Faydalı BilgilerYemek

Osmanlı Şerbetleri Nelerdir?

Bizlere Miras Kalmış Osmanlı Şerbetleri

Osmanlı Şerbetleri Nelerdir?

Osmanlı Şerbetleri Nelerdir? Osmanlı mutfağında konuğa mutlaka ikram edilmesi gereken, Osmanlı mutfağında halk sofralarından eksik olmayan Osmanlı şerbetleri nelerdir? Bu şerbetler Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Orta Asya coğrafyalarında İslam toplulukları tarafından ortaya çıkarılmış ve tüketilmiştir.Şeker ve suyun sihirli lezzeti şerbetin ana maddeleri de şeker ve suyun yanında doğadan toplanan ürünlerdir. Şekerin yiyecekleri muhafaza etme yöntemi olarak kullanılmaya başlanması ile ortaya çıkan şerbet, yaz aylarında soğuk, kış aylarında sıcak olarak tüketilir. Osmanlı şerbetleri 14. ve 15. yüzyılda mutfaklarda en çok yapılan ve en çok tüketilen içeceklerden biridir. Kahve kültürü 16. yüzyılda yaygınlaşmadan önce hem sarayda hemde Osmanlı kahvehanlerinde şerbet tüketilirdi. Şerbet eve gelen misafire, yolcuya, yabancıya herkese ikram edilirdi. Fakat zamanla şerbet kültürü yerini çay, kahve gibi farklı içeceklere bıraktı. Günümüzde şerbet neredeyse hiç yapılmamakta ramazan aylarında bir kaç ev içinde geleneği yaşatmak için yada tadı merak edildiği için yapılmaktadır. Unutulan bu şerbetler nelerdir? Sizlere bu yazımızda Osmanlı şerbetlerini tanıtacağız.

Osmanlı Şerbetleri

Gül Şerbeti:  Yüzyıllardır bir çok hastalığa şifa olan gül, şerbet yapımında da oldukça sık kullanılmıştır. Mis kokusuyla sizi mest edecek gül şerbeti, kurutulmuş gül yaprağı (tomurcuk şeklinde), limon, şeker, su ve kavrulmuş dolmalık fıstıkla yapılan çök lezzetli ve ferahlatıcı bir şerbettir.

Gül Şerbeti
Gül Şerbeti

Nane Limon Şerbeti: 15. yüzyıldan günümüze değerini pek kaybetmemiş bir şerbet nane, limon şerbeti. İlk olarak Çin’de bulunan limon, Mısır’a geldiğinde balla karıştırılarak ve çeşitli baharatlar eklenerek yapılmış ve içilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’na da bu coğrafyadan gelmiştir. Nane, limon şerbeti yapabilmek için limon, şeker, nane ve su yeterlidir.

nane limon şerbeti
nane limon şerbeti

Demir Hindi Şerbeti: Etiyopya’da yetişen demirhindi bitkisi, 11. yüzyılda Orta Asya Türkleri tarafından öğrenilmiş daha sonra saray mutfağına girmiştir. Vücudun direncini artıran bu bitkiye oldukça değer verilmiş ve özel olarak getirtilmiştir. Demirhindi şerbeti yapabilmeniz için ihtiyacınız olan malzemeler, kuru demirhindi meyvesi, su ve şeker yeterli olacaktır.

Demir hindi şerbeti
Demir hindi şerbeti

Üryani Şerbeti: Ülkemizde Kastamonu ve çevresinde yetişen üryani eriği topraklarımıza has bir şerbet türüdür. Zihni açan üryani eriği şerbet yapımında kullanılmış ve diğer şerbetler gibi yapımı için üryani eriği, su, şeker yeterlidir.

Üryani Şerbeti
Üryani Şerbeti

Akasya Şerbeti:  Osmanlı döneminde İstanbul’da dut ağaçları ve akasya ağaçları oldukça çoktu. Saray ve halk mutfağında şerbetinin yanı sıra güzel kokusundan dolayı tatlılarda da sıkça kullanılan akasya, ağız sağlığına ve astıma iyi gelir. Akasya şerbetinin malzemeleri ise akasya mayası, şeker, su ve limon.

Akasya Şerbeti

Koruk Şerbeti: Ege ve Akdeniz’de oldukça yaygın bulunan koruk suyu ile yapılan bir şerbettir. Koruk şerbeti harareti alır. Kurdeşen hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Bu şerbetin ana malzemeleri de koruk suyu, şeker ve su yeterlidir.

Koruk Şerbeti
Koruk Şerbeti

Gelincik Şerbeti:  Uykusuzluğa ve bronşite iyi geldiği bilinen gelincik şerbeti, Osmanlı geleneksel şerbetidir. Yaralara sürüldüğünde iyi gelir ve anne sütünü artırıcı etkisi bulunmaktadır. Yapımı için gelincik çiçeği kurusu, şeker, su ve limon yeterlidir.

Gelincik Şerbeti
Gelincik Şerbeti

İğde Çiçeği Şerbeti: Güzel kokusu ile sevilen iğde çiçeği, ishal, kusma, idrar zorluğu, böbrek rahatsızlığı ve ağızdaki bozuk tatlara iyi geldiği bilinen şifalı bir bitkidir. Osmanlı şerbetleri içinde önemli bir yeri olan iğde çiçeği şerbeti için sadece iğde çiçeği kurusu, su ve şeker yeterli.

İğde Çiçeği Şerbeti
İğde Çiçeği Şerbeti

Osmanlı Şerbetleri Nelerdir?

Hurma Şerbeti: Hurma, içerdiği protein ve demir sayesinde vücuda oldukça faydalıdır. Anne sütünü artıran hurma, vücut direncini artırır. Midenin ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. İçerdiği B1 ve B2 vitaminleri sayesinde karaciğere iyi gelir. Hurma şerbeti, ana şerbet malzemeleri ve kuru hurma ile yapılır.

Hurma Şerbeti
Hurma Şerbeti

Kızılcık Şerbeti: Osmanlı sarayının en gözde lezzetlerinden kızılcık şerbeti, bol miktarda C vitamini içerir. Ekşi olduğu için limon suyu eklemeye gerek yoktur. Bağırsak yaralarının iyileşmesine yardımcıdır, mide üşütmesine iyi gelir. Bin derde deva meyvelerden kızılcık rengi ile görenleri hayrete düşürüyor.

Kızılcık Şerbeti
Kızılcık Şerbeti

Meyan Kökü Şerbeti: Sıcak havalarda ferahlık sağlayan meyan kökü şerbeti, günümüzde Gaziantep ve Adana bölgesinde hala tüketilmektedir. Sinir ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Hücre yenilenmesini hızlandırır ve cilt sağlığına faydalıdır. Adana çevresinde ”haşlama” adıyla bilinmektedir. Yapımında zencefil, karanfil ve bal tatlandırmak için kullanılır.

Meyan Kökü Şerbeti
Meyan Kökü Şerbeti

Badem Şerbeti: Osmanlı Devletine göçmenlerin öğrettiği bu şerbet ezilmiş veya dövülmüş bademle yapılır. İçine fazladan zencefil ve karanfil eklenerek tat verilir.

badem şerbeti
Badem şerbeti

Keçiboynuzu Şerbeti: Keçiboynuzu şerbeti için ihtiyacınız olan malzemeler, ana şerbet malzemeleri ve ezilmiş keçiboynuzu. Geçmişten günümüze şifalı bir bitki olarak kullanılan keçiboynuzunun faydaları sanıldığından çok daha fazla.

Keçiboynuzu Şerbeti
Keçiboynuzu Şerbeti

Sirkencubin Şerbeti: Sirkencubin şerbeti, diğer şerbetlerden farklı olarak şeker yerine bal kullanılarak yapılır. İçine elma yada üzüm sirkesi konur.

Sirkencubin Şerbeti
Sirkencubin Şerbeti

Menekşe Şerbeti: Menekşe, Osmanlı zamanında öksürüğe iyi gelmesi ve balgamı kesmesi sebebiyle kullanılan ferahlık verici bir bitkiydi. Ayrıca zihni rahatlatmasıyla ünlüdür. Uykusuzluk ve baş ağrısını gidermeye yardımcıdır. Menekşe şerbeti de yine ana şerbet malzemeleri ve menekşe çiçeği kurusuyla yapılır. İçine isteğe göre limon atılarak farklı bir aroma elde etmek mümkündür.

menekşe şerbeti
Menekşe şerbeti

 

 

Bir önceki yazımız olan At Kestanesi Çayı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde At Kestanesi Çayı Nasıl İçilir?, At Kestanesi Çayı Nasıl Yapılır? ve At Kestanesi Çayı Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu