Araç çubuğuna atla
FilmSinema - Tv

Seyahat Tadında En Güzel Belgesel Filmleri

Kimi zaman aksiyona kimi zaman komediye kimi zamanda romantik filmlere ihtiyaç duyduğumuz anların birinde kimi zamanda seyahat tadında en güzel belgesel filmleri ihtiyacımızı karşılar. Bazen savaş yıllarının anlatıldığı filmlerde bazen bir insanın hayatı bazen de hayvanlar arasında yaşanan olaylar belgesel filmlerinin konusunu oluşturmaktadır.

Seyahat Tadında En Güzel Belgesel Filmleri

Kimi zaman aksiyona kimi zaman komediye kimi zamanda romantik filmlere ihtiyaç duyduğumuz anların birinde kimi zamanda seyahat tadında en güzel belgesel filmleri ihtiyacımızı karşılar. Bazen savaş yıllarının anlatıldığı filmlerde bazen bir insanın hayatı bazen de hayvanlar arasında yaşanan olaylar belgesel filmlerinin konusunu oluşturmaktadır. Bazen heyecanlanıp bazen de duygusallaştığımız bu filmlerden olan seyahat tadında en güzel belgesel filmlerini sizler için derledik.

 

Hearts Of Darkness: A Filmmaker’s Apocalypse

Hearts Of Darkness A Filmmaker’s Apocalypse
Hearts Of Darkness A Filmmaker’s Apocalypse

1991 yapımı olan film İmdb’de 8,2 gibi başarılı bir yapım olmuştur. Francis Ford Coppola imzası taşıyan eserde dönemin olağan olayları anlatılmaktadır. Bir nevi kamera arkası bir çekim olmuştur. Yönetmenin eşi Elanor Coppola tarafından çekilmiş gizli görüntüleri içerisinde barındıran bir fildir. Coppola çekimler esnasındaki deneyimlerini, doğa olaylarını, senaryo ve kişisel problemlerini filme eklemiştir.

 

Son Buluşma

Son Buluşma

Türk yapımı belgesel filmi, seyahat tadında en güzel belgesel filmleri arasında önemli bir eser ve adeta sizleri o döneme seyahat ettirmektedir. Devrin kahramanlarının, kahramanlıklarının anlatıldığı belgesel film duygu yüklü anların yaşanmasına neden olmuştur. Belgesel filmde birçok savaştan kurtulmayı başaran Cumhuriyet döneminin son kahramanlarının hikayesidir. Filmde Çorumlu Gazi Ömer Dededen, Sıhhiye Onbaşı Veysel Dededen ve Süvari Çavuş Yakup Dededen bahseder. Film tamamen metinsiz ve tekrar çekim olmadan hazırlanmıştır.

 

İmparatorun Yolculuğu

İmparatorun Yolculuğu
İmparatorun Yolculuğu

Penguenlerin yıllardan beri devam eden göçünün anlatan ilk uzun metrajlı film olma özelliği görmüştür. Antarktika’da yaşayan Kral penguenlerin yaşamının konu edildiği filmden sonra artık penguenler hakkında daha geniş bilgiye sahibiz.

 

Particle Fever

Particle Fever
Particle Fever

2013 yapımı belgesel fizik severlerin beğenebileceği türden bir eser olmuştur. Belgeselde tarihteki en büyük deneylerden olan Büyük Patlamanın bıraktığı izlerden sonra kalan parçaları canlandırmak için altı bilim insanının yaptığı hazırlıklar konu edilmektedir. Seyahat tadında en güzel belgesel filmleri serimizde yer verdiğimiz filmi izlemeniz güzel olur.

 

Blackfish

Blackfish
Blackfish

Yine 2013 yapımı bir filmdir ve İmdb de 8,1 puan başarı ortalaması vardır. Su parklarında doğal hayatından ayrılmak zorunda bırakılıp esir edilen koçça balıklardan bir tanesi de Tilikum’dur ve son dönemde üç insanı öldürmüştür. Bu ölümlere ışık tutmak için ve durumunu göstermek için çekilen belgesel filmidir.

 

Hoop Dreams

Hoop Dreams
Hoop Dreams

Afrika asıllı Amerika vatandaşı iki gencin yaşamı anlatılmaktadır. Wiiliam Gates ve Arthur Agee isimli bu iki gencin lise dönemlerinde yetenekleri keşfedilmiş ve basketbol programına dahil edilerek buradaki gelişim süreci ele alınmıştır. İlham verici başarının hikayesi ve çekilen zorluklar dile getiriliştir.

 

The Cove

The Cove
The Cove

2009 yapımlı belgesel film oscarlı yönetmen Louise Psihoyus’un kameralarından çıkmış seyahat tadında en güzel belgesel filmleri arasında yer almıştır. Japonya Taiji’de bulunan kanlı bir koyun iç yüzü gösterilmiştir. İstanbul Film Festivalinde NTV Belgesel Kuşağında gösterime giriş ve yoğun ilgi görmüştür.

 

Shirkers

Shirkers
Shirkers

Netflix yapımı bu belgesel seyahat tadında en güzel belgesel filmleri arasında sizleri 1990 Singapur’una götürmektedir. Çok fazla bilgi sahibi olunmayan Singapur hakkında geniş bilgiler sunmuştur. Bütün hayali film çekmek olan 3 arkadaş, bir yardımseverin yardımıyla ülkenin ilk bağımsız filmini çekmişlerdir. Tüm paralarını bu işe yatırmışlar, ne yazık ki yönetmen filmi alıp kaçmıştır.

 

Guantanamo Yolu

Guantanamo Yolu
Guantanamo Yolu

Bu hapishaneyi duymayan yoktur herhalde. Küba’nın dünya çapındaki bir hapishanesidir. Asıf isimli genç Pakistan’lı ve İngiltere’de yaşamaktadır. Evlenmek için memleketine döner ve oradan üç arkadaşla beraber macera amacıyla Afganistan’a giderler. Ancak Amerika’nın Taliban için orda olduğu döneme denk gelmiş ve terörist suçlamasıyla tutuklanmışlar. Buradan Küba’da ki Guantanamo hapishanesine gönderilirler. Berlin Film Festivalinden ödülle dönen seyahat tadında en güzel belgesel filmlerinden bir tanesi olmuştur.

 

Ağlayan Çayır

Ağlayan Çayır
Ağlayan Çayır

Yönetmen Theo Angelopoulos tarafından çekilen üçlü seri filmin ilkidir. 1919 – 1949 arası trajik bir hikaye anlatılmıştır. Eleni savaş döneminde ailesini kaybetmiştir ve Alexis’in ailesi tarafından evlat edinir. Bu olayı Yunan Trajedisi olarak gren yönetmen Eleni’yi, Troyalı Helen simgesi olarak göstermiştir.

 

Bir önceki yazımız olan İzlerken Sevdiğinizin Değerini Daha İyi Anlayacağınız Romantik Filmler başlıklı makalemizde İzlerken Sevdiğinizin Değerini Daha İyi Anlayacağınız En İyi Romantik Filmler, İzlerken Sevdiğinizin Değerini Daha İyi Anlayacağınız Romantik En Güzel Filmler ve İzlerken Sevdiğinizin Değerini Daha İyi Anlayacağınız Romantik Film hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu