Tarih

Osmanlının Savaşlarda Kullandığı Osmanlı Tokadı

Osmanlının Savaşlarda Kullandığı Osmanlı Tokadı Nereden Gelir?

Osmanlının Savaşlarda Kullandığı Osmanlı Tokadı

Osmanlının Savaşlarda Kullandığı Osmanlı Tokadı hakkında sağdan soldan bir şeyler duymayan yoktur sanırım. Osmanlı devletinin en meşhur savaş taktiklerinden biri hilal taktiği bir diğeri ise Osmanlı Tokadıdır. Osmanlı tokadı savaşlarda kullanılan ve karşıdaki kişiyi yada nesneyi sadece tokat yolu ile püskürtmesidir. Kimi tarihçilere göre tokatçı ekibi savaşa herhangi bir kesici delici alet kullanmadan katılıyordu diye açıklamalar yapsa da durum pekte öyle değildir. Savaş dönemlerinde Osmanlının tokat eğitimi almış kişileri en ön safta yer alır ve kılıç kullanırlardı. Fakat bu askerler bazı durumlarda tokatlarını kullanmak zorunda kalırlardı.

Tokatçılar Kimdi ve Nasıl Eğitiliyorlardı?

Osmanlı devletinde bulunan tüm askerler tokat tekniğini kullanamıyorlardı. Bu tekniği kullananlar uzun eğitimlerden geçip bir çok detayı ve gücü kazandıktan sonra Osmanlı Tokadı atabiliyorlardı. Osmanlı Tokadı atabilen askerlere Başıbozuklar deniyordu. Başıbozuklar küçük yaştan itibaren eğitimi alınıyorlardı. Eğitimlerinin sonunda savaşlara delilerin arkasından katılıyorlardı. Osmanlı Devletinde savaşlardaki en önemli unsurlar deliler ve başıbozuklardı. Bu kişiler Osmanlı mahzenlerinde yıllarca eğitim alıyorlardı. Eğitimlerinin neredeyse %80’i tamamen tokat atmaya yönelik eğitimlerdi.

Bu askerler kendilerine ayrılmış alanda senelerce mermer kolonlara ve yağlı taşlara tokat atarak el ve avuç içlerini tamamen nasırlandırıp güçlendiriyorlardı. Başlarda eğitim çok zor geçse de zamanla eller nasırlanıyor ve acıyı hissetmiyorlardı. Yıllarca mermer döven eller hem güçleniyor hemde genişliyordu. Bu kadar eğitimden sonra savaş dönemlerinde stratejik alanlarda bekleyen başıbozukların ilk hedefi atlardı. Düşmanın hızını ve manevra kabiliyetini kesmek için bu askerler atları tokatlayıp ekarte ediyorlardı. Attan düşen düşman askerlerini de deliler etkisiz hale getiriyordu. Bazı durumlarda başıbozuklar askerleri de tokatlayabiliyorlardı. Öylesine acı bir kuvvete sahiplerdi ki tokat attıkları atların ve düşman askerlerinin çene kemiklerinin içe göçmesini sağlıyorlardı. Bu sayede tek bir tokatla bir kişiyi alt etmiş oluyorlardı.

Başıbozuklar için asker seçimi ise ince elenip sık dokunan bir işti. Başıbozuk olmak için öncelikle iri yarı ailelerin çocukları tercih ediliyordu. Çünkü çalışma ne kadar çok olursa olsun kol kuvveti ve ağırlıkta tokat için çok önemliydi. Yani isteyen her çocuk başıbozuk olamıyordu.

Bir önceki yazımız olan Osmanlı Devletinde Kardeş Katlinin Nedenleri başlıklı makalemizde Kardeş Katli, Osmanlı Devleti Padişahları Kardeşlerini Neden Öldürmüşlerdir? ve Osmanlı Devletinde Kardeş Katlinin Nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu