Araç çubuğuna atla
Faydalı BilgilerGenelSağlıkÜrünler

Şekerin Zararları Nelerdir?

Şekerli Yiyeceklerin Zararları şeker Hakkında Her Şey

Şekerin Zararları Nelerdir?

Şekerin Zararları Nelerdir? Sağlığımızın gerçek düşmanı kim biz mi şeker mi? Şekerin zararları ile ilgili bir çok araştırma yapılmıştır bu araştırmaları yapan bilim adamı John Yudkin’e sağlığımızın gerçek düşmanı şekerdir diyerek şekerin insan sağlığına direkt olarak etki ettiğini savunmuştur. İngiliz bilim adamının bu görüşü içi boş bir tezden ibaret değildir. Şeker “İnsan ömrünü en az 10 yıl kısaltıyor.” diyor. Şeker yemekten vazgeçin ve istediğiniz kadar yağ yiyin diyen İngiliz bilim adamı bunu neye dayanarak söylüyor hep beraber bakalım.

Şekerin zararları ve etkileri nelerdir?

Beslenme biliminin üniversitede öğretim konusu edilmesine öncülük eden 67 yaşındaki İngiliz bilim adamı John Yudkin “saf, beyaz ama zararlı” isimli kitabıyla dünyada büyük bir ses getirmiş ve büyük bir üne kavuşmuştur. Bahsettiği, kitabına isim olarak seçtiği isim ise 1 numaralı düşman olarak gördüğü şekerdir.
İngiliz bilim adamı Yudkin’in iddiasına göre, tıp ve farmakoloji alanında yapılan bütün testler boşa gitmektedir. Özellikle Avrupa’nın tutumu bu çabanın beyhude olması yönünde ilerlemektedir.

Roma’da verdiği bir konferansta Yudkin, “diş çürümelerinin en büyük sebebinin şeker olduğunu düşünmeniz, onun ne denli zararlı olduğunu anlamanız için yeterlidir.” demişti. “Eğer şeker dişlere bunca zarar verirse, dişlerden çok daha hassas olan öteki iç organlara yaptığı zararı gelin siz hesaplayın. Şeker, sadece fazla kiloların, diyabet, sebebi değildir. Karaciğerin ve böbreklerin büyümesine, kemiklerde patolojik değişikliklere sebep olduğu gibi, proteinin kullanım derecesini azaltıp, kanda kolesterol, birikimini kolaylaştırır ve ömrü en az 10 yıl kısaltır.

Sakarinin, besin sanayinde kullanılan kimi boya maddelerinin kullanımını yasaklayan bazı devletler çok güldürüyor beni. Aslında bu zararsız şeyleri yasaklayıp da kanser değil ama, en az o kadar zararlı başka hastalıklara sebep olan şekeri ‘serbest’ bırakmalarına şaşıp şaşırıp kalıyorum.
eninde sonunda, şeker tüketimi bütün dünyada yasaklanacak ve kısıtlanacaktır. Şeker sanayicileri şu ‘soykırımı’ sürdüreceklerine işlerini değiştirmeyi düşünseler daha iyi. Şeker, kimyasal amaçlarla kullanılabilecektir. Böylece de ekonomik bunalımlara sebep olamayacaktır.Kişi normal kilosundan birkaç kilo fazla olsa bile, bütün organları çok fazla çaba harcamaya zorlar.

Şekerin Zararları

Şeker Nedir? Şekerin Zararları Nelerdir?

Yediğimiz besinlerin çoğunda şeker vardır ama bu şeker sadece bir kaç besinde doğal olarak bulunur. Doğal şeker genelde meyvelerde ve balda bulunan bir besindir. Vücudun fazladan aldığı şekeri kullanabilmesi için şekerin glikoza dönmesi gerekmektedir. Vücut için şekerin kaynağının bir önemi yoktur. Vücut aldığı her şeker aynı kabul eder ve kana karıştırır.

Bazı uzmanlar rafine edilmiş şekerin tehlikeli olduğunu söyleyip tatlandırıcıların çok zararlı olmadığını söylemektedir fakat Yudkin’in dediği gibi ‘şeker şekerdir’ Diş çürümelerine direkt etkisi olan şekerin yenmesi değil dişte kaldığı süre önemlidir. Şeker dişte kalarak çürümeye yol açar. Bunu önlemek için şekerden uzak durmak yerine diş temizliğine önem vermek gerekir. Yediğimiz bir meyve dişler arasında kalınca temizlenmediği süre boyunca dişi çürütmek için çalışır ve başarılıda olur.

Şeker tüketmenin ne gibi zararları vardır?

Şeker İkramından Kaçının

Özellikle çocukları mutlu etmek için verilen şekerler onların sağlığı için son derece tehlikeli olmaktadır. Çocuklarınızı beslerken onlara tahıl ürünlerini ve şekersiz olan gıdaları vermeye gayret edin. Çocukların büyümesi için yemek yemesi önemlidir fakat şekerin büyümeye ve gelişmeye herhangi bir katkısı yoktur. Çocukların gelişimini engelleyen şeker aynı zamanda diş çürümelerini de yol açarak küçük yaştan itibaren sağlıksız dişlere davetiye çıkarır.

Bayramlarda ülkemizde sürekli şeker ikramı yapılmaktadır. Bayram ziyaretine gelenlere şeker yerine daha farklı şeyler vermeyi deneyelim. Tatlı, lokum, çikolata gibi bir çok bayramlık insan sağlığı açısından çok tehlikelidir. Uzmanlara göre ülkemizde gereğinden fazla şeker tüketiliyor ve şekersiz de yaşayabileceğimizi bas bas bağırıyorlar. şeker ve çikolata gibi tatlı şeylerin besin değerlerini bir çok sebze ve tahıldan da alabilmek mümkündür. Şekeri yavaş yavaş azaltmayı sonrada bırakmayı deneyin göreceksiniz ki daha sağlıklı ve dinç hissedeceksiniz. Diş çürümeleri duracak ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Şeker Hakkında Bilinmesi Gerekenler      Şekerin Zararları Nelerdir?

Şeker neredeyse her insan tarafından gün içinde sürekli tüketilen bir besindir. Yediğimiz yemeklerin bazılarında, çay, kahve, bisküvi içinde neredeyse her şeyin içinde şeker var. Uzmanlara göre günlük şeker miktarı tüketimi 5 çay kaşığını geçmemelidir bunun içinde içtiğimiz süt, şekerli kahve, şekerli çay, hububatların içindeki şekerler, yediğimiz meyvelerin içlerindeki şekerlerde dahil.

 • Şişmanlamaya sebep olan besinlerden biri şekerdir. Şekerin bir gramının içinde 2 kalori vardır.
 • Şeker çocuklarda bağırsak enfeksiyonlarına yol açar.
 • Yetişkinlerde mide asidini azaltarak sindirim sistemine yardımcı olur
 • Şeker yedikten sonra ağız mutlaka temizlenmelidir aksi takdirde birken şeker kalıntıları diş çürümelerine sebep olur.
 • Yağlı şekerli yiyecekler yüzde sivilce oluşmasına neden olur.
 • Çok fazla şeker yemek ve şekerli besin tüketmek diyabete yol açar.
 • Balın içinde bulunan şeker diğer şekerlere göre daha zararsızdır ve yedikten sonra ağız mutlaka çalkalanmalıdır.

Şeker Enerji Sağlar Mı?

Tüm karbonhidratlar gibi şekerde vücut için enerji sağlar. Patates, pirinç, makarna, ekmek gibi yiyecekler karbonhidrattır. Bu besinleri vücut öğüttükten sonra şekere dönüştürür ve enerji sağlar yani şeker yemeye gerek kalmaz. İnsan vücudu enerjisinin %20 lik bir kısmını şekerden alır fakat şeker vücut için olmazsa olmaz bir besin değildir. Daha öncede dediğimiz gibi vücut gerekli şekeri karbonhidratlı yiyeceklerden alır.

Bir sporcu maça çıkmadan önce kan şekerini yükseltmek için bir parça çikolata yerse enerjisi artar. Fakat aynı enerjiyi biraz makarna, pirinç veya bir patatesten de elde edebilir. Şeker hiç bir suretle vücudun öncelikli ihtiyacı değildir.

Şeker Türleri

Şeker iki türlü olarak karşımıza çıkan bir besindir. Bu iki farklı şeker türünün vücuda karışma süresi ve vücutta yaptığı etki aynı değildir. Vücut tarafından çabuk özümsenen şekerli yiyecekler bal, reçel, meyve suyu, çikolata gibi yiyeceklerdir. Bir diğer şeker türü ağır ağır özümsenen şekerlerdir. patates, un, ekmek, pasta bu besinler vücut tarafından ağır özümsenen besinlerdir. İlk saydığımız şeker türleri yapılarından dolayı çabuk özümsenip hızlı şekilde kana karışırlar. Daha sonra saydığımız şeker türleri ise çok fazla molekülden oluştukları için kana karışma süreleri diğerine göre daha uzun sürer.

Şekerin Faydaları

 • Şeker hafızayı güçlendirir
 • Şeker kana karışarak kişiyi daha iyi hissettirir.
 • Şeker serotonin oranını yükselterek mutluluğu arttırır.
 • Beyin bir şeker tüketicisi olduğu için gücünü kanda dolaşan şekerden alır ve hada iyi çalışmasını sağlar.
 • Karaciğerin daha iyi çalışmasını sağlayan şeker iç organların düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Bahsedilen faydalı şekerler yediğimiz ham şeker, çikolata, bisküvi, meyve suyu gibi besinlerden değilde; patates, makarna, ekmek, pirinç, meyve, bal, sebzelerin tamamı, hububat gibi besinlerden sağlanırsa daha faydalı olur.

Şekerin Zararları Nelerdir?

 • Şeker diş çürümesine yol açar.
 • Kilo almayı hızlandırır
 • Pasta, kek gibi hamurlu ve yağlı şekilde tüketilince damar yollarında tıkanıklığa sebep olur.
 • Enerji veriyor denerek sürekli tüketildiğinde vücut bir şeker deposu haline gelir ve düzenli çalışmaz.
 • Şeker hastalığına ve diyabete neden olur.
 • Doğal olmayan besinlerden şeker tüketimi yapılınca sindirim sistemi doğru çalışmaz.

Bir önceki yazımız olan Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler başlıklı makalemizde Evcil Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız 5 Ölüm Belirtisi, Evcil Köpekler Neden Ölürler Köpekler Neden Ölür ve Köpekler Neden Ölür hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu