GenelSağlık

Ramazan Ayında Uyku Düzeni Problemi

Ramazan Ayında Uyku Düzeni Problemi Nasıl Çözülür? Uyku Düzenini Eski Haline Getirmek İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Ramazan Ayında Uyku Düzeni Problemi

Ramazan Ayında Uyku Düzeni Problemi Ramazan ayında vücudumuzun dengesi normal dönemlere göre daha farklı bir hal alır. Özellikle yemeklerden sonra oluşan ödem ve şişliklerden kurtulmak için çay ve kahve tüketmemiz gerekir. Ancak çok fazla çay ve kahve tüketimi vücudun bazı değerlerini tetikler ve uykusuzluğa yol açar. Bu nedenle iftardan sonra kahve ve çay tüketmek yerine, bitki çayları tercih edersek uyku düzenimizi pek fazla bozmamış olacağız.Ayrıca çok fazla sigara tüketimi de uykusuzluğa neden olarak sağlığınızın bozulmasına ve uyku düzeninizin bozulmasına sebep olur.

Bunların dışında sahura kalkmak uyku düzeninde değişime neden olur. Sahura kalktığınızda uykunuz bölünecek ve tekrar uykuya dalmanız zaman alır. Aralıklarla uyandığınız için uykunuzu alamayacaksınız. Bu uykusuzluk hali, sabahları yorgun uyanmaya ve eklem ağrılarına neden olur buda gün içinde stres olarak geri döner.Uyku hayatın en önemli faktörlerinden biridir ve çalışma hayatından, aile hayatına kadar tüm hayatımızı etkileyen bir durumdur. Özellikle Ramazan ayı başta olmak üzere, yemekten sonra hemen uyumak sağlığımıza ciddi zarar verir. Ramazan ayında mümkünse serin bir odada uyuyun ve çok kalın şeylerle üstünüzü örtmeyin. Sıcak oda ve yorgan gibi şeyler su kaybı yaşamanıza neden olur.

Ramazan Ayında Uyku Düzeni Problemi Nasıl Çözülür?

Sahurda uyanıp tekrar uyursanız vücut ritmi kesinlikle bozulur ve düzelmesi zor bir hal alır. Bu sebeple Ramazan ayında normalden daha erken uyuyarak, sahurdan sonra uyumamayı tercih etmeniz en doğru olanıdır. Bu sayede vücut ritminiz bozulmaz ve yemekten hemen sonra uyumamış olursunuz.İftardan önce 1-2 saat uyumak iyi gelir. Ancak iftardan sonra uyumak kilo almanıza neden olacağı için, yemekten en az 3 saat sonra uyumanız gerekiyor.

Özellikle nefes problemi olan hastalar ve uyurken horlayan insanlar sahur ve iftarda ağır yemekler yememeli. Yediğimiz ağır yemekler uyurken daha zor sindirilir ve nefes ritmini bozarak sağlıklı uyku düzenimizi ve ritmi bozar.

Çok ağır yemekler tüketmek horlama seviyesini arttırarak sabahları yorgun uyanmamıza, baş ağrısı ve strese neden olan sebeplerden biridir. Özellikle Ramazan ayında değişen beslenme şeklimizle birlikte asla tok karnına uyumamalıyız. İftarla, sahur arasındaki öğün sayımızı arttırarak, sahurdan ve iftardan hemen sonra uyumayarak sağlıklı bir uyku düzenine sahip olmuş oluruz.

Bir önceki yazımız olan Ramazan Ayında Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri başlıklı makalemizde Ramazan Ayında Bol Su İçmek, Ramazan Ayında Nasıl Kilo Verilir? ve Ramazan Ayında Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu