Faydalı Bilgiler

Para Yönetiminde Yapılan Hatalar Nelerdir?

Para yönetiminde yapılan hatalar insanlar için ciddi bir sıkıntı sebebidir. İhtiyaçlarını karşılamak, arzu ettiği şeyleri satın almak ya da yaşadığı hayatı daha konforlu hale getirmek için artık kendi ayakları üzerinde durabilecek her birey, tüm bunlara karşılık ödeme yapmalı ve bunun için de para kullanmalıdır.

Para Yönetiminde Yapılan Hatalar Nelerdir?

Para yönetiminde yapılan hatalar insanlar için ciddi bir sıkıntı sebebidir. İhtiyaçlarını karşılamak, arzu ettiği şeyleri satın almak ya da yaşadığı hayatı daha konforlu hale getirmek için artık kendi ayakları üzerinde durabilecek her birey, tüm bunlara karşılık ödeme yapmalı ve bunun için de para kullanmalıdır. Tüm dünya için bu derece etkin bir faktör olan paranın nasıl kullanılması gerektiği de hayli önem taşıyor. Para yönetiminde yapılan hataları en aza indirmek için bilinçli davranılması gerekiyor.

İndirim Tuzaklarına Kanmak

Birçok kişiye ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yaptığı alışverişlerde, kendilerine söylenen kampanya ve indirim lafları hoş gelebilir. Fakat bunlar tamamen gereksinimleriniz dışında bir harcamadır. Mümkün olduğunca bu tuzaklardan kaçının.

Pazarlık Yapmamak

Alacağınız her ürünün karşılığında bir bedel olarak para ödemeniz gerekir. Özellikle ülkemizde bir ürünün fiyatı belirlenirken üzerine pazarlık payı tabiriyle küçük ya da büyük fiyatlar eklenir. Bu gelen müşterinin pazarlık yapma ihtimalinden dolayı yapılan bir tutumdur. Mutlaka bu hakkınızı kullanın ve pazarlık yapmaktan çekinmeyin.

Uzun Vadeli Planlar Yerine Kısa Vadeli Düşünmek

Çoğu kişi bütçesini kontrol altına almak isterken aylık, haftalık, günlük planlar yapar. Bu kısa vadeli planlar yerine uzun vadeli, yıllık planlara yoğunlaştığınız zaman para yönetiminizdeki hatalar en aza indirgenecektir.

Birikim Yapmaya Son Vermek

Küçük ya da büyük hiç ayırt etmeden birikim yapmaya mutlaka devam edin. Bütçeniz kısıtlıysa bile küçük oranda eklemeler yaparak birikiminizden vazgeçmeyin. Sonuçta damlaya damlaya göl olur.

Sınırların Üzerine Çıkmak

Para yönetimindeki en büyük ve sık yapılan hatalardan biri gelirden fazla yapılan giderdir. Bu konuda nefsinize hakim olun ve ayağınızı yorganınıza göre uzatın.

Gereksiz Harcamalar Yapmak

En temel ihtiyaçlarınızı da içinde barındıran alışveriş harcalamaları mutlaka planlı ve kontrollü yapılmalıdır. Temel ihtiyaçlarınız dışında yaptığınız gereksiz ödemeler ekonominize zarar verecektir. Bunun önüne geçmek için alışverişe çıkmadan önce hazırlayacağınız ihtiyaç listesi bu konuda size yardımcı olacaktır. Alışveriş sırasında doğrudan ihtiyaç listenizdeki ürünlere yöneleceğinizden gereksiz harcamalarınızdan kaçınmış olacaksınız.

Lüzumsuz Borç Altına Girmek

Temel ihtiyaçlarınızı karşılayamayacak durumdayken aldığınız borçlar dışında keyfi amaçlarla borç almayın. Bu borçlar arttıkça ekonominiz olumsuz yönde etkilenecektir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır başlıklı makalemizde Kredi Notu Hesaplama, Kredi Notu Hesaplama Kriterleri ve Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Araç çubuğuna atla