Sağlık

Potasyum İçeren Besinler

Potasyum İçeren Besinler Hangileridir? Potasyum Bakımından Zengin Besinler

Potasyum İçeren Besinler

Potasyum minerali sodyumla beraber vücut hücrelerinin sıvı ve elektrolit dengesini devam ettirmeye yarayan bir mineral türüdür. Potasyum yüksekliği ve Potasyum eksikliği hakkında detaylı bilgi haberimizde yer almaktadır. Düzenli kalp ritmi için gereklidir. Beyne oksijen gitmesinde rol oynar. Hücreler arası besin iletiminde önemlidir. İtalya’da yapılan bir araştırma potasyumun tansiyonun düşürülmesinde yardımcı olduğunu göstermiştir. Potasyum yumuşak, gümüş-beyaz renkli alkali bir metaldir. Doğada deniz suyunda ve pek çok mineral de diğer elementlere bağlı olarak bulunur. Havada hızla oksitlenir ve suya karşı da çok aktiftir. Potasyumun pek çok açıdan sodyuma kimyasal olarak benzese de yaşayan organizmalarda, özellikle de hayvan hücrelerinde, sodyumdan farklı muamele görmektedir. Potasyum İçeren Besinler vücudu her anlamda desteklemekte ve korumaktadır. Potasyum içeren besinler ve sodyum içeren besinler bir çok açıdan vücuda aynı yararı ve desteği sağlamaktadır.

Potasyum İçeren Besinler Hangileridir?

Kuru Fasulye

Bir bardak beyaz fasulye 3636 mg potasyum ve 673 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 104’ünü karşılar. Fasulye lif ve folatın zengin bir kaynağıdır. Sindirim sağlığını geliştirirken, beyin sağlığı için de iyidir. Özellikle folat hamilelik sırasında da çok önemlidir.

Tatlı Patates

Bir bardak tatlı patates (133 g), 448 mg potasyum ve 114 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 13’ünü karşılamaktadır. Tatlı patateslerin glisemik indekste düşük ve lifte yüksek olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu sebzeler diyabet koşullarını iyileştirmek için de iyidir.

Pazı

Bir bardak pazı (36 g) 136 mg potasyum ve 7 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 4’ünü karşılar. Pazı, aynı zamanda, anti-aging etkileri olan antioksidanlarla da doludur. Ayrıca beyin sağlığını artıran önemli bir bileşik olan yüksek düzeyde betalain içerir.

Kuru erik

Bir bardak kuru erik 1274 mg potasyum ve 418 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 36’sını karşılar. Ayrıca A vitamini kaynağı olarak da bilinen kuru erik, görme bozukluğunun giderilmesine yardımcı olur ve göz kuruluğu ve katarakt gibi göz rahatsızlıklarını önler.

Meşe Palamudu Kabağı

Bir meşe palamudu kabağı (431 g) 1496 mg potasyum ve 172 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 43’ünü karşılar. Ayrıca lif bakımından zengin olmanın yanı sıra, meşe palamudu kabağı, DNA ve hücresel hasarı önleyen ve iltihapla mücadele eden büyük bir antioksidan kaynağıdır.

Havuç Suyu

Bir bardak havuç suyu (236 g) 689 mg potasyum ve 94 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 20’sini karşılar. Havuç, A vitamini ve beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi diğer güçlü antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Bunların hepsi göz sağlığını önemli ölçüde iyileştirir. Antioksidanlar da kanserle savaşmaya yardımcı olur.

Yoğurt

Sade bir bardak tam yağlı yoğurt (227 g), 352 mg potasyum ve 138 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 10’unu karşılar. Yoğurt, bağırsak sağlığınızı iyileştiren probiyotikler içerir. Kalsiyum bakımdan da zengindir ve osteoporoz gibi kemik hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilir. Ve yoğurttaki protein vücudun doğru gelişmesine yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Suyu

Bir bardak Hindistan cevizi suyu (240 g) 600 mg potasyum ve 46 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 17’sini karşılar. Hindistan cevizi suyunun, kan şekeri seviyelerini düşürdüğü ve diyabet hastalarının faydalandığı bilinmektedir. Ayrıca kan kolesterol seviyelerini düşürür ve bu da kalp sağlığını geliştirebilir.

Somon

Yarım fileto somon (198 g) 970 mg potasyum ve 281 kaloriyi içerir. Günlük potasyum gereksiniminizin % 28’ini karşılar. Somonun en büyük yararı, iltihapla mücadele ve kalp, beyin, deri ve saç sağlığını iyileştirdiği bilinen omega-3 içeriğidir.

Ispanak

Bir fincan (30 g) ıspanak, 167 mg potasyum ve 7 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 5’ini karşılar. Ispanak ayrıca mükemmel bir demir kaynağıdır. Demir saç sağlığını güçlendirir, yorgunluğu ve kansızlığı önler.

Avokado

Bir avokado 975 mg potasyum ve 322 kalori içerir. Ggünlük potasyum ihtiyacınızın % 28’ini karşılar.
Avokado, potasyum bakımından zengin olmanın yanı sıra, kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve kalbi koruduğu bilinen sağlıklı tekli doymamış yağ asitlerini sunan tek meyvedir.

Kuru Kayısı

Bir bardak kuru kayısı 1511 mg potasyum ve 313 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın %43’ünü karşılar.

Muz

Bir büyük muz (136 gram) 487 mg potasyum ve 121 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 14’ünü karşılar. Muz ayrıca mükemmel bir enerji artışı sunar. İçlerindeki lif sindirim sağlığını iyileştirir.

Nar

Bir nar (282 g) 666 mg potasyum ve 234 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 19’unu karşılar. Narlar aynı zamanda iltihaplanma ve artrit gibi durumlarla mücadeleye yardımcı olan flavonollerin, antioksidanların zengin bir kaynağıdır. Narlardaki bu antioksidanlar hafızayı geliştirebilir.

Pancar Yeşillikleri

Bir bardak kırmızı pancarın yeşil yapraklarında 1309 mg potasyum ve 39 kalori vardır. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 43’ünü karşılar. Pancar yeşilliklerinin içinde bulunan çinko, bağışıklığı artırmaya yardımcı olur. Ayrıca saçlarınızı güçlendirir.

Bir önceki yazımız olan Göz Alerjisinin Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Göz Alerjisi Nasıl Geçer?, Göz Alerjisi Neden Olur? ve Göz Alerjisinden Korunmanın Yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu