Araç çubuğuna atla
Biyografi

Okuma Aşığı Bir İnsan Cemil Meriç

Döneminin aydın isimlerinden biri olan Cemil Meriç okuma aşkıyla tanınan biridir. Okumasına engel önemli bir rahatsızlığı olsa da okumaktan asla vazgeçmeyen Meriç bu uğurda gözlerini feda etmekten de de kaçınmamıştır.

Okuma Aşığı Bir İnsan Cemil Meriç

Döneminin aydın isimlerinden biri olan Cemil Meriç okuma aşkıyla tanınan biridir. Okumasına engel önemli bir rahatsızlığı olsa da okumaktan asla vazgeçmeyen Meriç bu uğurda gözlerini feda etmekten de de kaçınmamıştır. Daha çocukluğunun ilk yıllarında başlayan görme problemiyle mücadele ederek eğitim hayatına atılmıştır.

 

Cemil Meriç’in Hayatı

Cemil Meriç Kimdir
Cemil Meriç Kimdir

Balkan savaşları sonrasında Dimetoka’dan göç eden bir ailenin ferdi olan Cemil Meriç 12 Aralık 1916 yılında Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde doğmuştur. İlk okul ve orta okul yıllarını Hatay’da geçirmiş daha sonra liseyi İstanbul’da Pertevniyal Lisesinde okumuştur. Dönemin Solcu aydı kesiminden olan Nazım Hikmet ve Kerim Sadi gibi isimlerle bu dönemde tanıştı. Meriç daha dört yaşındayken okumaya başlamış ve daha okumaya başladığı dönemlerde kendisine ileri derece miyop teşhisi konmuştur, ama bu durum asla onun eğitimden uzaklaşmasına engel olmamıştır. Daha sonra üniversite yıllarını İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünü okuyarak geçirmiştir.

1937 yılında geçim sıkıntısının da etkisiyle memleketi olan İskenderun’a geri dönek zorunda kaldı. Burada hem öğretmenlik hem de Tercüme Bürosunda reislik görevlerini yerine getirdi. Burada görevine son verilen Meriç daha sonra 1938 Türk Hava Kurumunda sekreterlik, belediyede katiplik gibi işlerde çalışmıştır.

Hatay’ın Türkiye’ye dahil edilmesinden kısa bir süre sonra 1939 da Hatay Hükümetini devirmek suçuyla göz altına alınmış ve idam ile yargılanmıştır. Tutuklanıp cezaevine konulan Cemil Meriç yaklaşık üç ay kadar sonra aklanarak serbest bırakılmıştır. Bu yaşadığı olaylarda kendisinin okuma aşkından uzaklaşmasına ve kopmasına engel olamamıştır. Bu olaylardan sonra İstanbul Üniversitesinde burslu olarak Fransız Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır; ancak burada aradığını bulamamış ve daha sonraları ilk önce Elazığ’da daha sonra da İstanbul’da Fransızca Öğretmenliği yapmıştır.

Evlenme konusunda büyük sıkıntılar yaşasa da arkadaşı aracılığıyla bir öğretmen olan Fevziye Hanıma evlenme teklifi etmiş ve kabul görüştür bu teklifi. Mahmut Ali adında bir oğlu ve Ümit adından bir kızı dünyaya geldi. Evlilikleri tam 41 yıl sürmüştü, ta ki Fevziye Hanım vefat edene kadar. Büyük bir boşluğa düşmesine rağmen ona destek olan yine içindeki eğitim aşkıydı.

1946 da İstanbul Üniversitesinde okutman olarak göreve başlamış, bu görevi emekli oluncaya kadar devam etmiştir. Bunun yanında yazmaya başlamış, çeşitli yazılar sunmuştur. Her ne olursa olsun okuma aşkından vazgeçmemiştir. Gözleri artık iyice kararmaya başlamış ve 1953’de 12.5 derece miyop olmuştu. 1954 yılında ise merdivenden düşerek geçirdiği bir kaza sonucu gözleri tamamen kararmıştır. İlk başlarda bir karamsarlığa düşse de ailesinin ve arkadaşlarının yardımıyla adeta yeniden okuma yazmaya başlamış ve çeşitli yazılarla hayata tutunmaya devam etmiştir.

Artık yavaş yavaş hayatın yükünü kaldırmakta zorlanan Cemil Meriç, ömrünün son dönemlerinde oldukça rahatsızlanmış, bir dönem felçte geçirmiştir. Evde yatağında ölümü bekleyen Meriç ziyaretine gelen her dostuyla her arkadaşlarıyla ilgilenmeye çalışıyordu. İyice rahatsızlanan Meriç artık neredeyse yemek yemiyor sadece su ile besleniyordu. 1987’nin 12 Haziranını 13 Hazirana bağlayan gece saat 00.25 te hayata gözlerini yummuş ve bir aydın daha dünyadan göç etmiştir.

 

Başlıca Eserleri

Hint Edebiyatı, Saint Simon İlk Sosyolog-İlk Sosyalist, Kültürden İrfana, Bir Dünyanın Eşiğinde, Işık Doğudan Gelir, Sosyoloji Notları ve Konferanslar, Kırk Ambar, Bir Facianın Hikayesi,  Mağaradakiler(Deneme), Umrandan Uygarlığa(Deneme), Bu Ülke(Deneme), Jurnal 1(Günlük), Jurnal 2(Günlük)

Bir önceki yazımız olan Prof. Dr. Kemal Karpat Kimdir? Hayatı başlıklı makalemizde Prof. Dr. Kemal Karpat, Prof. Dr. Kemal Karpat Kimdir ve Prof. Dr. Kemal Karpat Kimdir? Eserleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu