Sağlık

Nikotini Vücuttan Temizleyen Gıdalar

Nikotini Vücuttan Temizleyen Gıdalar Nelerdir?

Nikotini Vücuttan Temizleyen Gıdalar

Nikotin vücut tarafından hemen kabul edilen ve bağımlılık yapan maddelerden biridir. Nikotin, sinir ve kas hücrelerinin düzgün işleyişini engelleyebilen bir uyarıcı olarak vücuda çok ciddi zararlar verir. Nikotinin zararlarından korunmanın en iyi olu sigarayı acilen bırakmaktır. Fakat bunu başaramıyorsanız, nikotini vücuttan temizleyebilecek gıdalardan yardım almak en doğrusudur. Nikotini Vücuttan Temizleyen Gıdalar ıspanak, portakal, brokoli, limon, zencefil gibi sağlıklı gıdalardır. Sigaranın vücuda verdiği zararlar tüm dünya tarafından kabul edilse de her geçen yıl sigara içen insan sayısı çığ gibi büyümektedir. Sizlere sigaranın etkilerinden kurtulmanın yolları hakkında bir kaç basit bilgi vereceğiz.

Nikotini Vücuttan Temizleyen Gıdalar Nelerdir?

Brokoli

Brokoli yüksek oranda B5 vitamini içerir ve C vitaminleri vücudunuzdaki birçok önemli prosesi düzenlemekle sorumludur. Vitamin eksikliği vücudunuzun iyi bir şekilde çalışmadığı anlamına gelebilir. Brokoli, metabolizmayı zirveye taşır ve ciğerlerinizi toksinlerden korur. Brokoli, akciğer hücrelerini saldırıya karşı koruyan gen NRF2 içerir.

Çam Yaprağı Çayı

Çam yaprağı çayının boğaz ve ağızdaki enfeksiyonları yok ettiği kanıtlanmıştır. Ayrıca çam yaprağı çayı akciğer sağlığı için de son derece faydalıdır. Yaban mersini suyuyla çam yaprağı suyunu karıştırarak için. Balgamı sökerken iltihabı da giderecektir.

Zencefil

Zencefil, sigara ve nikotinin neden olduğu birçok istenmeyen belirtiden kurtulmaya yardımcı olabilir. Nihai etkiler için, nikotin isteğini gidermek, sağlıklı kilo vermeye devam etmek ve kan akışınızdaki nikotin kaynaklı toksinleri azaltmak için çiğ zencefil tüketmelisiniz.

Kale Bitkisi

Dünyada epey popüler hale gelen, kara lahananın bir başka türü olan ve kıvırcık lahana olarak da bilinen kale bitkisini ne kadar çok yerseniz, kanser olma ihtimaliniz de o kadar düşük olur. Kale vücudunuzu istenmeyen ve kalan nikotini ortadan kaldırabilen doğal bir izotiyosiyanat ve antioksidan kaynağıdır.

Limon

Limon, nikotinle savaşmak için tercih edilen bir başka güçlü silahtır. Limon, bağışıklık ve cildi güçlendirir, sitrik asitleri ve C vitamini, istenmeyen nikotin ve sigara semptomlarıyla hızla mücadele eder.

Ispanak

Ispanak, nikotini vücuttan çıkardığı bilinen folik asitler veya B9 vitamini içerir. Bu sayede nikotinin bıraktığı etkileri vücuttan atarak daha sağlıklı olmamıza yardımcı olur.

Portakal

Portakal, C vitamini takviyesi yapar, aynı zamanda nikotin arzusunun neden olduğu stres ve kaygıyı azaltarak nikotinin bıraktığı etkiyi en aza indirir.

Nar

Sigara, kalp atışlarını, kan basıncını artırır ve kan dolaşımınızdaki oksijen düzeylerini düşürür. Nar, bu semptomlara karşı koyar, aynı zamanda vücudun daha fazla kırmızı kan hücresi üretmesine yardımcı olur.

Yaban Mersini

Yaban mersininin içinde bulunan asit, nikotini kan dolaşımda normalden daha hızlı boşaltmaya yardımcı olur. Yaban mersini, nikotin kullanımını bırakmaya çalışırken istek duygusunu durdurabilir.

Isırgan

Isırgan otunun içeriğinde bol miktarda demir mineralinin yanında dezenfektan özelliği olan maddeler de bulunur. Böylelikle, vücutta biriken nikotini temizlemeye yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Osteoporozun Belirgin Olmayan Belirtileri ve Nedenleri başlıklı makalemizde Osteoporoz Kimlerde Görülür?, Osteoporoz Neden Olur? ve Osteoporoz Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu