Genel

Pasaport İşlemleri Nasıl Yapılır

Pasaport işlemleri nasıl yapılır adlı yazımızda pasaport için nereler başvurmak gerektiği, pasaport alma süreci, pasaport için gerekli evraklar, pasaport çeşitleri, pasaport harçları ve harç paralarının nereye yatırılması gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

Pasaport İşlemleri Nasıl Yapılır

Pasaport işlemleri nasıl yapılır adlı yazımızda pasaport için nereler başvurmak gerektiği, pasaport alma süreci, pasaport için gerekli evraklar, pasaport çeşitleri, pasaport harçları ve harç paralarının nereye yatırılması gerektiğini anlatmaya çalışacağız. Daha önceleri emniyete yapılan pasaport başvuruları son çıkan kanunla beraber 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren nüfus müdürlüğüne aktarılmıştır. Altı aydan başlayıp on yıla kadar geçerli pasaport çıkartabilirsiniz, bu sınır 18 yaşından küçükler için 5 yıl için geçerlidir.

 

Pasaport Alma Süreci

Pasaport sürecinde yapılması gerekenler şöyledir. Nüfus müdürlüğünün internet sitesinden randevu alınmalıdır. Daha sonra gerekli görülen evraklar hazırlanmalı ve randevu tarihinde hazırlanan evraklarla birlikte nüfus müdürlüğüne gidip başvurunuzu tamamlamalısınız. Yapılan başvurular sonucunda uygun görülmesi halinde kısa bir süre içerisinde pasaportlarınız sizlere ulaştırılacaktır.

 

Pasaport İçin Gerekli Evraklar

2 adet biyometrik fotoğraf.

Üzerinde TC kimlik numaranızın yazılı olduğu kimlik belgesi. 15 yaşını vatandaşların kimlik belgesinde resim bulundurması zorunludur.

Anlaşmalı kurumlara yatırılmış pasaport defter bedeli makbuzu ve pasaport harç bedeli makbuzu.

Eğer daha önceden pasaport çıkartmışsanız, çıkardığınız eski pasaport belgesi.

 

Pasaport Çeşitleri

Pasaport işlemleri nasıl yapılır adlı yazımızda pasaport çeşitlerinden bahsedeceğiz.Dört çeşit pasaport bulunmaktadır. Bunlar yeşil pasaport, gri pasaport, siyah pasaport ve bordo pasaporttur.

Yeşil Pasaport: Bu pasaport çeşidi yüksek dereceli devlet memurlarına ve bürokratlara verilen bir pasaport çeşididir. Bu pasaporta sahip olan kişi birçok ülkeye vizesiz girebilmekte ve bu hakkı aile bireylerinin bazıları da kullanabilmektedir.

Gri Pasaport: Hizmet pasaportu olarak ta bilinen gri pasaport hizmet amaçlı başka ülkelere gönderilen devlet memurlarına tahsis edilen bir pasaport çeşididir.

Siyah Pasaport: Devletin üst kademesinde bulunan görevlilere verilen bu pasaport çeşidi, bu kişilerin görevde bulundukları süre boyunca kendilerine verilir.

Bordo Pasaport: Umumi pasaport olarak adlandırılan bu pasaport her vatandaşa uygun görülmesi halinde çıkabilen bir pasaport çeşididir.

Pasaport Harçları

Pasaport işlemleri nasıl yapılır, fiyatlar ne kadardır. İstenen süreye göre farklı şekillerde fiyatlandırılan pasaport harçları ve defter bedeli bulunmaktadır.

6 Aylık Pasaport bedeli ( defter bedeli + pasaport harcı ):                    303,50 TL

1 Yıllık  Pasaport bedeli ( defter bedeli + pasaport harcı ):                    381,90 TL

2 Yıllık Pasaport bedeli ( defter bedeli + pasaport harcı ):                    539 TL

3 Yıllık Pasaport bedeli ( defter bedeli + pasaport harcı ):                    709,40 TL

4+ Yıllık Pasaport bedeli ( defter bedeli + pasaport harcı ):                  945,10 TL

 

Pasaport Harcı ve Defter Paralarını Nereye Yatırabilirim

Anlaşmalı olan Akbank, Aktifbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, AlternatifBank, AnadoluBank, Arap Türk Bankası, Citibank, Denizbank, BurganBank, FibaBanka, Finansbank, Garanti Bankası, HSCB, ING, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Odeabank, Şekerbank, T.C. Ziraat Bankası, ICBC Turkey Bank A.Ş., TurkishBank, TurklandBank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve PTT Şubeleri.

 

Bir önceki yazımız olan Eft ve Havale Yapınca Hangi Bilgiler Görünür başlıklı makalemizde Eft ve Havale Yapınca Hangi Bilgiler Görünür, Eft ve Havale Yapınca Hangi Bilgiler Görünüyor ve Eft ve Havale Yapınca Nasıl Bilgiler Görünür hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat
Araç çubuğuna atla