Sağlık

Osteoporozun Belirgin Olmayan Belirtileri ve Nedenleri

Osteoporozun Belirgin Olmayan Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Osteoporozun Belirgin Olmayan Belirtileri ve Nedenleri

Osteoporoz, kemiklerin kırılgan hale geldiği duruma verilen addır. Kemik kütlesi bozulur ve hastalar kemik dokusu kaybı da yaşayarak kemiklerinde farklılıklar meydana gelir. Özellikle kadınlar olmak üzere 65 yaş ve üstü insanların yaşadığı çok yaygın hastalıklardan biridir. Osteoporoz da neredeyse asemptomatiktir. Osteoporozun Belirgin Olmayan Belirtileri ve Nedenleri adlı makalemizde bu hastalığın nedenlerini ve nasıl ortaya çıktığını sizlerle paylaşacağız. Bu hastalığın belirtileri kendini çok fazla belli etmediği için mutlaka dikkat edilmeli ve üzerinde durulmalıdır.

Osteoporozun Belirgin Olmayan Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Eklem Veya Kas Ağrıları

Osteoporoz sessizce gelişir, bu nedenle hastalık ilerlemeden önce muhtemelen ağrı yaşamayacaksınız. Yine de, osteoporozun rahatsızlığa neden olabilecek bazı yan etkileri vardır. Stres kırıkları ve kemikte küçük çatlaklar, günlük yaşamda ortaya çıkabilir ve bunlar ağrılı bir his yaratabilir. Boyunuzu yitirmeye başladığınızda ve omurunuz birbirine daha yakın sıkıştığında, büyük olasılıkla sırtınızda ağrı hissedeceksiniz. Ve kaburgalarda küçük bir kırılma meydana gelirse, bir kaburgaya karşı bir sinir basabilir. Osteoporozun bir başka sinyali, onları destekleyen kemiklerle gevşemiş bağlantıları nedeniyle oluşan kas zayıflığıdır. Bunu, kollarınızı zorlamadan sandalyeden kalkmaya çalışarak anlayabilirsiniz.

Boy Kısalması

Boy kaybı ve sarkık bir duruş sıklıkla yaşla birlikte gelir ve osteoporozu işaret edebilirler. Dikkate değer değişiklikler arasında iki veya daha fazla santimlik kısalmalar olur. Bu değişiklikler osteoporozun omurganızı etkilediği anlamına gelebilir. 50 yaşına geldiğinizde, her sağlık muayenesinde boyunuzu ölçtürün.

Yaş

50 yaşına geldiğinizde, osteoporoz risk faktörleri hakkında doktorunuzla konuşmaya başlamanın zamanı gelmiş demektir. Daha fazla kalsiyum içeren diyet takviyesi önerilebilir. 65 yaşından büyük kadınlar ve 70 yaşından büyük erkekler yıllık olarak taranmalıdır. Ek olarak, 50 yaşın üzerinde bir kırığı olan herhangi bir kişinin osteoporoz için rutin olarak test edilmesi gerekir.

D Vitamini Eksikliği

D vitamini kemik sağlığı için kritiktir çünkü vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Yeni araştırmalar, D vitamininin kardiyovasküler hastalıkları, kanseri ve bilişsel bozukluğu önlemedeki önemine de işaret ediyor. Eğer bir eksikliğiniz varsa, kemik ağrısı veya kas zayıflığı yaşayabilirsiniz , ancak bu semptomlar genellikle hafiftir. D vitamini, cildiniz güneşe maruz kaldığında vücutta sentezlenir, bu yüzden birçok insan kış aylarında veya kuzey enlemlerinde yaşarsa bir eksiklik yaşar. D vitamini besin kaynakları çoğunlukla yumurta sarısı, balık ve balık yağları, güçlendirilmiş süt ve dana karaciğeri de dahil olmak üzere hayvansal kökenlidir.

Kırılma

Ne yazık ki, osteoporozun olabileceğinin ilk işareti genellikle kırılmadır. Aslında, kırık en sık görülen erken semptomdur. Kemikler inceltildiğinde ve kırılgan hale geldiğinde, hafif etki bile kırılmaya neden olur. Ve bazen, yaralanmaya neden olan etki çok az olduğu için, insanlar devam eden ağrıyı doktora gönderene kadar bir kemik kırdıklarının farkında değildir.

Bazı İlaçlar

Sadece yaş değil, aynı zamanda osteoporozu etkileyebilecek bazı yaşam tarzı faktörleri var. Steroidler, enjekte edilebilir kontraseptifler ve bazı kanser tedavil ilaçları da riski arttırır. Depresyon veya mide ekşimesi gibi şeyler için temel ilaçlar da osteoporoz riskinizi artırabilir, ancak bu onları almayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmez.

Bir önceki yazımız olan Uzak Durmanız Gereken Gıda Katkı Maddeleri başlıklı makalemizde Karboksimetil Selüloz (CMC), Uzak Durmanız Gereken Gıda Katkı Maddeleri ve Yapay Tatlandırıcılar (NAS) hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu