Araç çubuğuna atla
GenelHayvanlar Alemi

Nesli Tükenmek Üzere Olan 10 Hayvan

Nesli Tükenmek Üzere Olan Hayvanlar Son Hayvan Nesilleri

Nesli Tükenmek Üzere Olan 10 Hayvan

Nesli Tükenmek Üzere Olan 10 Hayvan Çağlar ilerledikçe dünya üzerinde yaşamını sürdüren bir çok hayvan yok olmuştur. Yok olan hayvanlar araştırmalar sonucu kalıntılardan anlaşılmıştır. Hayvanların yok olması dünya ekositemini olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Yazımızda dünya üzerinde yok olmak üzere olan 10 hayvan hakkında bilgi vereceğiz.

Altın Başlı Langur

Vietnam’da yaşayan bu hayvanlar doğal ortamlarından çıkarıldıkları takdirde çok fazla yaşayamıyorlar. Bu canlı 10 yılı aşkın süredir koruma altında, dünya üzerinde ki ailesi az, nüfus artışı bir türlü artmayan Langurların en son nüfus artışı 2013 yılında yapılmıştır. Dünya üzerinde Langur sayısı : 70 civarıdır.

Altın Başlı Langur

Cross River Gorili

Nijerya ve Kamerun’ da yaşamlarına devam etmeye çalışan Cross River bir tür gorildir. 1980 yılında ilk olarak soyu tükenecek diye düşünülmüş fakat alınan önlemlerle sayıları artmıştır. Bol etli yapısı onu avlayanların ve geliştirme yapmaya çalışanlar yüzünden tükenebilir.Dünyada kalan Cross River Gorilleri sayısı son sayımda 302 olarak belirlenmiştir.

Cross River Gorili

Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği

Dünya üzerinde farklı bölgelerde yaşayan Siyah Ayaklı Dağ Gelincikleri çok sevimli hayvanlardır. 1986 yılında soyları tükenmek üzere iken koruma altına alınan Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği nüfusu şuan 1.000’dir.

Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği

Mekong Yayın Balığı

295 kilograma kadar çıkabilen bu balık türü Kamboçya’da koruma altına alınmıştır. Kütlesinden dolayı balıkçıların ilk hedeflerinden biri olan Mekong Yayın Balığı nüfusu 100 civarındadır.

Mekong Yayın Balığı

Kutup Ayısı

2006 yılında nesli tükenen hayvanlar kategorisine giren Kutup Ayısı kutupların erimeye başlaması ile sürekli azalmıştır. Avcılarında öldürdüğü kutup ayıları 60 yıl içinde nesli tükenebilecek hayvanlardan biridir.

Kutup Ayısı

Meksika Yunusu

California Körfezinin sakinleri, hem sınırlı bir alan içerisinde yaşamakta hemde çok kolay balık ağlarına takılmakta. Bu yüzden sayıları hızla azalmaktadır. Son verilere göre dünya üzerinde şuanda 250 tane Meksika Yunusu var.

Meksika Yunusu

 Panda

Nesli tükenmekte olan bu hayvan bir çok insan tarafından bilinen ve sevilen bir hayvandır. Son sayımlara göre dünya üzerinde 600’den az Panda kalmıştır.

Panda                 

Pigme Borneo Fili     

Diğer fil ailelerine göre daha kısa yaşayan bu fillerin nesli tükenmek üzere olup dünya üzerinde şuan 1.500 Pigme Borneo Fili olduğu bilinmektedir.

Pigme Borneo Fili

Sumatra Kaplanı

Endonezya’da yaşayan Sumatra Kaplanının nesli tükenmek üzere olup dünya üzerinde 600 tane kaldığı bilinmektedir.

Sumatra Kaplanı

Kelaynak Kuşu

Ülkemizde de yaşayabilen Kelaynak Kuşu nesli tükenmek üzere olan hayvanlardan biri.

Kelaynak Kuşu

 

Bir önceki yazımız olan Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler başlıklı makalemizde Evcil Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız 5 Ölüm Belirtisi, Evcil Köpekler Neden Ölürler Köpekler Neden Ölür ve Köpekler Neden Ölür hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu