Sağlık

Ses Kısıklığını Geçiren Doğal İlaçlar

Evde Ses Kısıklığını Geçiren Doğal İlaçlar Yapmak

Ses Kısıklığını Geçiren Doğal İlaçlar

Ses kısıklığı bazı dönemlerde her insanın başına gelebilen normal durumlardan birdir. Bunun temel nedeni ses tellerinin çok fazla kullanımı ile deforme olmasıdır. Çok uzun süre konuşmak, yüksek sesle konuşmak, bağırarak konuşmak sesin kısılmasına neden olabilir. Evde Ses Kısıklığını Geçiren Doğal İlaçlar Yapmak işte tada bu noktada işimize yarar. Evde hazırlanan ve uygulanan bu doğal yöntemler ses kısıklığını gidermekle kalmaz boğazınızı temizler ve ses tellerini onarır. Ses telleri yorulma ve yıpranma dışında birde soğuk algınlığı, farenjit, üst solunum yolu enfeksiyonlarından dolayı kısılmış olabilir.

Kırmızı Biberli Limon Suyu İçin
Bir limonun suyunu sıkın ve içine çeyrek çay kaşığı acı kırmızı biber ekleyin. Küçük yudumlarla içmeye çalışın.

Elma Sirkesi İçin
Bir bardak ılık suya, bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek içebilirsiniz. Diş minelerine zarar vermemek için pipet kullanmanız tavsiye edilir.

Çiğ Yumurta Tüketin
Ses kısılması durumunda ses tellerini yumuşatan en etkili yöntemlerden biride çiğ yumurta tüketmektir. Günde iki defa çiğ yumurtayı olduğu gibi yutarak ses tellerinde meydana gelmiş hasarları önlemek mümkündür. Bu sayede hasar gören ses telleri bir kaç gün içerisinde eskisinden daha iyi olacaktır.

Zencefil Çayı İçin
Boğazınızı rahatlatmak için düzenli olarak zencefil çayı içebilirsiniz. Böylece çok kısa bir süre sonra ses kısıklığından kurtulabilirsiniz. Çayın çok sıcak olmadığından emin olun. Ayrıca, çayı lezzetlendirmek için bir çay kaşığı limon suyu veya bal ekleyebilirsiniz.

Sarımsağı Ağzınıza Yerleştirin
Bir diş sarımsağı soyun ve yarıya kesin. Her birini azı dişlerinin üzerine yerleştirin ve ısırın. Suyunun boğazınıza akmasına izin verin.

Bal Tüketin
Ses kısıklığı yaşıyorsanız, sizin için en iyi ilaçlardan biri bal olacaktır. Bal, antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle, boğuk sesten kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Tuzlu Su İle Gargara Yapın
Bir bardak ılık suda bir çay kaşığı kaya tuzunu eritin ve hem rahatlatıcı hem de antimikrobiyal özelliklere sahip bu karışımla gargara yapın. Ses kısıklığından daha hızlı bir iyileşme için günde 3 defa tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Fermente Gıdaların Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Fermente Gıdalar Nelerdir?, Fermente Gıdaların Faydaları Nelerdir? ve Neden Fermente Gıdalar Tüketmeliyiz? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu