Araç çubuğuna atla
Hayvanlar Alemi

Sadık Dostlarımız Köpeklerin Bakımı Nasıl Olmalı

Sadık dostlarımız köpeklerin temizliği ve bakımı hem onların sağlığı ve rahatlığı için hem de sizlerin sağlığı için önemli bir meseledir. Köpeklerin bakımına daha ilk doğduğu andan itibaren önem verilmeli ve özen gösterilmelidir.

Sadık Dostlarımız Köpeklerin Bakımı Nasıl Olmalı

Sadık dostlarımız köpeklerin temizliği ve bakımı hem onların sağlığı ve rahatlığı için hem de sizlerin sağlığı için önemli bir meseledir. Köpeklerin bakımına daha ilk doğduğu andan itibaren önem verilmeli ve özen gösterilmelidir. Beslenme, sağlık kontrolü, oyun ve temizlik meseleleri köpeklerde dikkat edilmesi gereken meselelerdir.

Beslenme

Beslenme
Beslenme

Sadık dostlarımız köpeklerin bakımında en çok dikkat etmemiz gereken meselelerden biri beslenme meseledir. Diğer bütün hayvanlarda olduğu gibi köpeklerde de konuşma durumu olmadığı için acıktığını tam olarak ifade edemeyebilir. Belli hareketlerle ilginizi çekmeye çalışsa da sizin düzenli bir program çerçevesinde köpeğinizin beslemesini takip etmeniz gerekmektedir. Köpeklerin beslenmesi konusunda dikkat edilecek hususlar;

  • Zamanında ve yeterli miktarda mama verilmeli
  • Aşırı yiyecekten kaçınılmalı
  • Protein bakımından ona uygun olacak yiyecekler tercih edilmeli
  • Sevmediği mamalarda ısrar etmekten kaçınılmalı
  • Yemek yediği kabın ve yerin temiz olmasına dikkat edilmeli
  • Mamaların uygun ortamlarda ve şartlarda saklanmasına dikkat edilmelidir.

 

Temizlik

Temizlik
Temizlik

Köpekler aslına bakılırsa temiz hayvanlardır. Alıştırılmasına bağlı olarak tuvalet ihtiyaçlarını kendisi görebilmekte ve etrafı kirletmekten kaçınmaktadır. Günün belli saatlerinde dışarı çıkartılarak hem yürüyüş yaptırılıp temiz hava alması sağlanmalı hem de tuvalet ihtiyacını karşılaması öğretilmelidir. Tabi burada sokak temizliğine de dikkat ederek kürek ve fırça yardımıyla köpek dışkısının sokakta bırakılmaması sağlanmalıdır. Bununla beraber onlara uygun olan tuvaletleri de evinize temin edebilirsiniz. Eve girerken patileri temizlenip öyle içeri alınmalıdır.

Bununla beraber banyo meselesi ve tüylerinin taranması hem temizlik için hem de sadık dostlarımız köpeklerin sağlığı için önemli bir meseledir. Belli aralıklarda yaptırılan banyodan ve sürekli taranan ve okşanan tüylerden mutluluk duyacaklardır.

 

Sağlık

Sağlık
Sağlık

Sadık dostlarımız köpeklerin ve diğer hayvanların ifade edemediği ve aciz kaldıkları bir konuda sağlık konusudur. Hastalanan köpekler belli ifadelerle kendini belli ettirirler. Örneğin durgun olması, hapşırması, salya gelmesi gibi konular köpeklerinizin rahatsızlandığı anlamlarına gelebilmektedir; bununla beraber ayağını basamaması, vücudundan yara olması gibi fiziksel değişikliklerde köpeklerinizin acı çektiğine işaret edebilmektedir. Bu durumda vakit kaybetmeden uzman bir destek almalı ve en yakın hayvan sağlığı merkezine götürülmelidir. Tabi her zaman köpeklerimizin hasta olduğunun farkına varamayabiliyoruz. Bunun için belli aralıklarda hem kontrole gidilmeli hem de aşıları tamamlanmalıdır.

 

Oyun

Köpeklerin en büyük eğlencesi sahipleriyle veya sevdikleri insanlarla oyun oynamasıdır. Bu yüzden sadık dostlarımız köpeklerin eğlencesine vakit ayırmalı ve sevdikleri oyunları oynatmaya ve onlarla zaman geçirmeye önem vermelisiniz. Oyun aletlerinin de temizliğine ve onlara zarar vermeyecek aletlerden oluşmasına dikkat etmelisiniz. Oyunları ev içerisinde oynayabilir veya dışarıda uygun bir ortamda da bu aktiviteleri yerine getirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Evde Bakılabilecek Hayvanlar başlıklı makalemizde Evde Bakılabilecek Balık, Evde Bakılabilecek Hayvanlar ve Evde Bakılabilecek Kedi hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu