Bilim AdamlarıBiyografi

Prof. Dr. Fuat Sezgin Kimdir? Biyografi

Prof. Dr. Fuat Sezgin Kimdir – Biyografi

Prof. Dr. Fuat Sezgin 24 Ekim 1924 tarihinde Bitlis ilinde dünyaya geldi. Ortaokul ve lise hayatını Erzurum’da tamamlayan Fuat Sezgin daha sonra İstanbul’a gitmiştir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Şarkiyat Enstitüsü’nde, Alman orientalist Hellmut Ritter’in yanında eğitim görmüştür. Hocası olan Alman Hellmut Ritter’in bilimlerin temelinin İslam bilimlerine dayandığı teorisi üzerine Fuat Sezgin’de bu alana yönlenmiştir. Arap Dili ve Edebiyatı alanında doktorasını yapan Fuat Sezginin doktora tezi konusu ise Buhari’nin Kaynaklarıdır. Bu tezinde bilinenin aksine Buhari’nin sözlü kaynaklara değil de yazılı kaynaklara dayandığı tezini savunmuştur. Hazırladığı bu tez henüz bir kısım Avrupalı orientalist tarafından tartışma konusu olarak geçmektedir.

Prof. Dr. Fuat Sezgin 1954 yılında İslam Araştırmaları Enstitüsünde doçent olarak görev yapmaya başladı. Bu görevi esnasında Zeki Validi Tolgan ile çalışmıştır. 1956 Yılında ise “Buhari’nin Kaynakları Hakkında Araştırmalar” isimli takdim tezi yayınlanmıştır.

prof. dr. fuat sezgin kimdir biyografi
prof. dr. fuat sezgin kimdir biyografi

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in Almanya’ya Gidişi

1960 Darbesi döneminde 147’likler diye tabir edilen üniversitelerden men kararı alınan 147 adademisyen arasında Fuat Sezgin’in de adının bulunmasından dolayı ülkesinden ayrılarak Almanya’da Frankfurt Üniversitesinde misafir doçent olarak çalışmaya başlamıştır. Cabir ibn Hayyan konusunda hazırladığı ikinci doktora tezini Frankfurt Üniversitesinde sunmuştur. 1965 yılında ise misafir doçent olarak görev yaptığı Frankfurt Üniversitesinde Profesör olarak göreve başlamıştır. Burada ağırlıklı olarak çalışma konusu Arap-İslam kültür çevresinde tabii bilimler tarihi alanı olmuştur

1965 Yılında yine kendi gibi şarkıyatçı olan Unsula hanımla dünya evine girmişlerdir. Henüz İstanbul’da iken başlamış olduğu 7./14. yüzyıldan itibaren gelişen Arap-İslam edebiyatı tarihi konulu çalışması Almanya’da devam ettirmiştir. 13 Ciltlik bir eser olan bu eserinin ilk cildini 1967 yılında yayınlamış, son cildini ise 2000 yılında yayınlamıştır. Prof. Dr. Fuat Sezgin bu eserinde İslam dininin ilk döneminde günümüze kadar ilgilenilmiş bütün ana ve yan bilim dallarını konu almıştır. Unsula Sezgin ve Fuat Sezgin’in ilk kızları olan Hilal 1970 yılında dünyaya gözlerini açmış.

Suudi Arabistan Kral Faysal Vakfı tarafından verilen İslam Bilimler ödülünü ilk alan kişi Prof. Dr Fuat Sezgin’dir. Prof. Dr. Fuat Sezgin bu İslam bilimler ödülünü ise 1978 yılında almıştır.

Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü’nin Kuruluşu

Prof. Dr. Fuat Sezgin 1982 yılında J.W.Goethe Üniversitesi’ne bünyesinde Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü’nü kurmuştur. Ardından 1983 yılında buranın müzesini kurmuştur. Prof. Dr. Sezgin bu müze de yazılı kaynaklara dayanarak İslam bilginler tarafından hazırlanmış, aletler ve bilimsel gereçlerin numunelerini sergilemiştir. 2003 yılında ise müzede bulunan ürünleri tanıtmak İslam kültüründeki gelişmeleri daha iyi gösterebilmek adına Wissenschaft und Technik im Islam isimli katalog yayınlamıştır.

25 Mayıs 2008 tarihinde dönemin başbakanı günümüz cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yaptırılan İstanbul İslam, Bilim ve Teknoloji Müzesi için Arap-İslam Bilimleri Enstitüsü’ne hazırlamış olduğu gereçlerin benzerlerini yaptırmış ve buranın açılışına da önayak olmuştur.

Prof. Dr Fuat Sezgin Almanca, Arapça, ve İbranice’nin dahil olduğu toplamda 26 dili iyi derecede bilmekteydi. Sezgin çiftinin 1970 yılında dünyaya gelen kızı Hilal Sezgin Almanya’da yaşıyor ve gazeteci yazarlık yapıyor.

30 Haziran 2018 yılında 94 yaşında olan Prof. Dr. Fuat Sezgin tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir. Mezarı ise kuruculuğunu yaptığı İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi karşısında Gülhane parkı içerisindedir.

Hayatını İslam Bilimlerine adamış olan kıymetli yazar Prof. Dr. Fuat Sezgin bu alanda kendi adına ve Ülkemiz adına çok büyük başarılara imza atmış kıymetli eserlere sahip olan bir bilim insanıdır. Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile 2019 yılı Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı olarak ilan edilmiştir.

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in Ödülleri

 

Kral Faysal Ödülü (1978)

Frankfurt am Main Goethe Plaketi (1980)

Almanya 1. Derece Federal Hizmet Madalyası (1982)

Almanya Üstün Hizmet Madalyası (2001)

İran İslami Bilimler Kitap Ödülü (2004)

Hessen Kültür Ödülü [1][2] (2009)

 

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in Üyelikleri

 

Arap Dili Akademisi (Şam)

TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) Şeref Üyesi

Arap Dili Akademisi (Kahire)

Fas Kraliyet Akademisi (Rabat)

Arap Dili Akademisi (Bağdat)

 

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in Yayınları

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in 13 ciltlik eseri olan Geschichte des Arabischen Schrifttums eserinde ele aldığı konular sırasıyla

 

Cilt 1, Leiden 1967: Kur’an bilimleri, hadis, tarih, fıkıh, kelam ve tasavvuf. (yaklaşık 430/1038 yılına kadar)

Cilt 2, Leiden 1975: Edebiyat / Şiir (yaklaşık 430/1038 yılına kadar)

Cilt 3, Leiden 1970: Tıp, Farmakoloji, Zooloji, Veterinerlik (yaklaşık 430/1038 yılına kadar)

Cilt 4, Leiden 1971: Simya, Kimya, Botanik, Ziraat (yaklaşık 430/1038 yılına kadar)

Cilt 5, Leiden 1974: Matematik (yaklaşık 430/1038 yılına kadar)

Cilt 6, Leiden 1978: Astronomi (yaklaşık 430/1038 yılına kadar)

Cilt 7, Leiden 1979: Astroloji, Meteoroloji ve ilgili bilimler (yaklaşık 430/1038 yılına kadar) Cilt 8, Leiden 1982: Leksikografi (yaklaşık 430/1038 yılına kadar)

Cilt 9, Leiden 1984: Gramer (yaklaşık 430/1038 yılına kadar)

Cilt 10, Frankfurt 2000: İslam’da matematiksel coğrafya ve haritacılık ve bu bilimlerin Avrupa’da devamı

Cilt 11, Frankfurt 2000: İslam’da matematiksel coğrafya ve haritacılık ve bu bilimlerin Avrupa’da devamı

Cilt 12, Frankfurt 2000: İslam’da matematiksel coğrafya ve haritacılık ve bu bilimlerin Avrupa’da devamı, haritalar,

 

1984 yılından beri yayınlann hayatına devam eden Zeitschrift für Geschichte der arabisch-islamischen Wissenschaften ismindeki dergi,

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in İslam bilimler tarihinde eşsiz bir yere sahip olan bir diğer çalışması ise Coğrafya, Avrupalı seyyahların Seyahatnameleri, Matematik ve Astronomi, Tıp, Felsefe, Müzik, Nümizmatik, Tarih yazımcılığı ve bilimler tasnifi ve diğer konularda yazılmış orijinal eserlerin tıpkıbasımlarını ve bu konuda araştırmalar yapmış olan batılı bilim adamlarının çalışmalarının yeniden basımlarını içeren seriler halinde 1300 cilt civarındaki yayınları,

Enstitü Müzesi’nin objelerinin tanıtımını ve İslam kültür çevresindeki bilimsel geliştirmeyi göstermek için hazırladığı Wissenschaft und Technik im Islam (İslam’da Bilim ve Teknik) adlı katalog çalışması

Bir önceki yazımız olan Ahmet Zenbilci Kimdir ? başlıklı makalemizde Ahmet Zenbilci, Ahmet Zenbilci Hangi Partilidir ve Ahmet Zenbilci Kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu