Sağlık

Sıcak Suyun Vücuda Olan Faydaları

Sıcak Suyun Vücuda Olan Faydaları Nelerdir?

Sıcak Suyun Vücuda Olan Faydaları

Sıcak duş almak yaz aylarında pek tavsiye edilmese de diğer aylarda oldukça faydalı bir vücut rahatlatma yöntemidir. Vücutta biriken toksinleri atmaya ve vücudun rahatlamasına yardımcı olan sıcak su kış aylarında sağlığımız için çok önemlidir. Sıcak Suyun Vücuda Olan Faydaları oldukça fazla ve etkilidir. Özellikle dolaşım hızını arttıran ve cildi temizleyen sıcak duş bir çok otorite tarafından tavsiye edilmektedir.

Öksürüğü Rahatlatır

Sıcak bir duştan gelen buhar balgamı gevşetir ve öksürük veya boğaz ağrısına neden olabilecek mukustan kurtulabilir. Cildinize veya havaya okaliptüs yağı eklemek buharı daha etkili hale getirir ve daha kolay nefes almanıza yardımcı olabilir. Sıcak bir duş, soğuk algınlığı ile ilişkili diğer vücut ağrılarını da hafifletebilir.

Cildi Temizler

Tıkanmış gözenekler, lekelere ve ciltte toksin birikmesine neden olabilir. Sıcak su ve buhar cildinizdeki gözenekleri açarak yabancı maddeleri temizlemeyi kolaylaştırır. Soğuk suyla durulanmanın ardından gözenekler tekrar kapanacak ve cildinizin tazelenmiş olduğunu hissedeceksiniz.

Boyun ve Omuz Sertliğini Rahatlatır

Bir masajın yanı sıra, sert bir boyun veya omuz ağrısı için bir sonraki en iyi şey sıcak duş olur. Bu alanda 10 dakika sıcak suyun akması, kasları gevşetir. Duş sırasında bazı kolay boyun ve omuz hareketleri yapmak kasları daha da gevşetir

Dolaşımı Arttırır

Sıcak su, artrit, kas ve eklem ağrılarını tedavi edebilir. Sıcaklık, eklemleri, tendonları, dokuları ve kasları gevşetirken dolaşımı ve kan akışını uyarır. Acıyı iyi bir şekilde tedavi etmese de, sıcak su altındaki beş dakika ağrıyı önemli ölçüde azaltabilir, iyileşmeyi teşvik edebilir ve iltihaplanmayı azaltabilir. Bir masajdan daha rahat ve tıbbi tedavilerden daha doğal.

Vücudun Isınmasını Sağlar

Sıcak bir duş, sabah antrenmanından önce ısınmanın etkili bir yoludur. Sabahları yataktan kalktığınızda kaslarınız serttir. Herhangi bir egzersizden önce tamamen ılık ve gevşek olmak önemlidir ve sıcak bir duş kanın akmasını sağlayabilir, kasları ısıtır ve egzersiz için hazırlar.

Stres ve Uykusuzluğu Azaltır

Sıcak bir duş doğal bir yatıştırıcıdır. Stresliyseniz ya da uyumakta zorlanıyorsanız, 10 dakika sıcak duş almak vücudunuzu, zihninizi ve sinirlerinizi sakinleştirir. Lavanta yağı eklemek yardımcı olacaktır, çünkü bu doğal bir rahatlama bitkisidir.

Bir önceki yazımız olan Nikotini Vücuttan Temizleyen Gıdalar başlıklı makalemizde Nikotini Vücuttan Atmanın Yolları Nelerdir?, Nikotini Vücuttan Temizleyen Gıdalar Nelerdir? ve Nikotinin Etkileri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu