Faydalı BilgilerÜrünlerYemek

Şarap Nasıl İçilir?

Şarap Nasıl İçilir? Şarapla İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Şarap Nasıl İçilir?

Şarap Nasıl İçilir? Şarap kültürü diğer içeceklerden çok farklıdır bu yüzden apayrı bir kültür olduğunu birçok kişi bilir. Öyle ki şarapları birbirinden ayırt edebilmek bambaşka bir yetenek ister. Bazı dinlerce kutsal içki olarak bile kabul edilir. Öte yandan, sürekli içiyorsak şarap ile ilgili bazı şeyleri doğru bilmiyor olabiliriz. İşte karşınızda şarap nasıl içilir sorusunun cevabı.

Mantar Koklamak

Bir şarabın mantarını koklayarak o şarabın iyi mi yoksa kötü mü olduğunu anlamak zordur. Peki bir restaurantta otururken sipariş verdiğiniz şarabın iyi mi kötü mü olduğunu nasıl anlayacaksınız? Eğer pahalı bir şişe şarap söylediyseniz öncelikle şarabın adını ve yılını karşılaştırın. Daha sonra şişe zarar görmüş mü ona bakın. Şimdi sıra geldi şarabı nasıl tatmak istediğiniz şaraba. Şarabı sadece tat alma duyunuzla algılamaya çalışmayın. Şarap deyince görme, tat alma ve koklama duyularının hepsi birlikte kullanımı sonrasında lezzetini anlayabileceğimiz bir içecektir.

Şarap Nasıl İçilir?

Kırmızı şarap oda sıcaklığında beyaz şarap ise soğuk içilen bir içecektir. Aslında bu çok da hatalı bir bilgi sayılmaz. Kırmızı şarabın saklanması gereken ısı 15C’dir. Ama oda sıcaklığı 18C’dir ve bu daha kolay bir terim olduğu için bu kullanılır. Çoğu profesyonel şarap tadımcı kırmızı şarabın ideal sıcaklığına ulaşmasını , eğer evinizde özel bir derece ölçeriniz yok ise, şarabı servis etmeden önce buzdolabında 5-15 dakika beklemesi gerektiğini söyler. Bu beyaz şaraplar için 20 ile 30 dakika arasındadır. Ama yine de gerçek olan şudur ki kırmızı şarap için ideal sıcaklık 15 , beyaz şarap içinse daha düşük olmalıdır.Bu da doğru bilinen yanlış bir gerçektir. Evet yemek ile şarabın uyumlu olması gerekmektedir. Ama bu basmakalıp fikirlere de saplanıp kalmamak gerekir. Önemli olan yemeğin çeşnisi ile şarabın çeşnisinin birbiriyle uyumlu olmasıdır. Örnek vermemiz gerekirse eğer ızgarada balık yiyorsanız bunun yanına Sauvignon Blanc beyaz şarap çok iyi gidecektir. Ama eğer tercihiniz böğürtlen sosunda somon olursa bu kez yanında meyveli bir tadı olan kırmızı bir şarap iyi gider.

Bir önceki yazımız olan Kafur Nedir Kafur Yağının Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Kafur, Kafur Nedir? ve Kafur Nedir? Kafur Yağının Faydaları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu