İş Fikirleri ve İmkanlarıSektörel

Reishi Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Son dönemlerin gözde meslekleri arasına girmiş reishi mantarı yetiştiriciliği bazen kilosu 1000 TL’ye kadar alıcı bulabilmektedir. Hem fiyatının cazip olması hem de rahat yetiştirilebilmesi bu mesleği revaçta olmasını sağlamıştır.

Reishi Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Son dönemlerin gözde meslekleri arasına girmiş reishi mantarı yetiştiriciliği bazen kilosu 1000 TL’ye kadar alıcı bulabilmektedir. Hem fiyatının cazip olması hem de rahat yetiştirilebilmesi bu mesleği revaçta olmasını sağlamıştır. Genellikle ağaç kütüklerinde kendi başına yetişen bu reishi mantarı evde de ağaç kütüklerinde ve mantar torbalarında yetiştirilebilmektedir. Daha çok ölü veya ölmeye yakın olan ağaçlarda yetişen bu mantar türünün renkleri çoğunlukla turuncu veya kırmızıdır.

Bir diğer adı da ölümsüzlük mantarı demektir. Yemek yapımından ziyade daha çok kurutularak toz şeklinde yemeklere katılır veya kurutularak çayı yapılır. Reishi mantarının odunsu ve keskin bir kokusu olduğu için bu şekilde kullanılır; ancak sağlık için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir.

Reishi yetiştiriciliğini evde de yapabilirsiniz. Kirlenmeye karşı etkili bir mantardır. Ağaç kütükleriyle veya mantar torbalarıyla evde yetiştirebileceğiniz reishi mantarı çavdar, arpa, yulaf ve buğday içerisinde döllenmektedir, talaş kullanılması tavsiye edilmez. Çok tohum veren bu bitkide genelde bir kilo mantardan beş kilo hasat elde edilebilir. Genel olarak yetiştiğinde keskin bir bıçak yardımıyla bloktan ayrılacak şekilde kesilir; ancak bazı durumlarda sertleşeceği için testere ile koparmanız gerekebilmektedir. Eğer toplanan ürünleri hemen satmayıp depolamak istiyorsanız nem alıcı cihazlardan geçirmeniz veya meyve kurutur şekilde kurutmanız bitkinin bozulmasını engellemeye çalışacak ve daha uzun süre depolama imkanı bulacaksınız.

 

Evde Reishi Mantarını Nasıl Yetiştirebilirim

Evde Reishi Mantarını Nasıl Yetiştirebilirim
Evde Reishi Mantarını Nasıl Yetiştirebilirim

Torbalarla yapabileceğiniz bu üretimde torbaların alt tabakasına tohum aşılamak gerekmektedir. Alt tabakalar genelde kahverengidir, ancak siz bunların beyazlaşmasını beklemelisiniz.  Bu torbaları oda sıcaklığında ağzı açılmamış bir şekilde muhafaza etmeniz lazım. Bulundurduğunuz ortamın nemli ve ılık olması mantarın gelişimini hızlandıracağı için önemlidir. Eğer torbanın içerisinde beyaz miselyum ile karşılamışsanız bu mantarların meyve vermeye hazır olduğunu göstermektedir. Mantar boynuzunun torba içerisinde şekillenmesine izin verilmelidir. Boynuzlar yeterli olgunluğa ulaştıktan sonra torbaların üst kısımları kesilir.

Daha sonra torbayı ters çevirerek hava ve nem almasını bekleyen. Bunu üzerine nemli, bir bez koyarak yapabilirsiniz. Eğer meyve oluşmasında sıkıntı varsa ve nemi yeterince değilse arada hafif şekilde sulayabilirsiniz.

    Reishi mantarı yetiştiriciliğinde üç etkenin önemli faktörü vardır. Bunlara nem, ışık ve havalandırmadır. Torbanın içerisinin nemli olmasına her zaman dikkat etmelisiniz. Gerekirse kesilen yere ıslak pamuk veya ıslak mendil bırakabilirsiniz. Işık konusu önemli olan diğer bir meseledir. Işık ihtiyacı olan reishi mantarı yetiştiriciliğinde en önemli kaynağı doğal ışıktır; ama dorudan güneş ışığı altında bırakmamalısınız. Işıklandırma yaparak ta bu ihtiyacı karşılayabilirsiniz. Bir diğer mesele de havalandırma meselesidir. Taze hava sayesinde hem daha hızlı büyür mantar hem de daha verimli olur. Kirli havalardan uzak tutmanız yararınıza olacaktır.

 

Reishi Mantarının Faydaları

Reishi Mantarının Faydaları
Reishi Mantarının Faydaları
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Enerji verici özelliği vardır.
 • Stresi azaltır.
 • Karaciğeri toksinlerden arındırır.
 • Kanserin önlenmesinde faydalıdır.
 • Kilo vermede yardımcı olur.
 • Alerji önlemede etkilidir.
 • Solunum sistemine destek olur
 • Kalp ve damar sağlığını korur
 • İltihap azaltıcı özelliği vardır.
 • Erken yaşlanmayı geciktirici özelliği vardır.
 • Saçları güçlendirir.

Yan etkileri; bazı durumlarda baş dönmesi, ciltte döküntü, ağız kuruluğu, boğaz kuruluğu, burun kanaması ve mide ağrısı gibi yan etkiler gösterebilmektedir.

 

Para Kazanır Mıyım

    Reishi mantarı yetiştiriciliğinde ciddi gelirler sağlayabilirsiniz. Uygun şartlarda ve uygun ortamlara yetiştirilirse kilosu 1000 TL’ye kadar da alıcı bulmaktadır. Şu an için şöyle bir sıkıntısı vardır. Hem çok fazla bilinmediği için hem de fiyatları yüksek olduğu için çok fazla talep görmemektedir; ancak uygun pazar imkanı oluşturabilirseniz iyi bir gelir elde edebilmeniz mümkündür.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı başlıklı makalemizde Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı, Kredi Notu Nedir ? Ne İşe Yarar? ve Kredi Notunuzun Değerlendirmesi Nasıl Yapılır ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat
Araç çubuğuna atla