Faydalı BilgilerSağlık

Sakinleşmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sakinleşmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sakinleşmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sakinleşmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? İnsanlar için maalesef ki hayat gün içinde çok zor ve stresli bir hale gelebiliyor. Gün içinde yaptığımız işler, sorunlar, ikili ilişkiler, geçim derdi, anlaşılmamak gibi bir çok neden bünyede strese sebep oluyor. Stres neredeyse her insanda olan ve kişiye göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Bazı günlerde yorgun olduğumuz için, bazen sevdiğimiz biriyle tartıştığımız için, bazende işler yolunda gitmediği için stresli olabiliriz. Stres insanlarda olan ve kişiden kişiye azlık çokluk gösteren bir durumdur. Stres insan hayatını ve psikolojini olumsuz yönde etkileyen durumlardan biridir.

Stresli olan insanlar genelde uyku problemi, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık gibi sorunlarla karşı karşıya kalırlar. Stres durumu insan hayatı boyunca devam eder bu durumlar kronik bir hal alır ve önüne geçilmesi zorlaşır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre stres ve sıkıntı yapan kişilerin stres içindeyken işlerinin pek yolunda gitmediğini kanıtlamışlardır. Stres anında verilen kararlar genelde üzerinde düşünülmeyen kararlar olduğu için ciddi sorunlara yol açabiliyor. Stresle alınmış kararların neredeyse tamamı sizi yanlış sonuca götürebiliyor. Sizler için stresli iken nasıl sakinleşmeniz gerektiği hakkında bir araştırma yaptık.

Sakinleşmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Soğuk Su İle Kulaklarınızın Arkasını Ovalayın

Ense kısmı, kulakların arkası ve bilek bölümü stres yaptığınızda biyolojik olarak yoğunlaşmaların yaşandığı bölgeler olarak bilinir. Bu yüzden bahsedilen bölgelere soğuk su ile temas etmek sakinleşme açısından gayet etkili yöntemlerdendir. Bu bölgelere soğuk su ile dokunmak veya ovalamak sakinleşmenin en temel adımlarından biridir. Soğuk su ile masaj yapılınca bölgenin basıncı düşüyor ve kişi daha sakin bir hale geliyor.

Mandalina ve Portakal Kabuğu Koklayın

Portakal ve mandalina kabuklarının stresi azaltıcı bir etkisi bulunmaktadır. Bu tür kokuları insan beyni çabuk algılar ve rahatlamaya yardımcı olur. Stres anında veya normal günlerde bu meyvelerin kabuklarını koklayarak sakinleşmek mümkündür.

4 – 7 – 8 Nefes Tekniği 

Dr. Andrew Weil tarafından 4 – 7 – 8 isminin verildiği nefes alıp verme tekniği stres anında ve stres durumunda kullanılan oldukça etkisi bir yöntem olarak biliniyor. Bu teknik oldukça basit. 4 saniye boyunca burundan derin nefes alıyoruz, aldığınız nefesi 7 saniye tutuyorsunuz ve 8 saniye boyunca durmadan nefes veriyorsunuz. Tüm stres ve sıkıntıyı bu nefes tekniği ile atabilirsiniz.

Egzersiz Yapın

Gün içinde sürekli egzersiz yapmak hem daha sağlıklı olmanızı sağlar hemde stres ve sıkıntıdan uzak tutar. Egzersiz yaparak gün içinde canınızı sıkan her olaydan bir parça olsa da uzaklaşmış olursunuz. Sağlıklı bir ruha ve bedene sahip olmak istiyorsanız egzersizi asala ihmal etmeyin.

 

Sayma Tekniği

Sayma tekniği geçmişten beri sakinleşmek için kullanılan bir yöntemdir. Stres ve sıkıntının durumuna göre 10’dan geriye yada 100’den geriye sayarak sakinleşmek mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Sigarayı Bırakmanın Ne Gibi Etkileri Olur? başlıklı makalemizde Sigara Bırakmanın Faydaları Nelerdir?, Sigara Bıraktıktan Sonra Etkileri Ne Zaman Kaybolur? ve Sigarayı Bırakırsak Ne Olur? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu