanlarında etkilenen bir kişiyle sonuçlanır.

Konu temel ihtiyaçları ile ilgili atipik bir rutin uyguladığında, bunlar değiştirilir ve bu onun için normal bir durum olsa da sağlığına zararlıdır.

6. Vücut dismorfisi

Bu rahatsızlık, ondan acı çeken kişinin kendi bedenine karşı aşırı ve irrasyonel bir nefrete sahip olması ve umutsuzca onu değiştirmenin yollarını arama eğiliminde olması ile karakterize edilir. Kadın cinsiyetinde prevalansı daha yüksek olan bir hastalıktır.

Bu hastalık ortaya çıktığında, bazı insanların vücutlarının şeklini değiştirmek için yemeyi bırakması gerekir; diğerleri ise zorunlu olarak aynı amaç için yiyecek yiyorlar, ancak değişimin kilo almaya yönelik olacağı düşünülüyor.

Aşırı Yemek Yeme Sorunu Nasıl Çözülür

Birincisi, davranışların yaşamımız için fiziksel ve duygusal sağlık açısından bir sorunu temsil ettiğini kabul etmektir, bu gerçeği kabul ettikten sonra, en iyi çözüm alternatifini aramaya hazır olduğumuzu kabul ettik.

1. Yeni rutinler oluşturun

İşlevsel olmayan rutininizi sağlıklı alışkanlıklara sahip biriyle değiştirmek herkese açıktır, ancak yeni beklentilerimizi kişisel bir stratejik planlama yöntemi ile düzenlemeye başlamak ve ardından uygulamaya koymak yeterlidir.

Günde aşmamamız gereken, her öğün için bir programın eşlik ettiği birkaç öğün oluşturulması, sonuçta yeme bozukluğunun ataleti olmadan, uygun zamanlarda ve yapılandırılmış şekilde yememize neden olacaktır.

2. Terapiye katılmak

Bu tür durumlar için birçok etkili terapötik yöntem vardır. En iyi sonuçlardan bazıları bilişsel davranışçı terapi ve davranışsal diyalektik terapidir.

Bunların hepsi, hastanın uyumsuz ve akılcı olmayan düşüncelerini değiştirmeyi, onları daha uygun olanlarla değiştirmeyi ve günlük hayatında kendini daha iyi yönetmesini sağlayacak.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Döneminde Beyaz Saç Problemi Çözümü başlıklı makalemizde Hamilelik Döneminde Beyaz Saç Problemi, Hamilelik Döneminde Beyaz Saç Problemi Çözümü ve Hamilelik Döneminde Saç Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu