Araç çubuğuna atla
GenelTarih

Piri Reis Dünya Haritasını Nasıl Çizdi?

Dünyanın En Büyük Denizcilerinden Olan Piri Reis Dünya Haritasını Nasıl Çizdi?

Piri Reis Dünya Haritasını Nasıl Çizdi

Piri Reis Dünya Haritasını Nasıl Çizdi Dünyanın en ünlü denizcilerinden biri olan Piri Reis 1513 yılında günün şartlarının çok üstünde olan Dünya Haritasını çizdi. Peki bunu nasıl başardı 1900 yıllarında bile çizmenin çok zor olduğu ancak uydudan görülebilen bu haritayı çizerken nelere dikkat etti?

Piri Reis Dünya Haritası

Piri Reis’in Haritası

Gerçek adı Ahmet Muhyiddin Piri olan Piri Reis Osmanlı Devletinin en ünlü denizcilerinden ve alimlerinden biridir. 503 yıl önce ancak uydudan görülebilen dünya haritasını çizen Piri Reis eksiksiz ve mükemmel çizdiği bu harita ile adından oldukça fazla söz ettirmiştir. Günümüzde haritada İber Yarımadası, Atlas Okyanusu, Afrika’nın batısı Amerika’nın doğu kıyılarını kapsayan üçte birlik parçası elimizde bulunmaktadır. Rus tarihçi Sergey Manukov Piri Reis’in dünya haritası için benzerinin ancak dünyanın uydudan çekilmiş bir fotoğrafı ile yapılabileceğini dile getirmiştir. Ayrıca söylentilere göre bu harita Kristof Kolomb’un Amerika haritasındaki bilgileri de içine almaktadır.

Piri Reis’in Haritası

Piri Reis Dünya Haritasını Nasıl Çizdi

Gelibolulu Muhiddin Piri, yıllardır üzerinde çalıştığı Dünya haritasını 1513 yılının Mart yada Nisan ayında bir bahar sabah bitirmiştir. Büyük ihtimalle yüzyıllar sonra bile bir çok insanın hazırladığı bu harita üzerinde tartışacağını ve adını altın harflerle tarihe yazacağının farkında değildi. Haritanın bir köşesinde kendini “Hacı Mehmed oğlu, Kemal Reis yeğeni Piri Reis” olarak tanıtmıştır. Kullandığı kaynakların ne kadar çok olduğunu anlatırken hem zamanı İskender’den kalma kadim haritalara, hem de Kristof Kolomb’un haritasını işaret etmiştir. Miladi takvime göre 1513 yılında tamamladığı eserini 1516-1517 yıllarındaki Mısır seferi esnasında Yavuz Sultan Selim’e sunmuştur. Eserin bundan sonraki ayrıntılarını ve detaylarını bilemiyoruz. Ancak bir yerde, harita tek parça olmaktan çıktı ve sadece yenidünyanın çizildiği alan elimize ulaştı.

Piri Reis Dünya Haritası

Piri Reis’in kaynakları arasında Kristof Kolomb’un haritasınında bulunması, büyük ilgi odağı oldu ve Osmanlı’nın keşifler çağının ilerlemelerini izlediğinin bir kanıtı olduğu kabul edildi. Bir diğer taraftan Piri Reis’ten daha önce yapılmış olan bir kaç Avrupa haritalarına dikkat çekilerek haritanın çağın gerisinde olduğu söylendi.

Piri Reis Dünya Haritası

Bir önceki yazımız olan Nesli Tükenmek Üzere Olan 10 Hayvan başlıklı makalemizde Nesli Tükenmek Üzere Olan 10 Hayvan, Nesli Tükenmek Üzere Olan Hayvanlar ve Nesli Tükenmek Üzere Olan Kaplanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu