Araç çubuğuna atla
Faydalı BilgilerGenelKültürTarih

Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Sevgililer günü birbirini seven iki insanın birbirlerini mutlu etmek için her yılın 14 Şubatında karşılıklı hediye alışverişi olarak kutladıkları gündür. Sevgililer günü herhalde birinin; hadi bugünü sevgililer günü ilan edelim demesiyle oluşmamıştır diye düşünmüşüzdür. Türkiye’de genç, yaşlı, çocuk herkesin bildiği 14 Şubat sevgililer günü hakkında bir kaç görüş vardır biz bu efsanelerden en bilinene değineceğiz.

Sevgililer Günü Efsanesi  Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Sevgililer günü kutlamaları köken olarak pagan kültürüne dayanır.Romalılar tarafından 15 Şubat Romanın kuruluşu Romulus ve Romus ile Roma tanrısı Faunus’a adanan saflık, bereket, doğurganlık bayramı olarak kutlanırdı. Lupercalia adındaki bu bayram günlerinde Luperci üyeleri kutsal bir mağarada toplanarak keçi kurban ederlerdi. Gece saatlerinde de şehirde bulunan tüm kızlar isimlerini yazıp bir kabın içine koyarak, bekar erkekler de en iri olan da kabın içinden rastgele isim çekerdi. İsimleri eşleşen kız ve erkek bir yıl boyunca birlikte olurlardı ve bu birliktelikler genellikle evlilikle sonuçlanırdı.

Pagan döneminin bu kültürün ötesinde, 14 Şubatın günümüzde Valentine Day yani Sevgililer Günü olarak anılmasına sebep olan üç farklı yazı ve kayıt bulunmaktadır. Bu kayıtlara bakılırsa, Katolik Ansiklopedisinin şehitler azizlerle ilgili yapraklarında 14 Şubat günü öldürülen üç farklı Aziz Valentine ismine, üç farklı olaya rastlanılır.

Roma İmparatoru II Claudius, bekâr olarak kalan erkeklerin evli ve ailesiyle birlikte olan, yaşayanlardan daha iyi, daha cesur ve öz verili askerlik yaptığına karar vererek MS 270’de genç erkeklerin evlenmelerini yasaklayan bir kararname yayınladı. Bu kararı almasında aynı zamanda askere alınacak erkek nüfusun giderek azalması da etken olmuştu. Ancak bu kararnameyi kabul etmek istemeyen genç sevgililer

Claudius’a meydan okuyarak evlenme yasağının kalkmasını talep ettiler. Evlenmek isteyen gençlerle aynı görüşte olan Rahip Valentine, İmparator Claudis’un emrine rağmen gizlice gençleri evlendirmeye başladı ve buna devam etti. Ancak, Valentine’ın bu gizli eylemi bir süre sonra ortaya çıkınca İmparator Claudius onun ölüme mahkûm edilmesini emretti. 14 Şubat günü öldürülen ve Hristiyan şehitliğine gömülen Valentine daha sonra aziz mertebesine yükseltildi. Gençler ise şehit edilen Valentine’ın anısına Lupercalia Bayramını ileri ki yıllarda Aziz Valentine günü olarak kutlamaya başladılar.

Bir önceki yazımız olan Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler başlıklı makalemizde Evcil Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız 5 Ölüm Belirtisi, Evcil Köpekler Neden Ölürler Köpekler Neden Ölür ve Köpekler Neden Ölür hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu