Sağlık

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik Over Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik Over Sendromu Nedir? bu sendrom özellikle genç kızlarda rastlanan bir durumdur. Bu sorunun temelinde çevresel ve genetik faktörler vardır. Polikistik Over Sendromu merkezi sinir sistemi, hipofiz, yumurtalıklar, böbrek üstü bezleri ve diğer doku organlarının bir biri arasındaki ilişkinin bozulması ile beraber gelişen bir hormonal bozukluktur. Bu sendromun asıl nedeni bir çok araştırmaya rağmen henüz bilinmemektedir. Fakat bu sendromun başlangıcında çevresel ve genetik etkenlerin olduğu aşikardır. Bu sendrom genç kızların yaşam kalitesini ve hayata yönelik bir çok planını olumsuz anlamda etkilemektedir. Bu sendromun teşhis edilmesi demek genç kızlarda yumurtlama olmaması demektir. Yani adet döngüsü durmuş olur ve vücudun bazı bölgelerinde kistler meydana gelir. Polikistik Over Sendromu kadınlarda kısırlığın en temel nedenlerinden biri haline gelebiliyor. Bu sendrom çok düzensiz adet dönemlerine, tüylenmeye ve sivilcelenmeye yol açar. Ayrıca bu sendrom özellikle kalp ve şeker hastılığı riskini de taşımaktadır.

Polikistik Over Sendromu şikayetleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kadınların bir çoğunda farklı şekilde meydana gelen bu sendromun en belirgin özelliği adet düzensizliğidir. Adet düzensizliği bu sendromu taşıyan kadınların günlük hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle adet dönemlerinin belli olmaması kadınların bu konuya bir ön hazırlık yapamaması ve her hastalanabilmeleri riskini beraberinde getiriyor.

Bu sendromu yaşayan bir kadın hamile kaldığında bebek içinde risk taşıyor demektir. Anne karnındaki bebek bu sendromdan dolayı yeteri miktarda besin ve enerji alamıyor. Besin ve enerji azlığı da bebeğin gelişememesine ve dünyaya sağlık sorunları ile gelmesine neden oluyor. Bu sendromun %100 nedeni bilinmediğinden dolayı anne karnındaki bebeğinde dünyaya ne şekilde geleceği tam olarak kestirilemiyor.

Polikistik Over Sendromu hastalarının yaşadıkları ilk durum durmak bilmeyen kilo kontrolsüzlüğüdür. Kilo kontrolü zor olduğu için bu sendromu taşıyan her birey yediğine içtiğine çok dikkat etmelidir. Aksi taktirde su bile içseler kilo alma ihtimalleri olur. Bu yüzden sendroma yakalananlar geceleri asla yemek yememeli ve bol bol su içmeliler.

Polikistik Over Sendromu Nedir? Nasıl Beslenmek Gerekir?

  • Bu sendromu yaşayan kişiler karbonhidratlardan mutlak suretle uzak durmalılar. Beyaz un, beyaz şeker ve tatlılardan uzak durmaları gerekmektedir.
  • Beslenme tarzı değiştirilmeli ve tam buğdaydan yapılmış ekmek yenmeli, şeker tüketiminden uzak durulmalı, yulafa ve çavdara yönelmek gerekir.
  • Polikistik over sendromunu yaşayanlar tuzu hayatlarından tamamen çıkarmalı. Tuz bu hastalığı daha çok tetikleyerek rahatsızlığın ilerlemesine sebep olabiliyor.
  • Gün içerisinde mutlaka lifli gıdalar tüketmek ve bu gıdaların tüketimini aksatmamak gerekiyor.
  • Doymuş yağ tüketimini eskisine göre 2 kat arttırmak bu sendromun etkilerinin azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Gün içerisinde azar azar fakat sık sık yemek yemeyi tercih edin.
  • Egzersizleri asla ihmal etmeyin sürekli ev içinde ve ev dışında açma germe hareketleri yapın doğru nefes alıp vermeyi deneyin.

Bir önceki yazımız olan Cildinize Uygun Şekilde Beslenin başlıklı makalemizde Cilde Uygun Şekilde Beslenmenin Avantajları Nelerdir?, Cildinize Uygun Şekilde Beslenin ve Kuru ve Hassas Ciltler İçin Beslenme Önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu