Araç çubuğuna atla
Sağlık

Şekerimizin Düştüğünü Nasıl Anlarız?

Şekerimizin Düştüğünü Nasıl Anlarız?

Şekerimizin Düştüğünü Nasıl Anlarız?

Vücudumuzun şeker metabolizmasında yaşanan sorunlar ve aksaklıklar bazen şekerimizin düşmesine neden olabiliyor. Özellikle sağlıksız diyet yapanlar ve yediklerine dikkat etmeyenler bu sorunla sık sık karşılaşırlar. Yeme içme dengesi doğru ayarlanmadığı zaman vücudun belli bölgelerinde aksaklıklar meydana gelir bu aksaklıklardan en tehlike olanlardan biride şekerin düşmesidir. Şekerimizin Düştüğünü Nasıl Anlarız? sorusuna gelince iki farklı şeker düşüşü vardır. Bu şeker düşüşleri ani şeker ve yüksek şeker düşüşüdür. Şekerin düşmesi genelde bir anda olur baş dönmesi, dengesizlik gibi sorunlar yaşarız. Şeker düşmesi tıp dilinde Hipoglisemi olarak bilinmektedir.

Şeker düşmesinin en belirgin durumları; yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, dengesizlik, baş ağrısı, asabiyet, bulantı, kusma, ellerde titreme, göz kararması, aşırı yemek tüketme isteği, soğuk ter dökme, baygınlık, unutkanlık gibidir. En şiddetli şeker düşüşlerinde baygınlık meydana gelir ve kişi bir anda şeker komasına girer. Bu durum şeker düşmesinin en tehlikeli halidir.

Bu durumların dışında birde ani şeker düşmeleri bulunmaktadır. Ani şeker düşme belirtileri diğer türe göre biraz daha farklılık gösterebiliyor. Kişinin reflekslerinde azalma, solunumun yavaşlaması, nabzın hızla atması, kollarda ve bacaklarda ani titreme, şaşkınlık, tepkide gecikme, aşırı terleme ve baş dönmesi gibi durumlar ani şeker düşüşünün belirtileridir.

Şeker düşüşleri normal insanlarda çok az rastlanan durumlardan biridir. Şeker düşüşlerini sık sık yaşayanlar şeker hastalarıdır. Şeker hastaları şekerlerini ilaçlarla yada insülinle kontrol altına alırlar. Şeker metabolizmasının bozukluğu sadece yetişkinlerde değil her yaştan insanın başına gelebilecek bir durumdur. Şeker hastalığı olan yada şeker ölçümü sırasında yüksek şeker oranına sahip kimseler yediklerine ve içtiklerine kesinlikle dikkat etmeliler. Gün içerisinde az yemek yada çok yemek şeker hastalarının metabolizmasını tetikleyebilir. Bu yüzden sık sık yediklerinizin şeker oranına göz atıp şekerinizi ölçmeniz gerekmektedir.

Şeker hastalığı olan kişiler deri altından aldıkları insülin ampullerini ve diğer ilaçlarını sürekli yanlarında bulundurmalıdırlar. Bu durum onlar için çok önemlidir. Şeker hastaları şeker ilaçlarını yada insülin ampullerini kullanmadıklarında ve yanlarına almadıklarında herhangi bir şeker düşmesi yaşarlarsa bu durum komaya kadar ilerleyebilir.

Bir önceki yazımız olan Vücutta Susuzluğun Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Neden Bol Su İçmeliyiz?, Susuzluğun Belirtileri Nelerdir? ve Suyun Önemi Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu